Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
27 września 2021
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 31-07-2012

Rachunki krzywd - prokuratorzy nie są bezkarni i muszą ponosić finansowe konsekwencje swoich błędnych decyzji tak jak   Monika Lewandowska z warszawki :-)

Warszawski sąd cywilny po raz pierwszy uznał, że prokuratorzy nie są bezkarni i muszą ponosić finansowe konsekwencje swoich błędnych decyzji. Prokuratura Okręgowa w Warszawie musi zapłacić odszkodowanie człowiekowi, wobec którego bezzasadnie zastosowała nie tylko areszt, ale także "wolnościowe" środki zapobiegawcze. Mamy nadzieję, że ta decyzja sądu cywilnego otworzy drogę do zmian legislacyjnych w polskim prawie.

Przetarliśmy szlak - powiedział po rozprawie mecenas Kazimierz Pawelec, doktor prawa.
Szlak nie do pokonania od lat. Powód doznał zawinionej przez organy ścigania krzywdy, uzasadniającej zadośćuczynienie za naruszenie dobra osobistego napisał w pozwie do sądu cywilnego mec. Pawelec w imieniu Krzysztofa Baranowskiego. Bo Baranowski postanowił walczyć o swoje prawa. Gdy zwolniono go z aresztu, zastosowano wobec niego tzw. wolnościowe środki zapobiegawcze: konieczność zgłaszania się na komisariat i zakaz opuszczania kraju z zatrzymaniem paszportu i zakazem wydania mu nowego. Pierwsze skutkowało tym, że spotykał się co tydzień w komisariacie z innymi ludźmi, którzy go znali, drugie całkowicie sparaliżowało mu pracę i zarabianie pieniędzy.  Wielokrotnie pisał prośby o zniesienie środków zapobiegawczych. Argumentował, że nie może normalnie pracować, zarabiać, utrzymywać rodziny. Za każdym razem dostawał odpowiedź odmowną z Prokuratury Okręgowej w Warszawie, która prowadziła przeciwko niemu postępowanie.
    
Prokurator Monika Lewandowska pisała, że wszystko wskazuje na to, iż będzie siedział długie lata, bo na pewno jest groźnym przestępcą. 
Według niej wskazują na to zgromadzone przeciwko niemu dowody. Tak bujał się przez 4 lata. Aż wreszcie śledztwo w tej sprawie zostało umorzone, a w działaniach Baranowskiego nie dopatrzono się znamion przestępstwa. O zgromadzonych dowodach, których jak widać nie było, jakoś nikt nie wspominał. Czyli siedział za bezdurno i kompletnie bezsensownie biegał do komisariatu. Nie mógł normalnie pracować. I gdy o odszkodowanie za niesłuszny areszt mógł jak najbardziej występować do sądu, tak o niesłuszne stosowanie wspomnianych środków wolnościowych już nie. Jest to ograniczenie swobody poruszania się i zmuszanie do określonych zachowań, a to przecież naruszenie praw konstytucyjnych ? stwierdził prawnik. Postanowił więc wyrwać kasę od warszawskiej prokuratury na drodze cywilnej ? za naruszenie dóbr osobistych. Niestety wiązało się to z poniesieniem pewnych kosztów, ale per saldo się opłacało. Bo wygrał. 
Sąd uznał roszczenia Baranowskiego, rozstrzygając, że faktycznie naruszono jego dobra osobiste, a stosowane wobec niego środki zapobiegawcze były nieuzasadnione. Prokuratura musi zabulić odszkodowanie. To pierwszy taki wyrok w kraju.


Wolnościowe środki zapobiegawcze to także, poza wspomnianymi wcześniej, poręczenie majątkowe, co czasem skutkuje brakiem środków do życia, brakiem możliwości prowadzenia działalności gospodarczej, a w konsekwencji ewidentnymi stratami finansowymi. Jest jeszcze poręczenie osoby godnej zaufania, co może uwłaczać godności osobistej osoby podejrzanej. Trzeba np. lecieć z prośbą do proboszcza, który nigdy nie poręcza za darmo. Może być także nakaz opuszczenia lokalu mieszkalnego, dolegliwości takiej decyzji nie trzeba uzasadniać. Równie przykrym, dotkliwym i niezwykle częstym środkiem jest zawieszenie w czynnościach służbowych. Taka osoba otrzymuje połowę wynagrodzenia i nie może podjąć żadnej dodatkowej pracy. Zostaje napiętnowana w środowisku zawodowym, co często skutkuje późniejszą utratą pracy. Dotyczy to głównie policjantów i lekarzy.

     Niesłuszne stosowanie środków zapobiegawczych to niejedna dolegliwość klientów prokuratur, za którą prokuratorzy powinni płacić. Także bezzasadne oskarżenie narusza dobra osobiste obywateli. Postawienie zarzutów wiąże się z koniecznością informowania organów ścigania o każdej zmianie miejsca pobytu i zamieszkania. Poza tym straty moralne, strach przed niesprawiedliwą karą, rozpacz, wkurzenie, niepotrzebny stres, który może skutkować utratą zdrowia. Za to też należy ścigać prokuratorów!
      Przecież ktoś nadzoruje ich pracę, jest jakaś służbowa kontrola instancyjna, jak więc można popełniać tak drastyczne błędy - pyta Pawelec. 

