Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
27 września 2022
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 22-01-2013

Jak nie płacić za zdjęcia z fotoradarów - z cyklu nie daj się mundurowym, oni są niekompetetni :-)

Czy ze zdjęć z nieoznakowanych samochodów GITD z fotoradarami też da się wybronić? /Fot. Jan Bielecki /East News

Czy ze zdjęć z  nieoznakowanych  samochodów  GITD z fotoradarami też da się wybronić? /Fot. Jan Bielecki /East News  

Policja zrobiła mi zdjęcie, na którym nie można było stwierdzić na 100%, że to ja kierowałem. Nie przyjąłem go i sąd skazał mnie z automatu wyrokiem nakazowym bez jakiejkolwiek rozprawy, dostałem 500 zł mandatu i 100 zł kosztów sądowych.

Odwołałem się od tej decyzji i poszedłem do sądu. Na rozprawie powiedziałem, że owszem jeździłem w tym dniu samochodem który zarejestrował fotoradar, ale również w tym dniu jeździł też mój brat i powiedziałem, że nie rozpoznaje się na tym zdjęciu.

Brat na drugiej rozprawie powiedział, że jeździł w tym dniu moim samochodem ale nie rozpoznaje się na tym zdjęciu, ponieważ jest niewyraźne.

 

. /
.
PS.
Podobnie zachowujemy sie, jak na zdjęciu są dwa samochody - wtedy funkcjonariusze muszą udowodnić, że to my przekroczyliśmy prędkość a nie drugi samochód, co ze zdjęcia nie da się zrobić i sprawa musi być umorzona z uwagi na fakt, że sąd może skazać tylko winnego, nie ma opcji domniemania winy a w razie wątpliwości sad musi uniewinnić pomówionego. 

Za:   „Nie daj się mundurowym. Oni mogą się mylić!”

Zdarza się, że policjant lub strażnik miejski chce bezpodstawnie ukarać kierowcę. Podpowiadamy, kiedy należy zachować szczególną czujność, a także, jak skutecznie bronić się przed wystawionym niesłusznie mandatem.

Nieprawidłowe oznakowanie fotoradaru

Przed każdym fotoradarem przenośnym straży miejskiej musi - zgodnie z przepisami - znaleźć się znak "Kontrola prędkości... Fotoradar" z tabliczką "Na odcinku...".

Jak funkcjonariusze wmuszają mandaty? Nie wszyscy ustawiają przed przenośnymi fotoradarami tabliczkę "Na odcinku...". To naruszenie przepisów rozporządzenia o szczegółowych warunkach technicznych znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunkach ich umieszczenia na drogach.

Jak się bronić? Gdy w miejscu kontroli brakuje właściwego oznakowania, należy odmówić przyjęcia mandatu. Jeśli sprawa trafi do sądu, kara zostanie uznana za bezprawną.

Zdjęcie wysłane zbyt późno

Straż miejska ma 180 dni na ukaranie kierowcy na podstawie zdjęcia z fotoradaru. Jeśli nie zdąży, sprawa powinna zostać przekazana do sądu.

Jak wmuszają mandat? Strażnicy liczą 180 dni od czasu zgrania zdjęć z pamięci fotoradaru, a nawet dopiero od dnia ustalenia właściciela pojazdu widniejącego na fotografii. Dlaczego tak robią? Jeśli mandat wypisze strażnik, wpłacone przez kierowcę pieniądze trafią na konto gminy, która ustawiła fotoradar. Jeśli sprawa trafi do sądu, grzywna wpłynie do budżetu wojewody.

Jak się bronić? Jeśli mandat przyszedł po upływie 180 dni od wykonania zdjęcia, nie należy go przyjmować i powołać się na przekroczenie terminu. Jest szansa, że strażnicy nie zdążą wysłać sprawy do sądu (mają na to 1 rok od wykroczenia) i sprawa się przedawni.

Bezprawne odholowanie pojazdu

Znaki dotyczące możliwości odholowania muszą pojawić się co najmniej 5 dni przed tym, jak zaczną obowiązywać. Inaczej odholowanie jest bezprawne.

