Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
5 lutego 2023
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-08-2012

Sprawa parabanku Amber Gold i jego szefa Marcina Plichty „jest rozwojowa” - Lista funkcjonariuszy którzy "wspomagali" aferzystę itd.

– by użyć bełkotu obecnej nowomowy i trzeba będzie poświęcić jej odrębną, dłuższą analizę. Już teraz jednak nasuwa się kilka bardzo niepokojących uwag.

Plichta został dziewięć razy (!) skazany prawomocnym wyrokiem sądowym i za każdym razem dostawał wyrok w zawieszeniu, a raz grzywnę w wysokości (uwaga!) 150 zł. To zdumiewające. Z reguły, gdy raz już skazany popełnia nowe przestępstwo, poprzednie zawieszenie zostaje anulowane i klient idzie za kratki. Ale nie w przypadku Plichty. Należy więc przypuszczać, że albo posiada bardzo dobre powiązania polityczne (między bajki włóżmy niezależność sądów i prokuratur), albo jego zawieszenia zostały poparte odpowiednimi papierami produkowanymi przez NBP lub inny, niepolski bank. Mało tego, cały czas prowadzi interesy finansowe.

Dopiero gdy rozpoczęła się afera z Amber Gold okazało się, że Plichta: nie składał przez dwa lata sprawozdań finansowych, prowadził bez zezwolenia działalność bankową (właściwie parabankową), wyłudził bezprawnie wpis w KRS, kupował i sprzedawał wartości dewizowe bez wpisu do rejestru działalności kantorowej itd. Itp. 
Tymczasem tysiące ludzi czeka (jak się wydaje, na próżno) na zwrot oszczędności wpłaconych do Amber Gold. Przedstawiciele władz oraz aparatu nazwijmy to sprawiedliwości natomiast twierdzą, że zwrot ich wkładów jest problematyczny, ponieważ wpłacający sami zdecydowali się na ryzyko. Trzeba powiedzieć, że tłumaczenie takie stanowi nie lada bezczelność i usprawiedliwienie oszustwa, względnie własnych zaniedbań – mimowolnych czy umyślnych, to inna sprawa. Jeśli ktoś otwiera przedsiębiorstwo i obiecuje zysk od wkładu, psim obowiązkiem władz nadzorczych jest sprawdzenie wiarygodności założyciela interesu. 

Trzeba tu przyznać, ze Komisja Nadzoru Finansowego kilka razy sygnalizowała prokuraturom nieprawidłowości Amber Gold, ale te sprawy umarzały. Dlaczego? Powinno to zostać wyjaśnione. Tak czy inaczej, majątek Plichty jest pokaźny i należy go przeznaczyć na wypłaty dla poszkodowanych. Resztę powinien zwrócić Skarb Państwa. To państwo bowiem nie dopełniło elementarnych obowiązków, by zweryfikować Amber Gold.

Jest jedna okoliczność przemawiająca – ale tylko częściowo – na korzyść Plichty. Zaangażował się on w finansowanie linii lotniczych OLT Express, które stanowiły poważną konkurencję dla państwowych PLL „Lot”. Po pewnym, krótkim czasie banki odmówiły obsługi firmy. Amber poniósł straty, a OLT Express ogłosił upadłość. A wiadomo, że inwestycje w tego rodzaju przedsięwzięcia zwracają się dopiero po kilku latach. Prawdopodobnie zadziałał tu „Lot”, aby utrącić konkurenta. To jednak stanowi okoliczność poboczną. Notoryczny oszust został dopuszczony do działalności parabankowej, a jego przestępstwa były kryte przez umarzające sprawy prokuratury.

Na razie podejrzany, po przesłuchaniach w prokuraturze, mimo ze postawiono mu sześć zarzutów, chodzi dalej na wolności, tyle że został objęty nadzorem policyjnym i odebrano mu paszport. Sprawa ma jeszcze inny wymiar – polityczny. Jak się wydaje, na tle sprawy Plichty zostanie uchwalona nowa ustawa dotycząca działalności parabankowej, która uderzy w te instytucje. A chodzi tu o SKOK, który ze względów politycznych stanowi cierń w oku rządzących Polską. Amber zawinił, uczciwy SKOK poniesie konsekwencje. No i nieszczęśni klienci Plichty. Ale poszkodowani nie stanowią przecież przedmiotu troski rządzących. Troską natomiast jest syn premiera, który pracował w liniach OLT. Ani jemu jednak, ani tatusiowi włos z głowy nie spadnie. Podobnie jak Plichcie. Założą się Państwo?!

