opublikowano: 23-07-2014
Rząd o zmianach w kodeksie cywilnym i prawie farmaceutycznym
Rząd ma się we wtorek zająć projektem noweli kodeksu cywilnego, zwiększającym możliwości składania pism do sądu w formie elektronicznej. W programie obrad rządu jest także projekt zmian w Prawie farmaceutycznym, mający zapobiegać wprowadzaniu do obrotu fałszywych leków.
Projekt nowelizacji kodeksu cywilnego wprowadza więcej możliwości składania pism do sądów w formie elektronicznej i uproszczenie niektórych procedur. W kodeksie ma się pojawić doprecyzowanie prawnej definicji dokumentu, w myśl której dokumentem będzie także "nośnik informacji umożliwiający jej odtworzenie" - czyli pismo w formie elektronicznej, dotąd nieuznawane za dokument.
Projekt umożliwi też dalszą informatyzację procedur, m.in. przez rozszerzenie możliwości składania dowodów nie tylko w formie dokumentów zawierających tekst, ale również w formie zapisu obrazu lub dźwięku. Drogą elektroniczną będzie też można wnosić więcej pism procesowych. Również w klasycznych postępowaniach cywilnych udrożniona ma zostać ścieżka doręczeń elektronicznych, gdy chodzi o pisma od sądu dla stron, dzięki portalowi i aplikacji o nazwie "elektroniczne biuro podawcze".
W szerszym zakresie ma być możliwe przeprowadzanie posiedzeń sądowych i dowodów (np. przesłuchań świadków) za pomocą urządzeń umożliwiających dokonywanie tego na odległość.
Elektroniczna forma stanie się też dopuszczalna w sprawach o nadanie klauzuli wykonalności bankowym tytułom egzekucyjnym, w sprawie zajęcia rachunku bankowego, a nawet licytacji ruchomości. Na elektroniczną formułę obiegu dokumentów mają się nastawić komornicy sądowi, organy podatkowe i administracyjne organy egzekucyjne - forma elektroniczna w ich korespondencji ma być obligatoryjna.
Rząd zajmie się też we wtorek projektem nowelizacji Prawa farmaceutycznego oraz ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Chodzi o dostosowanie prawa do dyrektywy UE w zakresie zapobiegania wprowadzaniu sfałszowanych produktów leczniczych do legalnej dystrybucji.
Przygotowany przez resort zdrowia projekt nowelizacji wprowadza definicje: dobrej praktyki dystrybucji substancji czynnych, dobrej praktyki wytwarzania, a także sfałszowanego produktu leczniczego.
Proponowane przepisy dotyczą ponadto przeprowadzania przez inspektorów Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego inspekcji w zakładach produkujących lub importujących produkty lecznicze. Taką inspekcję GIF na wniosek wytwórcy lub importera produktów leczniczych przeprowadzi m.in. w celu wydania zaświadczenia stanowiącego certyfikat potwierdzający spełnianie wymagań dobrej praktyki wytwarzania lub dobrej praktyki dystrybucyjnej.
Rząd zajmie się również założeniami do projektu ustawy o pracy na statkach morskich, który ma wprowadzić międzynarodowe standardy dot. warunków pracy marynarzy.
Przyszła ustawa dotyczy m.in. marynarzy zatrudnianych na statkach pod polską banderą, polskich marynarzy pracujących na obcych statkach, armatorów, a także podmiotów pośredniczących w zatrudnianiu marynarzy.
Zgodnie z projektem na statku będą mogły pracować osoby, które ukończyły 18 lat. Wyjątkiem mają być uczniowie szkoły morskiej odbywający praktyki. Jednym z wymogów zatrudnienia na statku będzie posiadanie ważnej książeczki żeglarskiej.
Obecnie ponad 90 proc. poszukujących pracy marynarzy otrzymuje oferty od armatorów statków pod obcymi banderami. Projekt zakłada, że usługi pośrednictwa pracy dla nich mają być świadczone przede wszystkim przez agencje zatrudnienia posiadające certyfikat wydawany przez administrację morską. Ma ona przekazywać powiatowym urzędom pracy aktualną listę certyfikowanych przez siebie agencji.
W ramach marynarskiej umowy o pracę marynarze będą mogli być zatrudniani zarówno na stałe, jak i na kilkumiesięczne kontrakty, bądź na czas podróży morskiej.
Nowością w stosunku do obecnie obowiązujących przepisów ma być możliwość wnoszenia przez marynarzy skarg dotyczących warunków pracy i życia na statku do swojego bezpośredniego przełożonego, kapitana statku lub inspektora inspekcji państwa pochodzenia bandery lub państwa, na terytorium którego położony jest port.
Rada Ministrów ma również zająć się dwoma programami wieloletnimi: - programem wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2020 oraz programem „Polityka Nowej Szansy".
1. Druk nr 2131 - zmiana ustawy kodeks postępowania cywilnego - zmiany istotne - dotyczą otrzymywania protokołów elektronicznych, uzasadnień, terminów
2. Druk nr 2586 - zmiana ustawy w sprawie kar nietrzeźwych kierowców - zmiana kodeksu karnego
3. Druk nr 2534 - dotycząca kar za niszczenie flagi UE - zmiana kodeksu karnego
4. Druk nr 2540 - dotyczący przyznawania obrońców - zmiana kodeksu postępowania karnego
Polecam sprawy
poruszane w działach:
SĄDY
PROKURATURA
ADWOKATURA
POLITYKA
PRAWO
INTERWENCJE
- sprawy czytelników
"AFERY PRAWA" - Niezależne Czasopismo Internetowe redagowane jest przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA |
uwagi i wnioski proszę wysyłać
na adres: |
WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ
WYPOWIEDZI I SWOBODA
WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54
KONSTYTUCJI
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.
Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw
mogą być
ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w
demokratycznym państwie
dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony
środowiska,
zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych
osób.
Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.
1 - Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów
oraz
pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2 - Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz
koncesjonowanie
prasy są zakazane.
Komentowanie nie jest już możliwe.