Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
10 marca 2023
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 17-06-2014

Tygodnik WPROST ujawnia korupcje w rządzie Tuska - zapis rozmów ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza z szefem NBP Markiem Belką. 

Rozmawiają w warszawskiej restauracji. Według zapisu, minister chce, by Belka wsparł budżet państwa przed wyborami. Pojawia się też warunek dymisji ministra finansów Jacka Rostowskiego. Poniżej zapis rozmowy, za tygodnikiem Wprost.


Poniżej zapis opublikowanej przez tygodnik Wprost rozmowy ministra Bartłomieja Sienkiewicza i Marka Belki:

Bartłomiej Sienkiewicz: A mogę zadać inne pytanie, znacznie trudniejsze?

Marek Belka: Prosze bardzo. Spróbujemy

Bartłomiej Sienkiewicz: Mamy deficyt budżetowy, ryzyko przekroczenia progu, 43 procent w CBOS dla PiSu i osiem miesięcy do wyborów...

Marek Belka: ...bardzo mi się podoba takie postawienie sprawy. Jeszcze raz.

Bartłomiej Sienkiewicz: Dobra. Warunki wyjściowe do ...

Marek Belka: Mhm

Bartłomiej Sienkiewicz:... Mamy dupę pogłębiającą się na poziomie budżetu państwa. Ok., od karuzeli z kryzysu dzieje się to na tyle wolno, wszystko, wszystko działa, tylko problem polega na tym, że wpływy są opóźnione, wiemy, że jest buch, mniej pieniędzy niż tam nie wiem w 2015 pod koniec, ale na razie nie bucha, są sygnały, że idzie ku lepszemu, brakuje pieniędzy w budżecie, cięcia są niewystarczające. I mamy osiem miesięcy do wyborów, jak zmniejszymy ten okres to ten warunek jest bez znaczenia wtedy, i PiS ma 43 proc. w sondażu CBOS. Czyli idziemy w taki wariant, nie czarujmy się, że idziemy w taki wariant, że tylko i wyłączne ekonomika decyduje o ocenie stabilności kraju...

Marek Belka: ...czyli wszystko jest, niby jest jeszcze do utrzymania tylko, że ... (niezrozumiałe)...

Bartłomiej Sienkiewicz: Tylko wiemy, że to się skończy katastrofą, ponieważ zwycięstwo PiS-u oznacza ucieczkę inwestorów, pogorszenie się warunków finansowych...

Marek Belka:... no i...

Bartłomiej Sienkiewicz: .... i parę innych kłopocików, ale to już takich wewnątrz polskich. I to jest dokładnie taka sytuacja, w której trzeba podjąć decyzję co my robimy z tym? Czy jest to moment na uruchomienie tego rodzaju rozwiązania, czy nie? Bo ja mam takie poczucie, że to jest wariant ok., ale on nie jest kompletnie hipotetyczny... W związku z tym albo idziemy wariantem czysto finansowym i wtedy nie ma żadnego powodu, żeby uruchamiać tego typu rodzaju mechanizmy, albo jednak rozumiemy, że między polityką, a stabilnością finansową państwa jest pewien związek, który w ostatnich latach w szczególnie mocno ujawnił w Europie.

Marek Belka: Dobrze. Podoba mi się ten sposób stawiania sprawy. Bo on dotyczy Polski, a nie tylko tak zwanej gospodarki, czy jakiegoś tam...

Bartłomiej Sienkiewicz: dokładnie...

Marek Belka: No więc tak...

Bartłomiej Sienkiewicz: Jeszcze sekundę. Ja się boję w tej sytuacji jednej rzeczy, że na to wszystko kolega Rostowski mówił: „w życiu!". W życiu bo to nam zdewastuje opinie, bo to jest niewykonalne, bo tego nie wolno robić. Ja już w to nie chcę wchodzić dlaczego tak powie, bo to oddzielna sprawa, ale ... no tak no.