Jak wmuszają mandat? Bywa, że np. w związku z wizytą zagranicznej delegacji, drogowcy "na szybko" ustawiają zakazy postoju z informacją o możliwym odholowaniu samochodów. W efekcie strażnicy zlecają usunięcie aut, których właściciele zaparkowali je wcześniej zgodnie z prawem.

Jak się bronić? Za holowanie trzeba zapłacić, nie należy jednak przyjmować mandatu. Trzeba zwrócić się do straży z prośbą o zwrot kosztów, argumentując wniosek nieprawidłową procedurą ustawienia znaków.

Niedokładny pomiar laserem

Jak wmuszają mandat? Policjant ma celownik w mierniku laserowym, jednak mierząc do auta z np. 600 m, nie ma pewności, czy ręka mu nie zadrżała i nie trafił (zmierzył) samochodu na sąsiednim pasie ruchu.

Jak się bronić? Niestety, obrona nie jest prosta. Jeśli kierowca jest przekonany, że jego prędkość została zawyżona, należy zapytać, z jakiej odległości policjant wykonał pomiar. Jeśli ta jest znaczna (powyżej 500 m), warto powiedzieć mundurowemu o swoich wątpliwościach. Gdy to nie pomoże, należy próbować podważyć wynik pomiaru przed sądem.

Bezprawne mandaty na drodze wewnętrznej

Jak wmuszają mandat? Czasem na drogach osiedlowych policjanci urządzają nagonki na kierowców, którzy np. parkują w miejscu, gdzie zabraniają tego znaki lub jadą pod prąd drogą jednokierunkową. Przy okazji mandatów za nieprzestrzeganie znaków potrafią wręczyć też grzywnę, np. za jazdę bez pasów, niewłączenie świateł czy rozmowę prowadzoną przez telefon trzymany w ręce.

Jak się bronić? Należy pamiętać, że na drodze wewnętrznej policjant nie ma możliwości wypisywania mandatu za brak zapiętych pasów, niewłączenie świateł czy rozmowę prze komórkę. Jeśli negocjacje nie przyniosą efektu, należy odmówić przyjęcia mandatu.

Bezprawna kontrola daty ważności gaśnicy

Policjant ma prawo sprawdzić, czy kierowca posiada w samochodzie wymagane przepisami wyposażenie, ale przepisy nie przewidują możliwości kontroli daty ważności gaśnicy.

Jak się bronić? Należy zwrócić uwagę policjantowi, że nie ma on prawa kontrolować daty ważności badań gaśnicy samochodowej (na takim stanowisku stoi sama Komenda Główna Policji). Jeśli to nie pomoże, nie należy przyjmować mandatu. Sprawa trafi do sądu i zostanie wygrana.

Błędny pomiar z wideorejestratora

Instrukcja obsługi wideorejestratora wymaga, aby na początku i końcu pomiaru prędkości radiowóz trzymał taki sam dystans do namierzanego auta. Jeśli tak nie jest, wynik może być nieprawidłowy.

Jak się bronić? Jeśli na filmie widać, że podczas pomiaru predkości radiowóz zbliżał się do ściganego auta, oznacza to, że zmierzona prędkość jest zawyżona. Należy odmówić przyjęcia mandatu.

Kara za czyn niebędący wykroczeniem

Przepisy zabraniają parkowania w odległości mniejszej niż 10 m od skrzyżowania. Kodeks ruchu nie przewiduje takiego ograniczenia w przypadku postoju na połączeniu dróg. Według definicji jest nim np. przecięcie drogi publicznej z drogą wewnętrzną.

Jak wmuszają mandat? Odróżnienie skrzyżowania od połączenia drogi bywa trudne, a nawet niemożliwe bez sprawdzenia statusu drogi, np. w urzędzie gminy. Nie stanowi to jednak przeszkody dla mundurowych, którzy zwykle każde przecięcie dróg traktują jak skrzyżowanie i wystawiają mandaty za parkowanie.

Jak się bronić? Jeśli dane skrzyżowanie jest w rzeczywistości połączeniem dróg, a pozostawiony samochód nie powodował zagrożenia i nie utrudniał ruchu, wykroczenie nie zostało popełnione. Jeśli mundurowi nie przyjmą tej argumentacji, na pewno zrobi to sąd.

