Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
27 września 2022
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 22-01-2013

Abolicja ZUS - umorzenie zaległych składek dla przedsiębiorców

Dobra wiadomość dla wielu dłużników ZUS.
15 stycznia 2013 roku wchodzi w życie oczekiwana przez firmy od lat ustawa o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność, zwana potocznie „ustawą abolicyjną”.

Przez 24 miesiące od daty początku obowiązywania tego aktu prawnego możliwe będzie złożenie wniosku o umorzenie nieuregulowanych należności z tytułu składek na ubezpieczenie  emerytalne, rentowe oraz wypadkowe za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. a także należnych od nich odsetek za zwłokę, opłat prolongacyjnych, kosztów upomnienia, opłat dodatkowych oraz kosztów egzekucyjnych naliczonych przez dyrektora oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, naczelnika urzędu skarbowego lub komornika sądowego.

Beneficjentami ustawy staną się osoby, których działalność zawiera się w katalogu art. 8 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Mowa tam m.in. o twórcach i artystach, osobach prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej, a także wspólnikach jednoosobowych spółek z o.o. , jawnych, partnerskich i komandytowych.

Co ważne, złożenie wniosku nie jest uzależnione od powodów nieuiszczenia składek. Skorzystać mogą więc zarówno ci, którzy nie dopełnili owego obowiązku bez własnej winy, na skutek niejasnych przepisów, jak i osoby uchylające się od niego celowo.

Abolicja w ZUS dotyczy również spadkobierców dłużników. Jeśli zatem ktoś przejął drogą dziedziczenia zobowiązanie wobec tej instytucji np. po zmarłym małżonku, może liczyć na jego umorzenie według zasad niniejszej ustawy.

Zainteresowani powinni zwrócić uwagę na fakt, iż samo złożenie wniosku odnośnie zaległych składek nie oznacza ich natychmiastowego umorzenia.
Procedura abolicyjna
przewiduje początkowe zawieszenie postępowania w sprawie ściągnięcia zaległych należności. Wszelkie egzekucje komornicze z tego tytułu ulegną zatem wstrzymaniu. Dopiero wydanie decyzji administracyjnej, zawierającej warunki umorzenia wraz z naliczeniem odpowiednich kwot, stanowić będzie podstawę do ubiegania się o usunięcie negatywnych skutków prowadzenia egzekucji, np. wykreślenia hipoteki ustanowionej na rzecz ZUS na nieruchomości dłużnika.

Wchodząca w życie ustawa niesie ze sobą również negatywne konsekwencje. Okres objęty abolicją nie zostanie bowiem uwzględniony przy ustalaniu prawa i wysokości emerytur i rent z ubezpieczeń społecznych , do których prawo zależne jest od posiadania wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego. Co więcej, kwota umorzonych składek nie podlega wliczeniu do podstawy obliczenia emerytury kapitałowej.

Według nich projekt ma szansę raz na zawsze zakończyć wielki spór pomiędzy przedsiębiorcami a ZUS-em.

Przypominamy, że do końca lutego 2009 roku osoby wykonujące pracę nakładczą i jednocześnie prowadzący działalność mogli wybrać formę ubezpieczenia. Korzystniejsze było płacenie składek od chałupnictwa. Wielu skorzystało z tej okazji, ponieważ dużo na tym zyskiwali lub – po prostu – inaczej nie przetrwaliby na rynku.

Takie działania kwestionuje teraz ZUS twierdząc, że niektóre osoby zawierały umowy o pracę nakładczą jedynie w celu obejścia prawa. Płacili więc niższe składki od chałupnictwa, gdy tymczasem powinni opłacać je od działalności.

Przedsiębiorcy zaczęli dostawać zatem decyzje od ZUS. Czytali w nich, że muszą uregulować zaległe składki od działalności wraz z odsetkami. Zakład zaczął kwestionować składki nawet sprzed 10 lat. Wiele firm upadło, zaległości sięgały bowiem nawet 40 tys. złotych.

