Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
25 września 2021
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

AFERY PRAWA STRAJK SĘDZIÓW - A GDZIE UCZCIWIŚĆ?

Listy od czytelników - strajk sędziów - może najpierw uczciwość, potem pieniądze?

Strajk sędziów wywiera wrażenie jeszcze gorsze niż nie tak dawne strajki lekarzy. Strajkują ludzie, których zarobki znacznie przekraczają dwie średnie krajowe, mający gwarancję stałej pracy i w dodatku chroniący ich immunitet. Można by to nawet od biedy zrozumieć, gdyby choć praca tych ludzi była przez społeczeństwo, któremu teoretycznie służą, pozytywne oceniana. Ale polskie orzecznictwo należy do najgorszych w Europie.

Ponad połowa Polaków uważa, że sądy są skorumpowane.

Kilka dni temu w programie "Warto rozmawiać" pokazano przykłady wykorzystywania sądów do niszczenia Bogu ducha winnych ludzi, którzy mieli pecha narazić się jakiejś władzy. Sądy okazywały się być narzędziem, przy pomocy którego takich niepokornych (bo np. nie chcieli oddać dorobku swego życia jakiemuś lokalnemu lub centralnemu kacykowi) można było "zmiękczać"; wsadzać do więzienia albo, karać wysokimi grzywnami. Bezzasadnie, za to w majestacie prawa.
Wypowiadało się kilka osób, które straciły w ten sposób wszystko co miały. Niektórym sądy wyższej instancji przyznawały w końcu rację i jakieś odszkodowania, które niczego nie zmieniały, bo dające im środki utrzymania zakłady padły. Przy okazji ludzie tracili zatrudnienie, a państwo traciło kilka milionów odprowadzanych przez te zakłady podatków. Innym sądy przyznawały jakieś śmieszne odszkodowania za bezprawne aresztowania. A bywało, że niewinni siedzieli po kilkanaście miesięcy w 16 osób, w celi przewidzianej na 9.
Winnych, jak zwykle nie ma, bo sędziów i prokuratorów chroni immunitet. Są dla nich za to nagrody i odznaczenia. Jeden z gości programu, red. Ziemkiewicz, stwierdził, że nie słyszał, by jakiś sędzia został za takie sprawy ukarany, nawet wtedy, gdy na kilometry śmierdziało korupcją. Ja nie znam nikogo, kto o czymś takim słyszał.

Sądy szafują wysokimi wyrokami w stosunku do urzędnika, który przyjął korzyść materialną w postaci flaszki koniaku, ale nie dostrzegają kolegów, którzy wsadzają niewinnych ludzi do więzienia albo rujnują im życie i zdrowie. Na zewnątrz środowisko sędziów jest bez skazy i składa się z samych świętych, który niczego złego nigdy nie uczynili. Bóg jeden wie skąd biorą się takie złe odczucia społeczene, bo przecież w sądach wszystko jest w porządku. Jeśli jakieś środowisko jest na zewnątrz idealne, to najczęściej jest przegnite od wewnątrz. Tak było we wszystkich krajach totalitarnych, gdzie partie rządzące składały się z kryształowo czystych patriotów. Po obaleniu totalitaryzmu okazywało się zazwyczaj ile ta uczciwość i patriotyzm były warte. My odkrywaliśmy to kilka razy. W 1957 roku w Poznaniu, w 1976 w Radomiu i w 1980 w Lublinie, potem na Wybrzeżu i Śląsku, a następnie w całym kraju. Niewiele się nauczyliśmy, bo po upadku komuny, a właściwie zamianie sekretarzy w kapitalistów, nikomu z winnych nic się nie stało.

Nikt nie rozliczył też sędziów ani prokuratorów PRL-u a bez nich przecież ten bandycki system nie mógł działać. Umożliwiono im za to łagodne przejście w stan spoczynku i wychowanie godnych następców. Sądownictwo przeżywa kryzys na całym świecie, bo sądowa samowola nie da się pogodzić z powiększającą się jawnością życia publicznego. W Polsce media długo jeszcze nie będą niezależne i sędziowie nie odczują potrzeby liczenia się z normalną ludzką sprawiedliwością. Nie czują tego i dziś, a najlepszym tego dowodem są ich żądania płacowe. Czy słyszał kto jakieś obietnice, że jak dostaną podwyżki, to zaczną lepiej orzekać?
Że oczyszczą swe szeregi z mętów, o jakich mówili uczestnicy wymienionego wyżej programu "Warto rozmawiać"?
Czy obiecali, że ich wyroki będą bardziej zrozumiałe dla obywatela i że nie będą go odsyłać do swych kolegów-adwokatów (adwokat też musi zarobić, a na wyjaśnianiu pokrętnych wypowiedzi sądu zarabia się najłatwiej) po wyjaśnienia?
Za co mamy im płacić tak ogromne pieniądze?!
Jakie poczucie społecznej sprawiedliwości ma człowiek, który żąda 9 tysięcy za 2-3 dni pracy w tygodniu (to bez dodatków funkcyjnych które przysługują do pensji) w kraju, gdzie obywatel zarabia średnio ok. 1600 PLN. Tzw. średnia krajowa wynosi wprawdzie ok. 3000, ale ma ją nie więcej niż 1/5 pracujących obywateli.
Jakie wyroki ferować będą ludzie o takim poczuciu sprawiedliwości?
Czy mamy oczekiwać, że za kradzież bochenka chleba utną dziecku rękę? Gdzieś pisali o przypadku, gdy za jazdę bez biletu kilkunastolatek trafił do więzienia. Czy takim ludziom mamy lepiej płacić?

Ja rozumiem, że sędzia powinien zarabiać godnie, ale niech środowisko, które naucza innych sprawiedliwości, najpierw samo oczyści się z nieuczciwych i nieudolnych stróżów prawa.
Może ich zmienić w normalnych stróżów pilnujących żeby wnerwieni ludzie nie potraktowali budynków sądów jak komitetów w latach PRL. I dopiero po samooczyszczeniu swych szeregów (ponieważ od zewnątrz tego dzisiaj nie można zrobić z uwagi na chroniący ich immunitet od przekrętów będą mogli ci urzędnicy występować o podwyżki. Dziś jest to jawny skandal.

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

Tematy w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - tematy do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

"AFERY PRAWA"
Niezależne Czasopismo Internetowe www.aferyprawa.com
redagowane przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI
ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm - Polska
redakcja@aferyprawa.com
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~Nash
04-01-2015 / 23:43
Thkniing like that shows an expert at work gakhzrqelq.com [url=cnyvlvokcc.com]cnyvlvokcc[/url] [link=cntzsdxx.com]cntzsdxx[/link]
~Mohamad
24-12-2014 / 03:27
This is the ideal answer. Evonreye" rel="nofollow">amlojptale.com">Evonreye should read this
~Diego
20-12-2014 / 11:38
It's good to get a fresh way of loinkog at it.