Marek Belka: Dobrze... Po pierwsze ja bym chciał mieć partnera, który się nazywa Prezes Rady Ministrów, a nie Minister Finansów. Ja bym wtedy ... bo to oczywiście oznacza... bardzo istotną zmianę w statusie nie moim osobistym, bo ja to tam w ogóle wiesz... tylko tej instytucji co patronuje. I ja wtedy mówię premierowi: „bardzo dużo jest możliwe". Mamy oczywiście tą pieprzoną Radę Polityki Pieniężnej...

Bartłomiej Sienkiewicz: No właśnie.

Marek Belka: Ale.. ale jesteśmy w stanie z nią zagrać. Ale wtedy moim warunkiem excuse mea jest dymisja ministra finansów. Przychodzi nowy minister finansów, na razie nie muszę wam mówić, kto by mógł być, ale takie nazwiska i tacy ludzie są w kraju. I wtedy zrobimy to co trzeba, żeby uniemożliwić ... mówiąc krótko, aby kraj to zrozumiał...

Bartłomiej Sienkiewicz: ..to nie może się zdarzyć później niż osiem miesięcy przed wyborami...

Marek Belka: Nawet jeszcze troszkę wcześniej.

Bartłomiej Sienkiewicz: Dla nas chyba wcześniej, bo...

Marek Belka: Tak...

Bartłomiej Sienkiewicz: To taki termin...

Marek Belka: Mówiąc po prostu jeśli w drugim półroczu gospodarka się zdecydowanie nie przyspieszy to będzie problem. To będzie być może konieczne tego rodzaju niestandardowe działanie. A wtedy trzeba serdecznie ze wszystkimi, jakby to powiedzieć, możliwymi tymi różnymi lanserami podziękować hrabiemu von Rostowskiemu i powołać technicznego niepolitycznego ministra finansów, który znajdzie w banku centralnym pełne wsparcie. Także ...

Sławomir Cytrycki: z takim patriotycznym zacięciem...

Marek Belka: Tak. I wtedy dygotalny członek Rady Polityki Pieniężnej, czyli Hausner (Jerzy) zgodzi się...

Bartłomiej Sienkiewicz: (śmiech)

Marek Belka: Dygotalny właśnie. On jest k... mać... A patrz jak on się temu ch... podoba, że on jest dygotalny? I wtedy

Sławomir Cytrycki: On dodaje grawitacją (?)

Marek Belka: Grawitacją on tylko dodaje i myśli, że ma dłuższego. Niestety każdy człowiek ma jakieś słabości nawet on. W każdym razie tak naprawdę to o to chodzi.

Sławomir Cytrycki: Nigdy nie był w kiblu w Jakarcie... gdzie jest napisanie na szybie, przesuń się masz krótszego niż ci się wydaje.

Bartłomiej Sienkiewicz: Panowie za dobre anegdoty i za to aby się złe scenariusze nie spełniały...

Sławomir Cytrycki: Oczywiście, że nie spełniały... Dlatego powinieneś wcześniej...

Marek Belka: Zadałeś pytanie bardzo ..

Sławomir Cytrycki: Dlatego powinieneś wcześniej zrobić zmianę w ustawie o NBP.

Marek Belka: Tak, bardzo ważna sprawa.

Sławomir Cytrycki: Rostowski tego nie zrobi...

Marek Belka: Mogę to zrobić tylko z Tuskiem."

Minister Sienkiewicz postanowił opowiedzieć swoim rozmówcom o podziwie dla hiszpańskiego premiera, którego miał okazję obserwować w trakcie przemówienia na temat afery korupcyjnej, która wstrząsnęła Hiszpanią.

- Miałem możliwość obserwowania premiera obcego kraju w sytuacji kompletnej katastrofy. (...) Stoją na konferencji i jestem bardzo ciekawy, jak się zarządza tego rodzaju piękną katastrofą. Co ten facet powie? Pierwsza sprawa: nie spocił się. Druga sprawa to świetny komunikat, który brzmiał: "Królestwo Hiszpanii jest państwem prawa i żadne państwo nie ulega szantażowi. To jest wszystko, co mam do powiedzenia" – opowiadał minister.