Prokuratura Okręgowa w Warszawie ma zapłacić Baranowskiemu odszkodowanie.
Teraz podobnych pozwów o zadośćuczynienie za bezzasadne stosowanie środków zapobiegawczych powinno być więcej. Może to doprowadzi wreszcie do zmian legislacyjnych, tak żeby prosty obywatel, niesłusznie gnębiony przez organa ścigania, wreszcie mógł dochodzić swych praw.
Chętnych do pozwania prokuratora lub prokuraturę na drodze cywilnej informujemy, że mamy wzór pozwu, który możemy udostępnić.

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~ewa
06-04-2015 / 11:57
A co zrobić, kiedy prokurator umarza dochodzenie wobec wielkiego koncernu wydawniczego za naruszenie praw autorskich i za nic ma składanie przez pozwanych fałszywych zeznań ( udowodnione,)ekspertyzy biegłych, łamanie umów? kpina z prawa i całkowita bezkarnośc złodziei i mataczy!!!!!!. I jeszcze jedno, zleca na ich zlecenie sparwadzanie moich wpisów internetowych i stosuje piruety prawne, by się do tego nie przyznać.
~Kayden
04-01-2015 / 17:31
That's really shewrd! Good to see the logic set out so well. gyoeqicm.com [url=ipyhlscu.com]ipyhlscu[/url] [link=mtyrmg.com]mtyrmg[/link]
~Samita
20-12-2014 / 12:48
I find CAS very difficult too, but I think your card is llevoy - the papers are gorgeous, no need to apologise for using them on more than one project, after all we're supposed to use all the little bits aren't we???Enjoy the rest of your weekend.Love, Andrea xx
~marek777
07-01-2013 / 10:58
marek777 07-01-2013 / 10:37 Podatek psychiatryczny od kierowców. Nowy podatek spółki Donaldino TUSK & J.Rostowski - badania psychiatryczne dla kierowców. Aktualnie TEST odbywa się w Koszalinie za sprawą spółki prokuratorskiej : PPR T. Bodo & B. Wysocka vel NIEDEK Prokuratura Rejonowa pod nadzorem PPO Jerzy OŻÓG & Andrzej BYSZEWSKI - Dyrektor Wydziału Komunikacji Urzędu Miejskiego w Koszalinie & dr nauk J.E. Wyszyńska SKO - Samorządowe Kolegium Odwoławcze przy staroście - Roman SZEWCZYK. Wszyscy funkcjonują w ramach struktur REPUBLIKI Gawłowskiego żołnierza PO ps. DYZMA. Jest już pierwsza OFIARA tego podatku - nadkom. mgr inż. Marek Krasnopolski - Pa. 165/12/PPR B.Wysocka vel NiEDEK & T. BODO. Od 2000r (MK) spełnia Konstytucyjny Obywatelski Obowiązek Udzielania Obowiązku Pomocy Ofiarom Przemocy w Rodzinie, która to Przemoc jest wspierana przez PPR Tomasz BODO & Beata Wysocka vel NIEDEK pod nadzorem HERSZTA prokuratorskiej przestępczej zgrai PPO Jerzy OŻÓG. Pod hasłami Tomasza BODO : " Jak będzie trup to zajmiemy się tą sprawą" - prokuratorzy, sędziowie i policjanci z Koszalina "udzielają Pomocy" OFIAROM PRZEMOCY w Rodzinie z posesji Nr 23 w Dunowie. Sprawca jest nałogowy alkoholik z objawami schizofrenii maniakalnej. Seksualny zboczeniec. Kryminalista od roku 1964. Sprawca posiada Rodzinę pracującą w Sądzie Rejonowym w Koszalinie. Bożena i Małgorzata Bartulewicz. Niech żyje BEZPIECZEŃSTWO w Rodzinie. Polska TO Chory Kraj. Kraj FIKCJI opanowany epidemią syfilisu schizofrenii paranoidalnej dziczy magistrów prawa. Jeszcze Polska Nie zginęła ...
~Kaśka
30-08-2012 / 15:50
Fakt że nie należy nawoływać do przemocy.Trzeba tylko sędziów i prokuratorów odsunąć od parawanu zwanego immunitetami.Wprowadzić im podwójną odpowiedzialność z Kodeksu Karnego za przestępstwa.Oraz to co w Niemczech -za korupcję kasacje majątku.Wyrzutki prawne odpadną ,a pozostaną uczciwi sędziowie i prokuratorzy -którym de facto immunitety nie są potrzebne.Immunitet chroni przestępców w tych kręgach -co jest oczywiste.
~Obserwator
15-08-2012 / 20:24
redaktorzy tak się szczycą znajomością prawa i wypatrują najlżejszych uchybień u urzędników, a nie przeszkadza im, że w komentarzach pod prawie każdym tekstem osoba o pseudonimie "Mściciel" publicznie wychwala przestępstwo i nawołuje do przemocy?
~Bogdan
05-08-2012 / 07:16
Ależ za źle wykonaną pracę nie należy się też wynagrodzenie. Odszkodowanie za błędy ponoszą lekarze -więc dlaczego mieli by ich nie ponosić prokuratorzy.Jeżeli oni nie ponoszą odpowiedzialności to życzę mu lekarza który przeprowadzi mu operację zupełnie bez odpowiedzialności.Tu i tu chodzi o życie ludzkie.Ludzie w więzieniach umierają -a poprzez ich szykany tracą zdrowie i zabiera im to życie, mówię o niewinnych Obywatelach.
~msciciel
31-07-2012 / 16:22
paczcie tutaj www.notaroja.mundonarco.com/2012/01/video-en-donde-tortura-al-herman jak patrjoci mexykanscy zalatwiaja togofca! Piszcie jak siepodobalo koniecznie! Niedlugo tak unas jak razem pujdziemy obsondzac klike!