Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
10 marca 2023
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 08-09-2011

Dziennikarz, bloger, internauta a w zasadzie każdy obywatel może trafić do więzienia za subiektywne odczucie zniesławiania publicznego - kampania społeczna "Wykreślić art. 212 kodeksu  karnego".

Choć trudno w to uwierzyć, paragraf 212 ciągle istnieje. Wprowadzono go w stanie  wojennym przewidując karę do dwóch lat więzienia za "zniesławienie za pomocą środków masowego komunikowania". To zapis rodem z systemów totalitarnych, złóg PRL-u, z ducha łukaszewsko-jaruzelski służący zatykaniu gęby tym, którzy są odważni. 

Oczywiście, zdarza się, że media popełniają błędy. Niezależnie od prawdziwych win dziennikarzy, groźba więzienia jest dla piszący jest nie tylko czymś absurdalnym ale bardzo groźnym. Nie tylko dla dziennikarzy. Dla wszystkich. Jednak nie ma żadnego powodu, by człowieka, który popełni błąd pisząc tekst czy przygotowując program telewizyjny traktować tak samo jak złodzieja czy mordercę.

Nie chodzi o specjalne prawa dla mediów. Jeśli dziennikarz czy gazeta złamią prawo – należy ich za to pociągać do odpowiedzialności. Dziennikarz, bloger, lekarz, prawnik, polityk, usługodawca, czy właściciel firmy to takie same osoby wobec prawa. Ale za pisanie nie można grozić wiezieniem. Ten przepis był wielokrotnie wykorzystywany w złych sprawach. Powoduje, że zwłaszcza słabsze media, których nie stać na dobrych prawników zaczynają się bać publikować odważne teksty. 
Przeciwko temu zapisowi protestowali już dziennikarze od lewa do prawa. Od Jacka Żakowskiego Moniki Olejnik do Tomka Sakiewicza i Rafała Ziemkiewicza. 
Teraz akcję „Wykreśl 212 kKK” organizuje Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Izba Wydawców Prasy i Stowarzyszenie Gazet Lokalnych

Wspieram tę akcję.
Ten zapis już dawno powinien zniknąć. 

Aktualnie Trybunał Konstytucyjny zatwierdził – sprawca zniesławienia, który wypełnił standard staranności i rzetelności przy zbieraniu informacji oraz ustalaniu ich prawdziwości, nie poniesie kary nawet wtedy, gdy jego zarzuty okażą się nieprawdziwe (SK 43/05).

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski pytany przez dziennikarzy o tę kwestię powiedział, że ministerstwo podejmowało już inicjatywy ustawodawcze w sprawie nowelizacji tego przepisu. Zachowywały one art. 212, ale znosiły karę bezwzględnego więzienia za pomówienie za pośrednictwem mediów. Pomysły te nie zyskały jednak uznania w parlamencie. - Deklaruję, nie tylko jako minister, ale także jako ewentualnie przyszły parlamentarzysta, że takie inicjatywy w moich oczach znalazłyby uznanie i poparcie - zaznaczył. Projekt zniesienia kary bezwzględnego więzienia znalazł się m.in. w resortowym projekcie - tzw. dużej nowelizacji kodeksu karnego, która weszła w życie w czerwcu ubiegłego roku. Wcześniej jednak, na etapie sejmowych prac, posłowie zmienili ten zapis projektu i zdecydowali jedynie o złagodzeniu maksymalnej kary z dwóch lat do roku pozbawienia wolności.

W ocenie organizatorów akcji jednym z najważniejszych argumentów za wykreśleniem art. 212 jest to, że dziennikarze lub zaangażowani społecznie obywatele boją się o niektórych tematach pisać, mówić, żeby nie narazić się na odpowiedzialność karną. Ich zdaniem, z odpowiedzialnością z art. 212 - poza możliwością pozbawienia wolności - wiążą się inne dolegliwości natury prawnej, np. możliwość tymczasowego aresztowania, wysokie koszty postępowania, a także wpis do rejestru skazanych.

Polska zajmuje obecnie 32. miejsce w prowadzonym przez organizację "Reporterzy bez granic" rankingu krajów przestrzegających wolności słowa. W Polsce na podstawie art. 212 skazano w latach 2002-2008 prawie tysiąc osób; ok. 30 proc. z nich otrzymało karę ograniczenia lub pozbawienia wolności. - Ministerstwo Sprawiedliwości nie gromadzi danych wskazujących ilu wśród skazanych to dziennikarze, ale według danych Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich tylko w latach 2005-2006 sądy wydały 23 wyroki skazujące dziennikarzy, a w 102 przypadkach zadecydowały o umorzeniu - informują organizatorzy kampanii.
- Chcemy uzyskać jak najwięcej deklaracji od polityków, że są za wykreśleniem art. 212 Kodeksu karnego - powiedziała Dominika Bychawska-Siniarska z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. W tej sprawie organizatorzy skierowali do głównych redakcji prośbę, by podczas kampanii wyborczej dziennikarze pytali polityków o to, czy są za wykreśleniem przepisu.

