Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
10 marca 2023
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 20-07-2011

Strefa euro na beczce dynamitu, czyli upadek skorumpowanej Unii Europejskiej to tylko kwestia czasu.

Polski minister finansów J.V. Rostowski wygadał się, stwierdzając, że „strefę euro czekają jeszcze poważne turbulencje, ostrzejsze nawet niż te, które już poznaliśmy”. Zapomniał tylko dodać, że turbulencje czekają też naszą rzekomo „zieloną wyspę” i polskiego złotego.

Stress-testy banków europejskich okazały się kolejnym picem na wodę. Ten egzamin o wyjątkowo niskich wymogach: 5 proc. poziom aktywów, nieuwzględnienie w nich możliwości bankructwa, któregoś z krajów strefy euro, np. Grecji – czynią go całkowicie niewiarygodnym. Jeszcze większą „lipą” wydaje się fakt, że testy pozytywnie przeszły np. banki portugalskie i irlandzkie, z których pięć ostatnio otrzymało od agencji Moody’s rating śmieciowy. Irlandzki rząd wpompował już w tamtejsze banki ponad 40 mld euro pomocy i to nie koniec. O hiszpańskich bankach, zwłaszcza tych regionalnych – cajas - lepiej nie mówić, złych długów mają na ok. 150 mld euro. I co najmniej tyle pomocy będą potrzebować.

16 banków europejskich ledwo, ledwo przeszło stress-testy, ale mają w swych szafach trupy w postaci obligacji krajów PIIGS, czyli Portugalii, Irlandii, Włoch, Grecji i Hiszpanii (jest ich łącznie ok. 900 mld euro). Mimo to min. J.V. Rostowski, którego chyba trzymają się żarty, stwierdza: „banki europejskie są solidne, a banki polskie bardzo solidne” - choć przecież polskich banków poza połową PKO BP czy BOŚ praktycznie już nie ma, a polskie banki-córki europejskich banków są winne swym zagranicznym centralom aż 105 mld zł.

Ciekawe też, czy „mamuśki” nie wcisnęły „córkom” w Polsce śmieciowych obligacji krajów PIIGS. Na dodatek Bloomberg podał, że polski złoty, jak i waluty rynków wschodzących, są najbardziej narażone na osłabienie z powodu problemów finansowych UE i strefy euro.

Europejski kryzys wchodzi w stan krytyczny. Bankructwo grozi już nie tylko Grecji, ale coraz bardziej Irlandii, perspektywicznie też Hiszpanii, Portugalii czy nawet Włochom. Frank szwajcarski w okolicach 3,70–3,80 to niezbyt odległa przyszłość. Istnieje coraz więcej dowodów na to, że Polska kroczy grecką drogą w rytmie argentyńskiego tanga. Kreatywna księgowość się rozwija, „patenty’ doskonale przetestowane w Grecji – tzw. swapy walutowe - dziś kwitną nad Wisłą, w latach 2009–2011 mogą to być kwoty rzędu ok. 20 mld euro wymienione na złote, by ukryć prawdziwe problemy. Stąd też być może wcześniejszy termin wyborów parlamentarnych w Polsce.

Irlandia w żaden sposób nie będzie w stanie w ciągu 3 lat oddać 85 mld euro pomocy, Grecja już w sierpniu będzie potrzebować kolejne 16 mld euro. Europejskie banki na restrukturyzacji tylko długów Grecji mogą stracić aż ok. 15 mld euro.

Nic dziwnego, że uncja złota kosztuje już blisko 1600 dol. Niewykluczone, że do końca roku zbliży się do poziomu nienotowanego w historii, czyli 2 tys. dol. Pytanie tylko, kto i kiedy podpali ostatecznie ten europejski lont. Jesień pokaże, że stan finansów publicznych w Polsce to prawdziwa beczka dynamitu.

Janusz Szewczyk

Autor jest głównym ekonomistą SKOK

WIĘCEJ O BANKOWYCH PRZEKRĘTACH:

