Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
6 grudnia 2022
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

Stefan Kosiewski: Ministrowie Spraw Zagranicznych zezwalają na kontrolę USA nad bankami w UE

Ministrowie Spraw Zagranicznych państw Unii Europejskiej upoważnili Komisję Europejską do rozpoczęcia rozmów ze Stanami Zjednoczonymi na temat porozumienia zezwalającego urzędom amerykańskim na kontrolę nad operacjami bankowymi przeprowadzanymi w Europie.

Zezwolenie to przewiduje, iż Komisja Europejska musi zadbać m.in. o to, żeby pozyskane przez Stany Zjednoczone dane służyły do zwalczania terroryzmu. Dane te mają być dostarczane przez Unię, bez konieczności pozyskiwania ich przez Amerykę. Obywatelom państw Unii Europejskiej przysługiwać ma prawo złożenia zażalenia przeciwko kontrolowaniu ich danych, które mają być przechowywane przez okres pięciu lat.

Postanowienie przyjęto jednogłośnie bez najmniejszego sprzeciwu. Minister Radek Sikorski nie miał w tej sprawie nic do powiedzenia, nie zgłosił żadnych zastrzeżeń. Porozumienie Ministrów Spraw Zagranicznych Unii Europejskiej nie przewiduje, żeby Komisja Europejska, czy ktokolwiek inny w Europie uzyskał w drodze wzajemności kontrolę nad amerykańskimi operacjami bankowymi.

Usłużność Ministrów Spraw Zagranicznych suwerennych w końcu państw Unii Europejskiej w stosunku do Stanów Zjednoczonych jest więc jednostronna, wzorem porozumień zawieranych dawniej przez Moskwę z państwami satelickimi. Plany te upokarzają Europejczyków chociażby dlatego, że prezydent Lincoln i prezydent Kennedy zmarli na skutek postrzału od kul terrorystów amerykańskich, a nie europejskich, zaś wieżowce w Europie wyburzane są nadal po uzyskaniu stosownych zezwoleń odpowiednich urzędów.

Zadziwia jednostronna usłużność europejskich Ministrów Spraw Zagranicznych i budzi w Niemczech zrozumiałe protesty. Bawarski premier i przewodniczący CSU Horst Seehofer nie kryje oburzenia i nazywa skandalem porozumienie, które bez zgody parlamentów poszczególnych państw oddaje w ręce amerykańskie kontrolę nad danymi ich obywateli.

Przywódca partii Zielonych Trittin udaje oburzenie i także nazywa sprawę skandalem, dla niego jednak jest to skandal ze względu tylko na to, iż Parlament Europejski w nowym składzie nie zatwierdził jeszcze nowej Komisji w Brukseli.

Przewodniczący Wolnych Demokratów Westerwelle mówi natomiast jasno, że zamiar ten należy zastopować.

Tymczasem amerykańskie tajne służby od lat już kontrolują belgijski system europejskich usług bankowych Swift otrzymujący każdego dnia informacje o 15 milionach transakcji zawieranych przez więcej niż 8300 banków na świecie, także transakcji wewnętrznych, między bankami w krajach europejskich, w tym także między każdym bankiem w Niemczech a w Polsce.

Stany Zjednoczone kontrolują i wykorzystują europejskie dane bankowe od zamachu 11 września 2001 roku, co ujawnione zostało dopiero po latach - podaje Frankfurter Allgemeine Zeitung, a zawarte w lipcu 2009 roku porozumienie Ministrów Spraw Zagranicznych państw Unii Europejskich ma umożliwić Ameryce dostęp do danych, które przeniesione zostaną z belgijskiego serwera Swift znajdującego się w Ameryce na nowy serwer, który uruchomiony zostanie w Szwajcarii.

Nie wiadomo, czy państwa Unii Europejskiej otrzymały od Stanów Zjednoczonych jakiekolwiek sprawozdanie z naruszonej przez nie w Europie tajemnicy bankowej po 11 września 2001 roku. Nie wiadomo też, czy działalność ta przyniosła Stanom Zjednoczonym wymierne korzyści w zwalczaniu terrorystów. Wiadomo natomiast, że Stany Zjednoczone pragną pozbyć się ludzi, których latami więziono w Guantanamo bez najmniejszego powodu, pod fałszywym zarzutem prowadzenia działalności terrorystycznej.


Tematy w dziale dla inteligentnych:

ARTYKUŁY - do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

"AFERY PRAWA"
Niezależne Czasopismo Internetowe www.aferyprawa.com redagowane przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI
ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm - Polska
redakcja@aferyprawa.com
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.