Zdaniem Bychawskiej-Siniarskiej odpowiedzialności za zniesławienie należy dochodzić na drodze cywilnej, gdzie perspektywa uzyskania satysfakcjonującego zadośćuczynienia na drodze cywilnej jest większa, a jednocześnie nie zachodzą negatywne skutki wymierzania kary kryminalnej. 
- Utrzymywanie kary więzienia za zniesławienie jest niezgodne także z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu - dodała zaznaczając, że Polska regularnie przegrywa w Trybunale w Strasburgu sprawy związane z wymierzeniem sankcji karnej za zniesławienie.

Obecnie toczy się kilka głośnych spraw lub postępowań z art. 212 K.k. Trwa proces karny, który b. premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu wytoczył b. szef MSWiA Janusz Kaczmarek. Sprawa dotyczy wypowiedzi z 2008 r. - prezes PiS powiedział, że Kaczmarek "to był po prostu człowiek drugiej strony, jak to niektórzy nazywają - taki »śpioch«". W prywatnym akcie oskarżenia Kaczmarek zarzucił Kaczyńskiemu, że pomówił go w mediach o właściwości, które "mogą poniżyć go w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danej działalności".

W połowie maja stołeczna prokuratura wszczęła śledztwo z zawiadomienia szefa MSZ Radosława Sikorskiego w sprawie pomówienia go w internecie wpisami m.in. o treści antysemickiej. W kwietniu Sikorski złożył zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa propagowania w sieci treści antysemickich, argumentując m.in., że podważa to wizerunek Polski w świecie. Minister - który dostał status pokrzywdzonego w tej sprawie - złożył też w prokuraturze wydruki z sieci z przykładami "mowy nienawiści".

W czerwcu Sąd Okręgowy w Poznaniu, jako II instancja, uniewinnił dziennikarza i blogera Łukasza Kasprowicza, oskarżonego o zniesławienie burmistrz Mosiny (Wielkopolskie). Sąd rejonowy wcześniej uznał, że Kasprowicz zniesławił burmistrz i skazał go na karę 300 godzin prac społecznych i nawiązkę 500 zł na rzecz PCK. Orzekł wobec niego także roczny zakaz wykonywania zawodu dziennikarza. Adwokat burmistrz wniósł już w tej sprawie kasację do Sądu Najwyższego.

Teraz zaczyna się kampania wyborcza i już mamy pierwsze efekty działania tego żydokomunistycznego paragrafu - zamiast walczyć faktami na słowa PO i PSL wybrały walkę sądową z PiSem w celu udowodnienia, że nie dzieje się, nie istnieje coś, o czym wszyscy zainteresowani wiedzą że istnieje. Jednak manipulacje, obiecanki tzw. "obrzeżanie mózgów" obywatelom przez oficjalne media i polików ma się świetnie. Jak się okazuje, nie tylko Kościół jest od wiary - dzisiaj to właśnie sędzia "daje wiarę" aferzyście czy cwaniakowi, a nie "daje wiary" człowiekowi poszkodowanemu czy bezpodstawnie pomówionemu. 

Dziennikarz śledczy AFER PRAWA Zdzisław Raczkowski też został skazany za pisanie prawdy przez białostocka sędzią - nie dano mu żadnych szans obrony ponieważ wyrok wydano bez zawiadamiania o tym bezpodstawnie oskarżonego. Podobnie stało się  z dr Zbigniewem Kękusiem którego walka z bezprawiem była wielokrotnie publikowana. 
Aktualnie Z. Kękuś głodówką wywalczył, że Prokurator Generalny Seremet złożył w jego sprawie kasacje. 

KASACJA PROKURATORA GENERALNEGO ANDRZEJA SEREMETA W SPRAWIE POMÓWIENIA SĘDZIÓW PRZEZ ZBIGNIEWA KĘKUSIA.

kek.kasacja.s1.jpg (146622 bytes) kek.kasacja.s2.jpg (319614 bytes) kek.kasacja.s3.jpg (420372 bytes) kek.kasacja.s4.jpg (478240 bytes) kek.kasacja.s5.jpg (447811 bytes)
kek.kasacja.s6.jpg (458244 bytes) kek.kasacja.s7.jpg (453825 bytes) kek.kasacja.s8.jpg (466369 bytes) kek.kasacja.s9.jpg (487736 bytes) kek.kasacja.s10.jpg (492954 bytes)
kek.kasacja.s11.jpg (495409 bytes) kek.kasacja.s12.jpg (485545 bytes) kek.kasacja.s13.jpg (496357 bytes) kek.kasacja.s14.jpg (496155 bytes) kek.kasacja.s15.jpg (459195 bytes)
kek.kasacja.s16.jpg (462083 bytes) kek.kasacja.s17.jpg (431305 bytes) kek.kasacja.s18.jpg (453491 bytes) kek.kasacja.s19.jpg (330642 bytes)


Dalej walczymy, aby Rzecznik Praw Obywatelskich złożył kasacje w sprawie bezpodstawnie oskarżonego i skazane za pisanie prawdy Z. Raczkowskiego. 