- Ciekaw jestem, jak by to wyglądało u nas, gdyby sytuacja była podobna. Chociaż była podobna. Tylko jak to zawsze mówią, jaki kraj, taki terroryzm, więc jaki kraj, takie awantury. Młody Tusk się okazuje jest zatrudniony w firmie, ku..a, nie wiadomo jakiej - komentuje Belka, nawiązując do afery "Amber Gold".

- OLT- dopowiada Sienkiewicz.

- Nawiasem mówiąc, ja o tym nie wiedziałem. Ale kilka miesięcy przed faktem zadzwoniłem do Donalda i powiedziałem mu, że sprawa Amber Gold jest dość poważna, że jest to piramida finansowa, ale poważniejsza ze względu na to, że oni są właścicielami tego szybko rozwijającego się OLT Express. Że będzie jakaś awantura z tym OLT Expressem, ale przeszło na tematy związane... Ja nie wiem, czy on nie myślał sobie, że ja wiem. Nie, skąd. - mówił Belka. 

- On nie wiedział o tym - wtrącił Cytrycki, jeden z najbliższych współpracowników Marka Belki.

- No, to bardzo prawdopodobne. Natomiast, natomiast, wiesz, tu jest inna gra... Na przykład moje lotnisko im. Reymonta, czyli w Łodzi. Malutkie lotnisko, ch... wie komu potrzebne, ale jest. Ale jeszcze nie aż tak bardzo niepotrzebne jak lotnisko w Gdyni. (...) Otóż to lotnisko, to lotnisko w Łodzi wisiało na tym OLT - ciągnieBelka.

- No tak, tak jak wisi... na WizzAirze i Ryanairze. (...) Wisi przecież na... (...) Dlatego my ich dotujemy pod stołem, żeby w ogóle był jakiś ruch lotniczy wyznaje Sienkiewicz.

OPINIE:
Prof. Antoni Kamiński, uznany ekspert ds. korupcji i były szef Transparency International ocenił nagranie rozmowy Sienkiewicza i Belki jako dowód na korupcję polityczną, uzasadniający postawienie prezesa NBP przed Trybunałem Stanu. 

Prof. Leszek Balcerowicz nie ma wątpliwości, że doszło do naruszenia niezależności banku centralnego, że Belka wikła NBP w politykę. 

Prof. Ryszard Piotrowski, szanowany konstytucjonalista, jednoznacznie mówi: tak, prezes NBP naruszył Konstytucję. Przestał być w związku z tym osobą cenioną, zaufania publicznego. Wszakże postawienie prezesa NBP przed Trybunałem Stanu wymaga poparcia wniosku bezwzględną większością głosów w Sejmie. 

Te trzy przykładowe opinie, niezależnie sformułowane, zadają kłam słowom  Tuska, który - podbudowany usłużną opinią Seremeta - nie dostrzega w udokumentowanej nagraniem sytuacji nic sprzecznego z prawem. Stąd też nie widzi on potrzeby odwołania ministra Sienkiewicza, ani - jako lider większości sejmowej - ewentualnego poparcia procedury zmierzającej do odwołania prezesa Belki.
Zacytujmy:  "aspekt - związany z rozmową Marka Belki i ministra Sienkiewicza. Podzielam opinię prokuratora generalnego - pierwsza analiza nie wskazuje na przekroczenie prawa. (...) Nie rozmawiali o przestępczych dilach, a o wspólnych działaniach NBP i rządu."

To są, według tej wykładni Tuska, rozmowy bez żadnego znaczenia, nie ma mowy o wywieraniu wpływu przez ministra na NBP. Jednakże te takie tam "pogaduszki" świadczą o trosce Sienkiewicza i Belki o PO, czy o państwo, już mi się miesza... Państwowcy, po prostu!   

Zadziwiająca jest też logika Tuska, który z jednej strony sugeruje, że członkowie jego rządu byli podsłuchiwani przez dwa lata przez jakichś "zewnętrznych" agentów, być może rosyjskich - poważne przecież zagrożenie -, ale nie pociąga do odpowiedzialności Sienkiewicza jako ministra odpowiedzialnego za służby, za zabezpieczenie kontrwywiadowcze. Odwrotnie, premier nagradza go jeszcze publicznie złożonym komplementem, że ceni jego kompetencje. I na dodatek wyraża swoje pełne zaufanie do tych służb, asów wywiadu, które właśnie kompletnie zawiodły. O co chodzi? 

