Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
25 września 2022
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

Modlitwa za Żydów wiarołomnych nie zniesławia i nie jest antysemicka? - nadgorliwy? hrubieszowski prokurator Jacek Miścior

Przed Sądem Rejonowym w Hrubieszowie zakończyła się jedna z najbardziej bulwersujących spraw o charakterze politycznym ostatnich lat.

Sprawa ciągnie się od stycznia 2006r., gdy hrubieszowski prokurator Jacek Miścior postawił Arkadiuszowi Łygasowi, miejscowemu działaczowi narodowemu - zarzut popełnienia przestępstwa z art. 257 kodeksu karnego, to jest znieważenia wyznawców religii mojżeszowej. Bezpośrednim powodem wszczęcia postępowania był opublikowany w lokalnym "Dzienniku Wschodnim" artykułu opisującego akcję Narodowego Odrodzenia Polski zorganizowaną z okazji Dnia Judaizmu, a polegającą na rozprowadzaniu tekstu katolickiej "Modlitwy za wiarołomnych żydów” autorstwa papieża św. Piusa V.

Prokurator dopatrzył się w tym historycznym tekście elementów znieważających i wzywających do waśni na tle narodowościowym. Sąd zapoznał się z opiniami biegłych rzeczoznawców, tak z zakresu języka polskiego, jak i religioznawstwa i ostatecznie nie dopatrzył się ani w tekście, ani w działaniach oskarżonego i kierujących nim intencjach zamiaru znieważenie wyznawców judaizmu.

Wyrok ma charakter precedensowy, bowiem w kraju toczy się jeszcze kilka postępowań związanych z kolportowaniem tej samej „Modlitwy...” (od 1959r. nie jest ona już częścią Mszału Rzymskiego).

Kontrowersyjny tekst brzmi:

„Módlmy się także za żydów wiarołomnych, aby Bóg i Pan nasz zdarł zasłonę z ich serc, iżby i oni poznali Jezusa Chrystusa Pana naszego. Módlmy się! Wszechmocny wiekuisty Boże, który od miłosierdzia Twego nawet żydów wiarołomnych nie odrzucisz: wysłuchaj modły nasze za ten lud zaślepiony, aby wreszcie, poznawszy światło prawdy, którym jest Chrystus, z ciemności swoich został wybawiony. Przez tegoż Chrystusa Pana naszego. Amen!”

Hrubieszowska sprawa jest z kilku względów wyjątkowa. Po pierwsze jedną z kilku odnoszących się do problemu prawnej regulacji problemu antysemityzmu, czy raczej tego, co bywa za antysemityzm uważane. Należy zauważyć, że samo postawienie zarzutu związane było raczej z intencjonalnym, a nie literalnym rozumieniu prawa przez prokuraturę. Ta bowiem uznała, że rozpoznaje motywy, jakimi kierował się oskarżony i wystarcza to do sformułowania aktu oskarżenia. Tymczasem Sąd skupił się na samym tekście, jako stanowiącym podstawę zarzutu. I postawa da musiała doprowadzić do jednego wniosku – że inne orzeczenie o stanie faktycznym stałoby się kuriozum - „współwinnym” okazałby się bowiem autor „Modlitwy...” - nieżyjący od pół tysiąca lat święty Kościoła katolickiego. Koniecznym byłoby też uznanie się, że katolicy modląc się za kogoś jednocześnie go znieważają. Biorąc pod uwagę wszystkie możliwe implikacje wyroku – można stwierdzić, że Sąd w Hrubieszowie wybrał rozsądne rozwiązanie stając na stanowisku, że prawodawca i prokuratura nie mogą na sądownictwo zrzucać obowiązku tworzenia i stosowania prawa o politycznej proweniencji i mocno nieostrych zapisach.

zahttp://skutecznyadwokat.pl

Tematy w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

"AFERY PRAWA"
Niezależne Czasopismo Internetowe www.aferyprawa.com
redagowane przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm - Polska
aferyprawa@gmail.com
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~Fatii
24-12-2014 / 03:48
Wow, looks amazing. I wish we had some" rel="nofollow">mhknru.com"> asewome designers markets like that in Amsterdam more often.Have fun in Stockholm! I wish I would be able to come too, but I will be laying on the beach of Bali (not bad either).
~Erwin
20-12-2014 / 10:03
Well, I have to bow to your research, and it has tahgut me lots, but I will say that the Whitbread Gravity Book makes far more sense than some of the brewer's logs that you have published. Depending upon date, ..... Sod it I will not bother with that. cleansing two to four degrees above ... On what planet do you reside. No Way!
~Arkadiusz Łygas
03-05-2013 / 15:25
Panie cinek20213, proszę o kontakt arkadiusz.lygas@inteia.pl
~cinek20213
06-07-2012 / 14:06
Panie Łygas poproszę o kontak ze mną jeżeli to możliwe na mojego e-maila cinek20213@wp.pl. być może sprawa z którą się do pana skieruje zainteresuje pana. będę bardzo wdzięczny. pozdrawiam
~Arkadiusz Łygas
09-12-2011 / 17:49
Ciąg dalszy procesu z powództwa prokuratora Miściora(z urzędu),nastąpi.Kolejna rozprawa w tej bulwersującej sprawie--22 grudnia.
~zenek
28-05-2010 / 00:00
Przypominam ze dnia 1 kwietnia 2008 roku antypolskie partie : pis, po, psl, sld glosowaly w sejmie za oddaniem naszej suwerennosci w obce rece bez naszj Polakow zgody. Partie te powinny byc zdelegalizowane. Rowniez byly prezydent sp.Lech Kaczynski podpisal traktat lizbonski bez naszej Polakow zgody. Nie liczcie na to ze te antypolskie partie i ci ludzie dzis beda was , nas Polakow bronili i chronili. Jedynym kandydatem na obecna sytuacje jest tylko Andrzej Lepper, on zawsze byl najblizej zwyklych ludzi czyli nas wszystkich, przemyslcie to.