Problem zaległych składek dotknął również osoby, które przed 20 września 2008 roku nieformalnie zawiesiły działalność gospodarczą.

Kto może liczyć na umorzenie zaległości?

Projekt Platformy przewiduje umorzenie długów dla wszystkich właścicieli firm mających zaległe płatności wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za okres od 1 stycznia 1999 roku do 28 lutego 2009 roku.

Na abolicję będzie można liczyć bez względu na tytuł oraz przyczynę zaległości. - Szacujemy, że kwota ogólna, jaka podlega abolicji, to ponad 800 milionów złotych, a około 50 procent tej kwoty to odsetki – mówiła podczas konferencji prasowej posłanka Izabela Mrzygłocka z PO.

- Zmiany te, poprzez umorzenie najstarszych – a więc najtrudniejszych do spłaty - zaległości, będą dużym wsparciem dla przedsiębiorców, pozwalającym na odzyskanie płynności finansowej – piszą posłowie Platformy w uzasadnieniu projektu.

Szacuje się, że umorzenie objęłoby należności:
a) na ubezpieczenia społeczne – około 549,5 mln zł (w tym 256 mln zł odsetek),
b) na ubezpieczenie zdrowotne – około 275,8 mln zł (w tym 116,7 mln zł odsetek),
c) na Fundusz Pracy – około 43,2 mln zł (w tym 21,3 mln zł odsetek).

Abolicja tylko pod pewnymi warunkami

Umorzenie nie będzie automatyczne. Konieczne będzie złożenie wniosku w terminie 12 miesięcy od daty wejścia w życie projektowanej ustawy.

Ponadto konieczne będzie uregulowanie wszystkich pozostałych, niepodlegających umorzeniu składek, odsetek za zwłokę i pozostałych powstałych kosztów (w tym opłat i kosztów egzekucyjnych). Będzie na to 12 miesięcy od daty uprawomocnienia się decyzji określającej warunki umorzenia.

Warunek ten będzie spełniony także, gdy należności niepodlegające umorzeniu, np. składki ZUS należne za pracowników, zostaną rozłożone na raty. Układ ratalny musi zostać zawarty nie później niż w ciągu roku od wejścia w życie ustawy, ale raty będzie można spłacić później.

Przedsiębiorcy będą musieli pamiętać, że okres umorzenia nie będzie zaliczany do lat składkowych, czyli brany pod uwagę przy ustalaniu prawa do świadczeń emerytalnych i rentowych.

Będą ograniczenia. Kto zostanie bez abolicji?

Jeden z artykułów projektu określa, kiedy umorzenie nie będzie możliwe. Z abolicji nie skorzysta przedsiębiorca, który sam był zgłaszany do ubezpieczeń społecznych jako wykonawca lub jako płatnik zgłaszał do ubezpieczeń inne osoby – gdy ZUS wydał wobec niego prawomocną decyzję stwierdzającą niepodleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę nakładczą (czyli gdy stwierdził, że wspomniane osoby zawierały umowy o pracę nakładczą jedynie w celu obejścia prawa).

Posłowie wychodzą bowiem z założenia, że stosowane w polskim systemie ubezpieczeń społecznych prawo wyboru tytułu do ubezpieczeń nie może być traktowane jako podstawa do unikania obowiązku opłacania składek z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności.

Szansa na zmiany, czy zostanie po staremu?

- Jest to kolejny ważny krok na drodze do rozwiązania dramatu dziesiątek tysięcy drobnych przedsiębiorców – uważa Dorota Wolicka ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Innego zdania są osoby zrzeszone w Stowarzyszeniu Poszkodowanych Przedsiębiorców RP, których problem bezpośrednio dotknął

– Jest to kolejny "bubel prawny" przygotowany tylko w celu "zamydlenia oczu" opinii publicznej i szeregu bezpośrednio zainteresowanych drobnych przedsiębiorców, aby chwilowo uspokoić piętrzące się napięcia społeczne i w żaden sposób, oprócz naprawdę jednostkowych przypadków, nie rozwiąże problemu tysięcy drobnych przedsiębiorców – czytamy w oficjalnym stanowisku poszkodowanych.