Tusk jest w potrzasku: jest zakładnikiem tych kłamstw i niewolnikiem przestępczej sitwy, nie może odejść, nawet choćby chciał. Zaprawdę polityk bez przyszłości. 

TAKICH MIERNYCH MAMY POLITYKÓW I TAKI MIERNY RZĄD TUSKA...

26 czerwca, w czwartek między godz. 8:45 i 14:oo małopolscy OBURZENI w czasie demonstracji ulicznej domagać się będą dymisji rządu Tuska w związku z aferą taśmową i skandalicznym "tłumaczeniem" premiera.

szczegóły patrz: 
http://www.oburzeni.org.pl/news.php?extend.84.2

Kolejne nagranie - Zbigniew Stonoga Józef Jędruch korumpują Ministrów Posłów Sądy...


Więcej:
Platforma pod patronatem Tuska szykuje zboczeńcom raj na ziemi... Sejm RP w rękach dewiantów ? 
Radek Sikorski - kolejny minister Tuska do skasowania?
Pismo Dr. Zbigniewa Kękusia do Premiera Donalda Tuska w sprawie długu Polski
Warszawa Gwiaździsty Marsz Solidarności Duda do protestujących - Nie chcemy rządu Tuska, który nie widzi człowieka, tylko swój zysk
Wrzesień miesiącem protestów związkowców przeciw nieudolności rządów PO i Tuska -żądania pracowników ochrony zdrowia.
Pomysł dla PO i Ministerstwa Finansów gdzie znaleźć oszczędności w kwocie 126mln zł - wypuścić aresztowanych za zadłużenia alimentacyjne - rządy Tuska w liczbach...
Wiemy na co kasę wydaje Platforma Tuska - nie dla polepszenia bytu obywateli...
TUSK SPRZEDAWCZYKU ZROBIŁEŚ Z NAS NIEWOLNIKÓW - ELITY III RP. RODOWÓD - CZĘŚĆ XI
Prawdziwy życiorys Donalda Tuska i nie tylko...
Katarzyna córka premiera Tuska nie może stać ponad prawem
Euro - żydowski przekręt wszech czasów do którego chcą dołączyć marionetki z Polski - pajac Tusk i pachołek Rostowski ? 
WYWIAD z P. Grodeckim, który domaga się odtajnienia notatek z rozmów Tusk-Putin
WIOSNA LUDÓW POD HASŁEM ODWOŁAĆ TUSKA I JEGO RZĄD 26.03.2013r. strajk generalny na Górnym Śląsku i NIE TYLKO...
ZATRUTE PIENIĄDZE czyli Brukselska klęska Donalda Tuska
Tusk i jego ekipa załatwili nas Polaków strategicznie!!
Miał być boom, a jest fala upadłości firm pod patronatem Platformy i Donalda Tuska.
MANDATY ZA RADARY 2013 - KOLEJNE  CUDA TUSKA
Pan Premier Tusk w „białych rękawiczkach”?  Edward Kormański
Majordomus do zwolnienia, czyli jak służby olewają Tuska i kryją aferzystów Getin Noble Banku
Co NALEŻY do obowiązków Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta i za co mu płacimy - z cyklu fakty i hity Tuskolandii
800 miliardów, bilion, trzy biliony - różne kwoty padają, gdy mowa o zadłużeniu polskiego państwa - z cyklu afery Tuskolandii...
Media boją się poruszania tematu Tuska i jego syna Michała w związku z aferą Amber Gold.
Tusk jest patronem systemu synekur (m.in. Amber Gold) i przywilejów, politycy w Polsce rządzą się jak mafia na Sycylii. Zdzisław Krasnodębski
ODSUNĄĆ OD WŁADZY DONALDA TUSKA I JEGO ZŁODZIEJSKĄ EKIPĘ
List otwarty Jana Jączka do Premiera Donalda Tuska w sprawie oszustwa Getin Banku SA i miliardera Leszka Czarneckiego.
Donald Tusk - zawiadomienia o dokonanym przez władze Rzeczypospolitej Polskiej mordzie na 33-letnim obywatelu Rumunii Claudiu Crulicu przez jego zagłodzenie... następnym będzie Zbigniew Kękuś.
21 730 samobójców pod rządami Tuska
Czy Komorowski, Tuski i Nowak kompletnie odlecieli? Filip Stankiewicz
Podatek katastralny – kolejna rozpaczliwa próba naprawiania publicznych finansów przez Tuska.
5 LAT ZABIJANIA POLSKI PRZEZ RZĄD TUSKA I PLATFORMĘ OBYWATELSKĄ
Wniosek Zbigniewa Kękusia do Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska w sprawie protestu głodowego od dnia 3 kwietnia 2012 r. przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów
Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa niedopełnienia obowiązków i działania na szkodę interesu prywatnego Z. Kękusia przez Prokuratorów Generalnych w rządzie Donalda Tuska, Zbigniewa Ćwiąkalskiego, Andrzeja Czumę i Krzysztofa Kwiatkowskiego oraz
STOWARZYSZENIE POSZKODOWANYCH PRZEDSIĘBIORCÓW RP - 16 MARCA 2012 MANIFESTACJA W WARSZAWIE - NADSZEDŁ CZAS UPOMNIEĆ SIĘ GŁOŚNO O OBIETNICĘ DANĄ NAM PRZEZ PREMIERA DONALDA TUSKA
SPIS "OSIĄGNIĘĆ" Tuska i PO - lista dokonań PLATFORMY w ciągu ostatnich 4 lat.
Publikujemy świadectwo dla rządu Platformy za ostatnie 100 dni. Ewidentnie Tusk nie zdał egzaminu, a więc jego rząd do kasacji...
Przybyli hakerzy pod okienko Donalda Tuska - trwa bitwa o ACTA, czyli internet bez cenzury.
EUROszajs i kosztowna prezentacja tuskolandii (429mln zł na pół roku zabaw) w stylu "zastaw się i postaw się" - zabrać emerytom a dać zabawnikom eurolandii...
Korupcja w Polsce za rządów PO (platformy) wręcz rozkwita. Jest gorzej niż Botswanie... tylko ruscy są lepsi, ale oni więcej od Tuska piją :-)