Zbigniew Lipiński
http://sol.myslpolska.pl

PS.

Marcin Plichta (plichta to w slangu blotka w kartach, słaba karta, nie biorąca lew, sztychów), tyle, że tylko w kartach. W życiu okazał się tuzem (asem), atutem (trumfem) nawet, jeśli był tylko „słupem”. Dobrze, że nie został komornikiem…
Taki „łeb” (o, przepraszam, głowa) nie powinien się marnować w podziemiu gospodarczym ani w więzieniu – orzekli sędziowie i prokuratorzy
Więc …. na salony z nim.

Lista funkcjonariuszy państwowych którzy "wspomagali" aferzystę Marcina Plichtę:

1/ Barbara Kijanko - to ona pierwsza umarzała śledztwa przeciw M. Plichcie - gdańska funkcjonariusz Prokuratury Rejonowej z 20-letnim stażem bez awansu. Typowa miernota wykorzystywana jako "kozioł ofiarny" do przyklepywania ewidentnie korupcyjnych decyzji prokuratorskich. 

2/ Agnieszka Czerwińska - sędzia z Malborka, już opisywana za niekompetencje. Widocznie tak bardzo imponował jej Marcin P. że z "przewlekłą chęcią" zajmowała się jego oszustwami kilkanaście miesięcy do niczego nie dochodząc?  Powstaje pytanie: zauroczona czy przekupiona?

3/ Waldemar Laprus malborski kurator, ewidentnie niekompetentny - ślepy czy głuchy?, a może chory psychicznie? -  i udawał że sprawuje nadzór nad Plichtą...i... nic

4/ Marek Lipiński gdański kurator, ewidentnie zauroczony "tfurczością" Marcina P. wspierał go jak tylko mógł wypisując jak najbardziej pozytywne opinie o nim i o jego wywiązywaniu się ze spłat dla oszukanych klientów.

PS. ciąg dalszy listy już niedługo nastąpi :-)

Rekordzista powierzył Amber Gold aż 3,2 mln zł. 67 osób wykupiło certyfikaty warte pół miliona. Aż 1170 inwestorów ulokowało w "złotym biznesie" Marcina P. więcej niż 15 tys. euro. Według szacunków różnych prawników mogą liczyć na odzyskanie jednej czwartej, a najwyżej jednej trzeciej powierzonych kwot. 

Wciąż nie wiadomo, jaka jest wartość majątku, jakim dysponuje znajdująca się w upadłości spółka Amber Gold. Według ABW znalezione dotąd zapasy kruszcu warte są 10-12 mln zł (57 kg złota i 1 kg platyny). Plichta wmawiał "Gazecie", że jego firma posiada 110 kg złota i kilkanaście kg platyny o łącznej wartości 55-65 mln zł. Dodatkowo w rękach spółki mają się znajdować nieruchomości warte 35 mln zł. Portal TVN24.pl podał, że suma obrotów (wpłat i wypłat) na kontach Amber Gold przekracza nawet 2 mld zł.
Klienci Amber Gold domagają się w sądach już 126 mln zł. Zawiadomienia o oszustwie złożyło 1991 osób - podała gdańska prokuratura.
Jednocześnie sąd oddalił wniosek o upadłość OLT Express. Majątek firmy jest za mały nawet na pokrycie kosztów postępowania - ustalił "Dziennik Gazeta Prawna".
Śledczy znający sprawę Amber Gold przyznał, że dopiero niedawno pomorski urząd skarbowy wszczął kontrole w Amber Gold. "Sprawa toczy się od 2009 r. Jest zabagniona i spierd...! Dopiero od początku lipca ustalamy, o co tu chodzi." - wyznał.