Lichwiarze przejmują Grecję. Bankrutująca Polska grzecznie w kolejce...
Siła brudnych pieniędzy aferzystów z Getin Banku S.A. jest silniejsza od przepisów prawa i władzy Państwa Polskiego -APEL JANA JĄCZKA
Andrzej Seremet Prokurator Generalny - list otwarty dotyczy Getin Bank S.A. oraz bezczynności Prokuratora RP i podległych mu prokuratorów w sprawie brutalnego łamania praw człowieka przez funkcjonariuszy publicznych, na szkodę Michaliny Jączek.
PODŁE PAŃSTWO I PODŁY BANKOWY PARASOL !!!
Mafijny trójkąt Bank Śląski - prokuratura - sądy - to przekręt 2009 r.
Uwaga na Lukas bank ... czyli taki, który przehandluje Cię za grosze. Firmy windykacyjne nękają za przeterminowane wyimaginowane długi. Nie wolno dać się zastraszać.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego - to banki będą musiały dowodzić, że klient jest ich dłużnikiem.
Walka o Polskę to walka o polski system bankowy, polski bank centralny i polski pieniądz.
Bielsko - Biała 27.01.2011 r. o godz. 9 sala 41 Sądu Rejonowego Wydz. III Karny w - okaże się czy sędzia wspiera mafię Banku Śląskiego i prok. Aleksandra Zająca z Myszkowa - Jerzy Jachnik
Prawdziwy powód bankructwa Grecji – w taki sposób zbankrutuje Polska
Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka - zawiadomienie o oszustwach w Getin Banku S.A.
UPADEK DOlara - WYWIAD Z BYŁYM SZWAJCARSKIM BANKIEREM cz.2 -z cyklu fakty i mity o Ameryce...
ZAPRASZAMY MEDIA na rozprawę Sądu Apelacyjnego w Katowicach w sprawie rażących zaniechań prokuratorów broniących oszustów z Getin Banku S.A., którzy przejęli miliony z majątków swych klientów.
Bankructwo Polski - ZEGAR DŁUGU POLSKIEGO - POPRZYJ PETYCJE ZAKAZUJĄCA ZADŁUŻANIE PAŃSTWA POLSKIEGO !!!
WYWIAD Z BYŁYM SZWAJCARSKIM BANKIEREM, czyli jak dzisiaj tworzy się pieniądze... z cyklu fakty i mity o Ameryce
Komorowski dezinformuje. Błędy rządu PO. Polska zbankrutuje? Minął kolejny polski tydzień... Filip Stankiewicz
UPADEK DOLARA - BĘDZIE AMERO? - WYWIAD Z BYŁYM SZWAJCARSKIM BANKIEREM z cyklu fakty i mity o Ameryce...
Grecka tragedia - czyli totalna kontrola finansowa obywateli.... Tajny plan Unii i bankierów czy dojdzie do zaczipowania ludzi?
Czy BZ WBK zapłaci za grzechy Raiffeisen Banku w związku ze sprzedażą przez Raiffeisen Bank Polska S.A. obligacji spółki SEMAX S.A. w upadłości !?!
Większość bankructw w Polsce jest sfingowana- zaplanowana upadłość i wymyślony kryzys?
Władza monetarna należy do banków Jedno pociągnięcie pióra tworzy lub likwiduje pieniądze - banki kontrolują kredyt narodu, kierują polityką rządów i trzymają w swoim ręku losy ludzi...
Lichwiarstwo banków i bandycka windykacja. Bogusław Maśliński
BIAŁYSTOK - DOWODY SKORUMPOWANIA SSR ANNY KAMIŃSKIEJ - przez niedopuszczenie do zbadania w jakim stopniu doszło do błędu w sztuce lekarskiej przez Waldemara Kuczyńskiego w jego prywatnej Klinice Leczenia Niepłodności Małżeńskiej "Kriobank"
Katowice - mobbing stosowany w ING Banku Śląskim tuszują sędziowie i prokuratorzy - z listów od czytelników.
Jak Czarnecki Leszek właściciel Getin Banku S.A. we współpracy z Domem Maklerskim IDM S.A. oszukuje klientów i manipuluje kursami akcji.
Jak prokurator Mariola Musiał z Katowic chroni przed odpowiedzialnością karną oszustów z Getin Banku S.A.
Przestępstwo wyłudzenia nienależnej kasy na staruszce przez HSBC Credit bank - z cyklu jak banki rolują pożyczkobiorców
DRENAŻ KAPITAŁU Z POLSKI PRZEZ BANKI TO NIC NOWEGO...
BANKOWY PLUTON EGZEKUCYJNY - czyli jak banki niszczą klientów w majestacie prawa
BANKI WYWOŻĄ Z POLSKI MILIARDY ZŁOTYCH
Prywatyzacja polskich banków - czyli V rozbiór Polski
List otwarty do sędziów Sądu Apelacyjnego w Katowicach i Prokuratora Generalnego w sprawie doprowadzenia kilkuset klientów Getin Banku S.A. do niekorzystnego rozporządzenia mieniem o znacznej wartości przez osoby działające w imieniu tego banku.

Tematy  w dziale dla inteligentnych:  
ARTYKUŁY - do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

Polecam sprawy poruszane w działach:
 SĄDY   PROKURATURA  ADWOKATURA
 POLITYKA  PRAWO  INTERWENCJE - sprawy czytelników  

 

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~obserwator
23-07-2011 / 13:13
Jeszcze dziesięć lat temu pomysł dodrukowywania pieniędzy traktowany był jako świętokradztwo. A p.Leszek Balcerowicz zachwalał nam wejście do strefy €uro – bo dzięki temu będziemy zabezpieczeni przed pomysłami p.Andrzeja Leppera i innych prostackich socjalistów – którzy właśnie chcieli pieniądz dodrukowywać. Niedawno jednak FED dodrukował prawie dwa biliony dolarów – a JE Barak Hussein Obama mówi o dodrukowaniu jeszcze 800 miliardów (to koszt wprowadzenia „służby zdrowia” - i innych socjalnych pomysłów tego Czerwonego Przystojniaka!). Wykorzystując panikę federaści natychmiast okradli nas z 800 mld euro. A teraz – jak twierdzi p.Piotr Kuczyński – w Brukseli rozważa się dodrukowanie 2 bilionów €uro. Przypominam, że ci kretyni na „walkę z Globalnym Ociepleniem” wydają rocznie 200 miliardów €uro. Z naszych kieszeni – oczywiście.