Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
10 marca 2023
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 04-02-2013

GLIWICE SSO HELENA FILAROWSKA-KOPEĆ DEBATUJE O ARESZTOWANIU DZIENNIKARZA KPN MARIUSZA CYSEWSKIEGO.

SĄD W GLIWICACH DEBATUJE O ARESZTOWANIU DZIENNIKARZA KPN

W 2011 r. Mariusz Cysewski, redaktor pisma „Wolny Czyn" KPN Obszaru V, wystąpił z oskarżeniem przeciw pewnemu przestępcy.
Przestępcę, protegowanego prokuratury i Sądu Okręgowego w Gliwicach, uniewinniono.

Rozprawę odwoławczą wyznaczono na 19 czerwca 2012 r. Na rozprawie M. Cysewski wnioskował o nagrywanie rozprawy na podstawie m.in. art. 357 i 358 kpk. Oba te artykuły zapewniają prawo do nagrywania różniąc się w szczegółach.
W pewnym uproszczeniu, art. 357 kpk dotyczy prawa do nagrywania rozprawy przez dziennikarzy jeśli przemawia za tym interes społeczny. Z kolei art. 358 kpk daje stronie prawo do nagrywania dźwięku i nie mówi o prawie do nagrywania obrazu. Sąd Okręgowy w Gliwicach uznał, że oskarżanie go o karalną protekcję przestępców jest niesłuszne i dlatego za nagraniem jego poczynań „nie przemawia interes społeczny", a co do art. 358 kpk uznał, że artykuł ten dotyczy prawa do nagrywania dźwięku, a o czym prawo nie mówi, to jest zakazane.
 

M. Cysewski uznał, że dziennikarska praktyka wskazuje, że poważne nadużycia władzy, jak zarzuty o karalną protekcję przestępców przez sędziów, zazwyczaj budzą zainteresowanie społeczne („interes społeczny") wręcz powszechne.
Z kolei interpretując art. 358 kpk sędzia nie może gwałcić zasady Lege non prohibitum, licitum est („co nie jest zakazane, jest dozwolone"), od ponad 2 tysięcy lat jednej z podstaw prawa rzymskiego i cywilizacji Zachodu.
 

Za taką interpretacją opowiedziały się uprzednio Ministerstwo Sprawiedliwości (zob. odpowiedź na interpelację poselską nr 23134 tutaj: http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/383CAD80) a w sprawach karnych liczne sądy rejonowe; relacje z tych rozpraw zobaczyć można tu:

http://www.youtube.com/watch?v=cznP9djRmWA
http://www.youtube.com/watch?v=9i8CnxvNTBI
http://www.youtube.com/watch?v=7krwXXSfb9o

Trzeba przyznać, że praktyka sądów rejonowych nie jest jednolita - publikowaliśmy również relacje z rozpraw sądów rejonowych odmawiających prawa do nagrywania. Prawo do jawności rozpraw sądowych tak czy owak jednoznacznie (z pewnymi ograniczeniami) gwarantują traktaty międzynarodowe obowiązujące w Polsce; zwłaszcza Art. 6 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Prawo międzynarodowe jest nadrzędne względem przepisów wewnętrznych poszczególnych państw-sygnatariuszy Konwencji (art. 27 Wiedeńskiej Konwencji o Prawie Traktatów z 1969 r.) Ponadto sędziowie nie mogą uzurpować sobie uprawnień, których ustawa (art. 358 kpk) nie przewiduje; zwłaszcza nie mogą konstruować dla siebie nieistniejących uprawnień w celu osiągnięcia korzyści osobistej i na szkodę interesu publicznego, prywatnego, i z pogwałceniem ustaw, praw konstytucyjnych i konwencyjnych oraz działając w ramach zorganizowanej grupy; czyn taki zapewne uznać można bowiem za przestępstwo (art. 231 § 2 kk w zw. z art. 258 kk) zagrożone karą do 10 lat pozbawienia wolności. 

Argumenty te nie przekonały sędziów i polecili oni M. Cysewskiemu wyłączyć kamerę. Dziennikarz grzecznie ale stanowczo odmówił przypominając sędziom, że jego zdaniem ich polecenie jest bezprawne i zapewne nielegalne; obywatel nie ma obowiązku pomagania przestępcom, a nawet podporządkowania się zaleceniom sprzecznym z prawem. 

Skierował też do Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa z art. 231 § 2 kk w zw. z art. 258 kk. Za odmowę realizacji swego polecenia, mimo jego przypuszczalnie bezprawnego i nielegalnego charakteru, Sąd Okręgowy w Gliwicach ukarał M. Cysewskiego karą porządkową, a następnie karą pozbawienia wolności. Posiedzenie w sprawie kary pozbawienia wolności wyznaczono na 29 stycznia 2013. Sąd Okręgowy w Gliwicach - w osobie pani sędzi SSO Heleny Filarowskiej-Kopeć - postanowił nie pozbawiać jeszcze dziennikarza wolności, a za to ustanowić dlań kuratora.