Według stowarzyszenia projekt zawiera zbyt dużo niejasności oraz ograniczeń, które są widoczne na pierwszy rzut oka.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

Więcej:

Umorzeniu zaległych składek na ZUS osobom prowadzącym działalność gospodarczą
ZUS przegrał w Sądzie Najwyższym w sprawie o zasiłek macierzyński - ważne dla przedsiębiorców.
Wałbrzych - na czym polega oszustwo urzędników skarbowych i funkcjonariuszy prokuratury w sprawie podatku akcyzowego za samochody.
ZUS Gdańsk - czy specjalistka Barbara Turalska-Sczyrbe i chirurg Roman Thiede mają odpowiednie kompetencje do sprawowania tak odpowiedzialnych stanowisk ?
Wypowiedziałem umowę ZUS-owi - mówi GRZEGORZ SOWA, przedsiębiorca z Piotrkowa Trybunalskiego
ZUS ściga do śmierci. RZĄD, ZUS, GUS OSZUKUJE OBYWATELI ? ! ?
Trzecia w tym roku podwyżka składek ZUS
Abolicja ZUS, czyli zielona wsypa posłanki Mrzygłodzkiej
ZUS nie może ścigać osób które tylko zadeklarowały prowadzenie działalności gospodarczej.
OSZUSTWO WYDŁUŻENIA WIEKU EMERYTALNEGO Dr Daniel Alain Korona
ZUS okrada firmy. Widmo sowieckiego naczelnego prokuratora Andrieja Wyszyńskiego krąży po gmachu Sądu Najwyższego.
Państwo prawa albo gdzie ZUS ma obowiązujące przepisy?
Piotrków Trybunalski - ZUS PRZESTĘPCA - SKARGA NA PRZEWLEKŁOŚĆ POSTĘPOWANIA SSO Magdaleny Marczyńskiej

 

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~pOLAK
11-04-2013 / 20:43
hmm, ta abolicja to próba naprawienia bałaganu, sądzę, że robionego celowo. W 200 roku za namową pani z ZUSu zawiesiłem działalność. 2003 miałem kontrolę i w protokole kontrolnym napisano "działalność zawieszona" w 2009 kolejna kontrola i decyzja, że jednak mam płacić. Sąd I instancji przyznał po 2 latach batalii rację mi. Sąd II instancji na jednej rozprawie zmienił wyrok i przyznał rację ZUSowi. wstydzę się że jestem polakiem wstydzę się za to państwo, które czerpie dochody z oszukiwania obywateli
~Marzena72
03-03-2013 / 14:42
Niby wszystko jest jasne z tą abolicją, ale jak trzeba wypełnić wniosek , zwłaszcza kiedy ma się jeszcze egzekucję nad głową, to pojawiają się problemy. A urzędnicy z ZUS raczej nie kwapią się, zeby pomóc... Skorzystałam więc z pomocy specjalistów, którzy za całkiem rozsądną kasę doradzili mi i wypełnili dokumenty, a moje składki już się umarzają. Polecam: www.abolicjaskladekzus.plki
~jack
24-02-2013 / 02:10
próbowałam na początku sama walczyć. Ale tyle ile nerwów mnie to kosztowało, sprawiło, ze przejrzałam fora i znalazłam www.umorznieskladekzus.pl Skorzystałam, mogę polecić
~Magda
23-02-2013 / 21:40
Umorzenie składek ZUS nie jest automatyczne, a sam wniosek może przysporzyć osobie wnioskujących więcej problemów niż pożytku. Osobiście uważam, że to bardzo dobra ustawa, szczególnie w tak trudnych czasach dla przedsiębiorców jak teraz. Przecież lepiej, żeby firma przetrwała- niejednokrotnie takie firmy dają zatrudnienie innym, więc pomysł dobry, choć może budzić kontrowersje szczególnie wśród osób, które opłacały składki (więcej na temat wniosku o umorzenie długu ZUS: www.paragraf-kancelaria.pl/radca_prawny.html#abolicja_ZUS).