Tematy w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

"AFERY PRAWA"
Niezależne Czasopismo Internetowe 
redagowane przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm - Polska
aferyprawa@gmail.com
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~0bama
22-06-2014 / 10:46
wiecie czego się boją. uP0wszechnienia nagrań na sędziów, prokuratorów, P0licjantów. P0litycy - olać ich . Prokuratorzy którzy zlecają zabójstwa aby okraść petenta to jest prawdziwa zmora nagrań. www.youtube.com/watch?v=l6TMutAosRQ polska.newsweek.pl/tato-go-zmiksowal,91007,1,1.html tego szwidlowata www.niezależna.pl oraz gazeta P0lska nie ujawni. Bo ma morderczy interes rodzinny stanu wojennego. www.youtube.com/watch?v=rcX2Qz6hc0Y tatuś synek, teściu , wnuczuś. Nagrywać należy kardynałów jak ustalają przestępstwa - dla kasy.
~100nka
22-06-2014 / 10:34
banda 4ga. nie mówi o uczciwości. W największej grupie politycznej maja M0rdercę który we Wrocławiu zabił petenta i nie miał sprawy sądowej. Obecnie rządzący robią jaja na maxa ale płacą naszą kasą czarnym. niezależna.pl blokuje uczciwe Wpisy o przestępcach z czarnych i PlS, Wyborcza blokuje wpisy na czerwonych, onet.pl blokuje na platformiarzy. Słowem urzędnicy nas okradają, niszczą, mordują i nie ma gdzie się P0skarżyć.
~Marcin
21-06-2014 / 16:35
Ja czekam na dymisję rządu i premiera. Jestem ciekawy, czy w końcu jakaś sprawiedliwość i sąd istnieje w tym kraju. )copywritinginternetowy.pl/
~jerozolita
20-06-2014 / 12:49
wyraźnie ujęli , że nie ma takiej firmy której nie można zniszczyć...?