Więcej na ten temat

Jak wmuszają mandat? Jeśli policyjny samochód będzie zbliżał się do namierzanego auta, prędkość podana przez wideorejestrator zostanie zawyżona. W efekcie kierowcę czeka wyższy mandat i większa liczba punktów karnych niż powinien w rzeczywistości otrzymać.
Na drogach wewnętrznych mundurowi mają ograniczone uprawnienia i nie za wszystkie wykroczenia mogą wystawiać mandaty.
Jak wmuszają mandat? Mundurowy może ukarać za brak gaśnicy, ale nie za to, że jest "za stara". Niestety, czasem policjanci zapominają o braku takich uprawnień i wypisują mandat od 20 do 500 zł za... nieposiadanie gaśnicy.

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

Tematy w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - tematy do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

"AFERY PRAWA" - Niezależne Czasopismo Internetowe redagowane jest przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres:
afery@poczta.fm
- Polska
aferyprawa@gmail.com

Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.
Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.
1 - Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2 - Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane.

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~zazenowany
10-03-2015 / 07:35
Na co człowieku liczysz na ,sprawiedliwość, gdzie ona jest no gdzie Fałszywie można oskarżać i oskarżający nie ponoszą odpowiedzialności bo zeznają pod przysięgą logicznie i spójnie jak potem napisze policjantka lub policjant zamykająca twoje zażalenie skierowane do prokuratora że oskarżyli cię fałszywie i nie tylko twoje . prokuratura ma wynik i ma winnego chyba o to chodzi naszym prokuratorom czy nieprawda
~adwokat12345
17-12-2014 / 21:31
Bardzo przydatny artykuł i trzeba bedzie to wsszystko zapamietać adwokat.wyssogota.pl/
~poszkodowana
29-09-2014 / 21:55
czy są osoby które prowadziły jednoosobowo-działalność gospodarczą i w pewnym momencie wpadły w pułapkę zadłużenia?,naliczanych odsetek od zadłużeń.Jak powinien postąpić Urząd Skarbowy w sprawie zadłużeń zgodnie z obowiązującym prawem o upadłości?obowiązującym z lat z przed 1945r.
~obserwator
29-09-2014 / 21:45
elektryk i minister finansów się spotkali w jednym czasie i normalnej Polski nie ma.
~włoszka
29-09-2014 / 21:32
czytałam,że Włosi nie pozwolili żydom w Rzymie na zajmowanie się handlem w przeszłości.Obecnie kto pomieszkał we Włoszech wie jak postępują.Dlaczego i dzięki czemu w Polsce żydowstwo tak skutecznie żądziło i rządzi.Dlaczego ,,nasze kamienice wasze ulice,,
~zen
05-09-2014 / 21:35
czy te kurwy popeerelowskie -sedziowie, prokuratorzy, patrzacy na to mobingowani policjanty nie widza tego jak walcza ze spoleczenstwem, jakimi sa wrogami ludzi, pojebami prze wałęse bo nie rozliczyl komuchow. Czy te kurwy nie widza tego napiecia, nienawisci? Czy ten kraj taki bedzie poki nie wymrą te świnie komunistyczne
~Tomasz
27-08-2014 / 15:04
Witam. Ja tak się obroniłem przed pismem z ITD, wzywającym mnie do wskazania kierującego pojazdem: krecikowaty.blogspot.com/2014/05/inspekcja-transportu-drogowego-masz Po ponad pół roku od wysłania tego pisma nie dostałem następnego ani żadnego wezwania do sądu. Polecam, można kopiować i rozpowszechniać dalej !! :)
~Marek
22-08-2014 / 22:09
czasami trudno dyskutować z policjantami którzy mają jasno postawione twojeCele.eu
~Adwokat Radosław Szajerski
24-06-2014 / 18:07
Bardzo rzeczowe i kompetentne podejście do sprawy. Nie zawsze policja ma rację, dlatego warto, by każdy znał swoje prawa i wiedział, jak należy się zachować w przypadku odmiennego zdania, nie łamiąc jednocześnie prawa. Pozdrawiam, adw. Radosław Szajerski www.szajerski-adwokat.pl
~lans
08-04-2014 / 11:36
Czy można przekroczyć prędkość takim pojazdem jak sprzedajemy.pl/simson-s51,810801>simson s51 bo zaczynam podróżować od tej wiosny :)