!

Na filmach: na krótkie (5 minut) posiedzenie Sądu Okręgowego w Gliwicach w sprawie pozbawienia wolności dziennikarza stawiła się licznie publiczność, wśród której ze wzruszeniem mieliśmy honor powitać uczestnika zbrojnej walki o niepodległość w szeregach Armii Krajowej - ks. majora Józefa Greckiego, kapelana Wojska Polskiego, kapelana Żołnierzy Wyklętych, i kapelana Konfederacji Polski Niepodległej. Ks. mjr Grecki na pięciominutowe posiedzenie Sądu w Gliwicach przybył z Ostrowca Wielkopolskiego 

*** Kontakt z redakcją: tel. 511 060 559

!

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~Krzyś
05-02-2013 / 14:09
Cytując-----Lud bowiem nigdy nie burzy się z powodu, że dźwiga ciężki wór, nigdy nie burzy się z powodu wyzysku, ponieważ nie zna on życia bez wyzysku, nie wie, że ono istnieje, a jakże można pożądać czegoś, czego nie ma w naszym wyobrażeniu? Lud wzburzy się dopiero wtedy, kiedy nagle, jednym ruchem ktoś spróbuje wrzucić mu na plecy drugi wór. Chłop wtedy nie wytrzyma, padnie twarzą w błoto, ale zerwie się i chwyci siekierę. I to, łaskawco, chwyci siekierę nie dlatego, żeby już żadną siłą nie mógł dźwignąć owego drugiego wora, nie, on by go dźwignął! Chłop zerwie się, ponieważ odczuwa to tak, że chcąc nagle i jakby cichcem wrzucić mu drugi wór na plecy, próbowałeś go oszukać, potraktowałeś go jako bezmyślne zwierzę, podeptałeś resztkę jego zdeptanej godności biorąc go za durnia, który nic nie widzi, nie czuje, nie rozumie. Człowiek chwyta za siekierę nie w obronie swojej kieszeni, tylko swojego człowieczeństwa (...).” - Ryszard Kapuściński (z książki Cesarz)
~Obywatel
05-02-2013 / 13:08
Jaki Redaktor AP zmarł??? Proszę o info: obywatelprawa@interia.eu nik nic o tym nie pisał
~POlityk analityk
04-02-2013 / 23:57
Mam wrażenie, że z wiosną ruszą w całej Europie, afryce, Rosji , Azji powstania przeciw GRUpie terroru czyli bezpiece. Wskazuje na to gest Gowina. Ten facet ma wiedzę wygląda na to , że może podjąć decyzję o natychmiastowym aresztowaniu ludzi z np. P0 podejrzanych o najgorsze okrucieństwa jak np. zabójstwa i terror we Wrocławiu. A to będzie lawina przez aparat władzy. wpolityce.pl/dzienniki/jeden-taki/46164-moim-zdaniem-wyjscie-gowina- (ciekawe 3 gryzie go sumienie w sprawie wrocławskiej rodziny SAL0M0N) wsza k dostał w 2OO8 dwa razy oPIS trwającego terroru 3żby SU mienie
~K0WALski
04-02-2013 / 23:39
POlska jest gdzie.....? Mam wrażenie, że za chwilę na wokandzie w sądzie sędzia wyciągnie po kałacha i siknie pestkami w niewygodnych. Rasizm, terror, zabójstwa, sprzedaż ziemi na słupy, zboczeńcy, łapówkarze, grasujący samobójca, strącenie prezydenta (ów) to czerwony chleb powszedni. wpolityce.pl/wydarzenia/46327-trybunal-w-strasburgu-odtajnil-postepo . Rosja boi się Israela śle listy gończe za ... Tbilisi żąda od Izraela ekstradycji byłego ministra obrony Gruzji, szczególnie znienawidzonego w Moskwie Tbilisi żąda od Izraela ekstradycji byłego ministra obrony Gruzji, szczególnie znienawidzonego w Moskwie. 3żby Israel był naszym cichym sojusznikiem?
~POlityk
04-02-2013 / 22:18
wszystko jak widzicie jest poukładane. Co Wy kcecie ukarać sędziów , prokuratorów, adwokatów, prezesów, prezydentów w życiu !!!! władza jest POukładana po naszemu. A raz zdobytej włądzy nigdy nie oddamy. Acha zapomnieliście o podtrutym redaktorze Afer prawa, który nie wy3mał niekończących się operacji w POlanicy Zdroju i... zmarł chyba 9 września 2012 - Ryszard Wąsek w Strasburgu wygrał sprawę przeciw sądownictwu POlskiemu !!! Nikt z Was nigdy do takiego sukcesu nawet się nie zbliży
~Kozak
04-02-2013 / 19:08
Do Polskich sądów i prokuratur powinno wkroczyć wojsko. Naprawdę to juz jest zagrożenie dla funkcjonowania kraju. To nie obraz sądu tylko cyrk. Gdzie powaga? Pozostała tylko zarozumiałość.