opublikowano: 25-07-2011
Kilku rad dla osób mającym spory sądowe, na które należy iść do sądu KONIECZNIE BEZSTRESOWO
Trzeba być niezwykle czujnym na to sędzia mówi i reagować myśląc logicznie, bo w przeciwnym wypadku można się pogubić i przegrać sprawę:
1. Na rozprawy w sądzie zawsze stawiać się z liczną osobowo publicznością, bo w przypadku braku zapisu istotnych faktów w protokole rozprawy można wnieść do sądu wniosek o uzupełnienie protokołu wraz z oświadczeniem osób będących na sali rozprawy.
2. Przed zamknięciem rozprawy koniecznie poprosić sędziego o odczytanie protokołu rozprawy, a w razie braku zapisu istotnej w sprawie wypowiedzi wnieść wniosek o uzupełnienie protokołu, ewentualnie w przypadku błędnego zapisu wypowiedzi należy wnieść wniosek o sprostowanie protokołu, lecz sędzia może odmówić dokonania zapisania w formie takiej jak wypowiedziała osoba przed sądem, pomimo wszystko wnieść wniosek o dokonanie zapisu w protokole słów których sąd nie chciał umieścić w protokole (osobiście miałam taki przypadek).
3. Wnieść do sądu wniosek o pozwolenie rejestrowanie zapisu dźwiękowego rozpraw sądowych (np. jak ja to czynię na dyktafonie), co najczęściej jest odrzucane przez sądy, (ale ja bez zezwolenia i tak nagrywam na dyktafonie przebieg rozpraw dla swoich potrzeb, o czym zapewne sąd wie i dlatego protokoły z rozpraw z moim udziałem są sporządzane bez zarzutów).
4. Należy mieć spisane wszystkie karty akt danej sprawy (w swoich dokumentach też je ponumerować jak w sądzie), ponieważ istotne dokumenty przedłożone do akt są czasami usuwane z akt – przed laty miałam taki przypadek, a sędzia tłumaczył się, że mogli to uczynić studenci prawa przeglądający akta spraw, że ciężkie akta wzięli do ręki za okładkę akt i te dokumenty wyrwały się z akt sprawy – tak tłumaczyła się sędzia S.O. w Szczecinie Urszula Chmielewska (obecnie pracuje w Sądzie Apelacyjnym i uczy studentów prawa).
5. Pisma procesowe (pozwy i apelacje) pisać i składać w określonym przez sąd terminie pod nadzorem zaufanego – znajomego prawnika, albo mieć przed sobą dokument ww. od kogoś kto wygrał podobną sprawę w sądzie, pisać krótko i zwięźle (od 1,5 strony do 2 str.) i na temat przedmiotu sporu.
6. Często czytać ze zrozumieniem kodeksy dotyczące mającej się odbyć sprawy sądowej.
7. Powoływać się na orzecznictwo (teraz sądy podczas rozpraw mają obowiązek sprawdzać w internecie zapisy podanego przez stronę postępowania orzecznictwa i formułując treść pozwu, czy pisma procesowego umiejętnie korzystać z zapisów uzasadnień wyroków np. S.A. i S.N. , i w internecie na bieżąco czytać opublikowane orzecznictwa T.K., N.S.A., S.N i S.A.
Uważam, że w Polsce już od szkół podstawowych itd. dzieci i młodzież powinno uczyć się znajomości prawa, bo jak w jednym z programów TVP powiedziałam, że znajomość prawa wśród społeczeństwa jest zerowa, a mówiąc językiem matematycznym minusowa, ale jest to, w to graj prawnikom!!!!
Sądzę, że należałoby w internecie publikować sentencje wyroków sądowych wraz z uzasadnieniami spraw dotyczących sporów ze spółdzielniami mieszkaniowymi w Polsce (JESTEM W POSIADANIU WIELU CIEKAWYCH KONTROWERSYJNYCH WYROKÓW), tylko kto z nas otworzy taką stronę nazwaną np. ORZECZNICTWO SPÓŁDZIELCZE?
OLGA
PS.
Wykorzystujemy każdą możliwość doradzenia i pomocy.
Przypominamy inne rady czytelników:
Test
na sprawdzenie etyki urzędniczej - czy prowadzący Twoją sprawę sędzia
lub prokurator jest skorumpowany?
Biegli
sądowi są jedną z najbardziej skorumpowanych grup - w polskich sądach
kwitnie korupcja - raport Transparency International.
PORADY
- WYŁĄCZENIE SĘDZIEGO
Czy adwokatowi przed wydaniem decyzji sądowej należy się wynagrodzenie za źle wykonywaną usługę ???
Tematy w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA
Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY
PROKURATURA
ADWOKATURA
POLITYKA
PRAWO
INTERWENCJE
- sprawy czytelników
Komentowanie nie jest już możliwe.