Na poszła kasa dana przez naiwnych Marcinowi P.?

Najwięcej oczywiście na "wciskanie kitu" czyli reklamę parabanku. Z danych Kantar Media wynika, że cennikowe wydatki reklamowe Amber Gold (bez uwzględnienia internetu) od stycznia do czerwca br. wyniosły 20,56 mln zł, czyli 10,9 proc. więcej niż rok wcześniej. Dodatkowo firma aż 45,5 mln zł przeznaczyła na działania reklamowe linii lotniczych OLT Express. 
Z kolei z 20-milionowego budżetu reklamowego Amber Gold aż 11,9 mln zł przypadło na prasę, z czego 2,9 mln zł na „Rzeczpospolitą” (Presspublica), 2,6 mln zł na „Gazetę Wyborczą” (Agora), 1,6 mln zł na „Polskę” (Polskapresse), a 0,8 mln zł na „Dziennik Gazetę Prawną” (Infor Biznes).

Kolejne miejsce, kilka milionów (dokładnie nie wiadomo), to sponsorowanie filmu o Wałęsie. Logicznie rozumując to wszyscy oszukani przez firmy Plichtów powinni dostać ulgowe, albo nawet bezpłatne bilety na ten film. Przecież to oni, nie Plichtowie, ten film współfinansowali. Plichtowie tylko powierzone im pieniądze przelali, co zresztą rzadko się im zdarzało. Może zadziałała magia kina? 
Zaś,
na małpy, te prawdziwe, małżeństwo Plichtów przekazało na rzecz gdańskiego zoo nie kwotę 3,1 mln zł, ale - jak ustaliła "Gazeta" - 1 mln 620 tys. zł. 


W internecie zaś krąży tabelka porównująca... ZUS i Amber Gold jako piramidy finansowe. 

Według tego zestawienia firma Marcina Plichty nie wypada najgorzej, źle za to wygląda ZUS. - To straszny populizm. Jest jedna podstawowa różnica między tymi instytucjami - tłumaczy szef działu gospodarczego Radia TOK FM, Maciej Głogowski.
Zestawienie krążące po internecie jest miażdżące dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 
Według niego, z ZUS-em nie ma umowy, z Amber Gold funkcjonuje umowa pisemna; Amber Gold pozwala na wypłatę własnych środków, a ZUS nie; wysokość wpłat w AG jest dobrowolna, w ZUS-ie - nie; na dodatek, jeżeli Amber Gold nie wypłaci środków, można zwrócić się do sądu, jeżeli zaś zrobi to ZUS, to - wg tabelki - nie można nic zrobić.

Więcej:

SĘDZIOWIE I PROKURATORZY ŁAMALI PRAWO nie tylko w sprawie parabanków typu amber gold czy geting banku ! Michał Ziębiński   
Media boją się poruszania tematu Tuska i jego syna Michała w związku z aferą Amber Gold.
Tusk jest patronem systemu synekur (m.in. Amber Gold) i przywilejów, politycy w Polsce rządzą się jak mafia na Sycylii. Zdzisław Krasnodębski

My proponujemy, dla tych co nie lubią ryzyka i nie chcą inwestować w parabanki prawdziwą innowacyjną działalność gospodarczą: http://aferyprawa.eu/Ogloszenia/SZUKAMY-INWESTORA-STRATEGICZNEGO-DLA-URUCHOMIENIA-PROJEKTU-ZAGOSPODAROWANIA
-ODPADOW-PLASTYKOWYCH-DO-PRODUKCJI-KONTENEROWYCH-POMIESZCZEN-MIESZKALNYCH
- wszak ponad 50% lokatorów nie regularnie płaci czynszu i tylko kwestia czasu gdzie zostaną wyeksmitowani ze swych lokali mieszkalnych. 
TANIE ZASTĘPCZE LOKALE MIESZKALNE I MAGAZYNOWE TO PEWNE ŹRÓDŁO DOCHODÓW...niestety... 

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

Tematy w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - tematy do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

"AFERY PRAWA" - Niezależne Czasopismo Internetowe redagowane jest przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres:
afery@poczta.fm
- Polska
aferyprawa@gmail.com

Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.
Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.
1 - Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. 
2 - Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane.