Skazujemy w procesach karnych ludzi za ich opinie, posługujemy się bolszewickimi reliktami, bo ja właśnie tak określam art. 212. Dlatego jesteśmy w tyle Europy i dlatego przegrywamy sprawy przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka. Hipokryzja polityków, którzy przypominają sobie, jak zły jest ten artykuł tylko przed wyborami, albo gdy sami zostaną nim ugodzeni, bywa nieprawdopodobna.
Dariusz Pluta, adwokat

Konferencja inaugurująca kampanię społeczną "Wykreśl 212 kk" już 5 września o godzinie 15.00 w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie.

POZNAJ HISTORIE OSKARŻONYCH Z ART. 212

Za:

http://jankepost.salon24.pl/334432,wykreslmy-wreszcie-212-to-zlog-jaruzelski

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/nowa-kampania-spoleczna-wykresl-212-kk,1,4838749,wiadomosc.html

http://www.tvn24.pl/-1,1715566,0,1,ida-na-wojne-o-wolnosc-slowa-pomoga-wybory,wiadomosc.html

Więcej:

Wniosek o podjęcie przez przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego przy Ministrze Sprawiedliwości działań na rzecz usunięcia z Kodeksu Karnego artykułu  212 [zniesławienie]. Zbigniew Kękuś 
Dramatyczny apel Jerzego Jachowicza: "Skazano mnie z art.212kk w procesie karnym. Wyrok jest skandalem. Drakońska kara!"
OPINIA PRAWNA HELSIŃSKIEJ FUNDACJI PRAW CZŁOWIEKA dot. popełnienie przestępstwa z art. 212 § 1 k.k
Wygrywamy sprawę o pomówienie z art.212kk - orzeczenie sądu warszawskiego publikujemy dla przykładu i dowodu dla innych sędziów i osób pomawianych przez urzędników.
W obronie dr Daniela Wincentego z Gdańska oskarżonego z art. 212 § 2 kk za publikacje " Pospolita twarz SB :przypadek TW Berety" dot.   dziennikarza  Jania Fijora
Wniosek o udzielenie poparcia przez posła Ryszarda Kalisza do złożenie interpelacji w sprawie wyroku skazującego Zbigniewa Kękusia za nie popełnione czyny tj. zniesławienie sędziów z art.212kk
WYROK SN DOT. ART.212KK (ZNIESŁAWIENIE) Nie stanowią przestępstwa zniesławienia różnego rodzaju wypowiedzi dokonywane w ramach przysługujących jednostce uprawnień
Do więzienia (lub psychiatryka) za słowo, czyli dalej na topie artykuł 212 kodeksu karnego!
Ścigani za pomówienie czyli artykuł 212 - Proces o durnia
BIAŁYSTOK - JAK PREZES SĄDU OKRĘGOWEGO KRZYSZTOF CHOJNOWSKI KRYJE SWOICH KOLESIÓW Z BRANŻY - z pomówienia redaktora Z. Raczkowskiego przez omylnego lekarza białostockiego W. Kuczyńskiego.
Lublin, Białystok, Krosno... nepotyzm w sądach - tam się łamie PRAWO.

ARTYKUŁY - tematy do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~Retta
09-11-2016 / 06:30
~Liza
24-10-2016 / 20:11
~Jeslyn
09-10-2016 / 05:08
~Rayonna
05-10-2016 / 23:23
~Prudence
05-10-2016 / 18:22
~Mellie
21-09-2016 / 07:30
~Rusty
10-09-2016 / 10:54
~Susan
23-12-2014 / 22:23
OMG, I looked at your blioglnes" rel="nofollow">smpyrxjk.com">blioglnes list of faves last night and was in there for ages - a dangerous but wonderful tool. I'm too scared to go there again today in case I get stuck in there for good :o)
~Luciana
23-12-2014 / 20:33
aww hello all my lovelys and 3G RULES would love to see more of u on my blog, i like gettnig" rel="nofollow">wjexwtfmidr.com">gettnig to know my members and viewers, find out what they would like to see me do for them and their opinions on the show and my website footage etc!! Davey my lil huni im thinking of you, stay strong and u know we all love u lots xxxxxx
~Lydie
23-12-2014 / 20:11
I cannot stop thkining" rel="nofollow">wcpongfirxp.com">thkining about this vid babyIt's driving me wild thkining" rel="nofollow">wcpongfirxp.com">thkining about all the things I wanna do to you it's gonna be utter filth. You name it an dI wanna do it to you baby. I might even bring the dildo you left here down with me for it i wanna get my tongue deep inside that fat cunt of yours while jemma gets to work on mine. She better be prepared to get that tongue working hard cause baby you know how I like it hehe. mmmmmmmm i wanna be eating that filthy cunt of your as you start pissing baby i wanna taste it as you push that cunt down onto my mouth, my tongue lapping it all up as i grind my ass down onto jemma for her to taste.But you better be ready to return the favour bitch cause i want you to aste mine as well i want you to fuck me with a big strap on as i bury my face in jemmas cunt sucking on her clit as i run my tongue over it. I wanna get so dirty babyI wanna do anything you've ever wanted to do. I wanna do it all heheLuv u baby Sooky xx