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~Bubbie
04-01-2015 / 19:13
Your website has to be the elnitroecc Swiss army knife for this topic. spkvrove.com [url=qzqdmcrkpn.com]qzqdmcrkpn[/url] [link=shzpjvdouo.com]shzpjvdouo[/link]
~Deborah
24-12-2014 / 02:22
and never give up. Some Repubes want to be soft and" rel="nofollow">nylxtgmmcqj.com"> cimsromope with the Liberals. There is no" rel="nofollow">nylxtgmmcqj.com"> cimsromope in war and that's what we are in. The countless "Rights" Groups out there and not one of them sounds off if it is a Conservative they should be defending. Anti-War groups? The media sure doesn't cover negative news on Obama. This administration and its special interests is the most filthy and corrupt mobsters ever to be in the White House. No President has harmed future generation's chances to experience the American Dream as this one has. Putting it mildly...lol! I am preaching to the choir here so just let me just say keep it up James, we need you. God Bless All and especially true Conservatives...hee hee.
~Rina
20-12-2014 / 13:47
I think God has to have a sense of humor to put up with us without genttig fed up and lobbing a few comets at us (I consider the platypus proof that He does).I personally think the reason the children of Israel wandered in the desert for 40 years was that Moses and Aaron, being men, refused to ask for directions. :)
~nbjngo
04-02-2013 / 12:22
~hdhrvxfjahv
03-02-2013 / 11:58
~Rossy
02-02-2013 / 05:47
Rosalind (baby girl's proud mom) - These photos are sipmly excellent! Tri and his camera bring magic to the scene wherever they show up . I'm truly in awe. I'm so proud of the beautiful young lady that Amber is becoming and her beauty is reflected so wonderfully in these photos that its brought tears to my eyes.
~albaniorg
09-01-2013 / 21:34
Wierzycieli amber gold okradł nie właściciel a tusk z rostowskim. Jak to się stało że majątek który został stworzony na ludzkich pieniądzach ma teraz zaspokoić fiskusa który niby nic nie wiedział a teraz grabi majątek należący do wierzycieli ? Tylko w tuskowym burdelu takie rzeczy się zdarzają . Tych dwóch to się powinno powiesić a nie wyganiać do Niemiec i Izraela. Już dosyć nakradli kasy z budżetu.
~marek777
01-09-2012 / 15:33
"Dobrobyt" czyli "CUD gospodarczy wg scenariusza Donalda TUSK-a".Ok. godz.10-tej, dnia 31-08-2012r „żołnierz” Donalda TUSKA ps. Nikodem DYZMA. sekretarzyna w Ministerstwie Ochrony Środowiska, Stanisław Gawłowski – poseł PO na SEJM RP (rezerwowy kandydat na PREZESA URM RP – jeden z hersztów zachodniopomorskiej ośmiornicy zajmującej się N A Z I S T OW S K Ą grabieżą dóbr materialnych stanowiących dorobek życia Obywateli np. Krystyny i Zygmunta CĄKAŁA, Jana MYSZKIER, Lilii BYLICKIEJ, Jadwigi i Czesława ŚWIĄTEK i I N N Y C H) – patrz : 1. Zawiadomienie z dnia do Council of Europe Jadwiga i Czesław ŚWIĄTEK Sarbinowo ul. Bursztynowa 5 2. Zawiadomienie z dnia do Council of Europe Krystyna i Zygmunt CĄKAŁA Krokowo 2 gm. Świeszyno 3. Zawiadomienie z dnia 15-04-2003r oraz 10-12-2009r do Donald TUSK Prezes URM Rzeczpospolitej Polski - Jan MYSZKIER MANOWO 57 4. Zawiadomienie z dnia do Council of Europe -Lila Bylicka Dunowo 23 gm. Świeszyno 5. Zawiadomienie z dnia do Council of Europe - Lidia Kozłowska – „Willa Aleksander” Mielno ul. BOWiD 7 6. Wniosek z dnia 25-11-2010r do Prezydenta RP Bronisław Komorowski o nadanie MEDALU „Za Ofiarność i Odwagę” SSR Piotr CICHOŃ SR K-lin za ujawnienie i zidentyfikowanie procesowo POMÓWIENIA przestępczości zorganizowanej z Urzędu Gminy ŚWIESZYNO pod kierownictwem Jadwiga WAŚKO – sołtys z Dunowa (wspólnik sprawców ponad 30-letniej PRZEMOCY w Rodzinie). i I N N E. 31-08-2012r > wg taktyki i strategii > Stanisław G A W Ł OW S K I – kanapowiec z PO przy pomocy koszalińskiego awanturnika – komornik Marek W I N N I C K I + 2 komorniczych asystentów wzmocnieni siłami plutonu policji pod dowództwem z-cy koszalińskiego komedianta watażki KMP K-lin Wiesława TYL –a. Dokonali PACYFIKACJI posesji Nr 97 przy ul. Piłsudskiego w Koszalinie. Własność : Wiesława i Urszuli Rowińskich - patrz : http : //www.pokrzywdzeniprzezgawłowskiego.pl oraz http : // www.aferyprawa.eu. Bandyci w policyjnych mundurach poturbowali Czesława ŚWIĄTEK i zniszczyli jego PROTEST. Wiesław R O W I Ń S K I - P O to kolega klubowy „DYZMY” . Wątek jest rozwojowy. DYZMA jest w polu udziałów inwestycyjnych afery AMBER GOLD. Wcześniej byli jubilerscy młotkarze z NIEMIEC. Wspólnicy „DYZMY” (wcześniej V-ce prezydent miasta Koszalina) >> c d n. Polska państwo na NIBY ?! Pensjonat „ORZEŁ” ?! NAZIZM > RASIZM > TERRORYZM i co dalej ?! Nikodemie DYZMA z kumplami ? Jeżeli jesteś POLAKIEM z krwi i kości ?! Alternatywa J E S T JEDNOZNACZNA. POLSKA jest JEDNA. PRAWDA * HONOR * WOLNOŚĆ * DEMOKRACJA * RACJA STANU Postanowień Konstytucji Rzeczpospolitej Polski. Koniec ŚLIZGAWKI. http : // www.aferyprawa.eu.
~jakel
27-08-2012 / 07:16
Getin Bank > Amber GOLD i INNE PARA to jedna PARAFIA i para kaloszy.. Wszystko pod parasolem IMMUNITET - ów BEKARNOŚCI, BEZMYŚLNOŚCI w NIEZAWISŁOŚCI. Rodacy po Rewolucji SOLIDARNOŚCI pozostało 21 POSTULATÓW, pustych FRAZESÓW i ... "BOLEK" z FRAGLESAMI w tym pospolity BEŁKOT współwłaścicieli pensjonatu "ORZEŁ" D. TUSK & B. KOMOROWSKI. BEŁKOT ten sam jak w JAWORZU na POMORZU. NAJLEPSZY BEŁKOT miał Andrzej CZUMA , bo pośrednik Pana BOGA. Ale do koryta dopchało się więcej klientów . Z Gdańska do Koszalina (patrz pokrzydzeni przez GAWŁOWSKIEGO) przybył misjonarz "pracownik naukowy PO" GUTKOWSKI by dokonać "przeszczepu". Przywiózł ze sobą bagaż …. Kilka milionów. Wiewiórki mówią o złotówkach a borsuki o euro … Na portalu OFIAR GAWŁOWSKIEGO przyszły kandydat na premiera RP ?! stwierdza się, że te miliony pochodzą z .. obdarcia ze skóry U i W. ROWIŃSKCH z pomocą Strażników Granicznych - MSWiA. Bondaryk (ABW) stwierdził w odpowiedzi na powyższe, że to NIE zagraża BEZPIECZEŃSTWU pensjonatu „ORZEŁ”. RUSKI POP TEN DOPIERO zagraża ?! już ponad 1000 LAT. I co w 1945 wygraliśmy wojnę ? …. Z …NIEMCAMI !!! Donald TUSK (koleś GAWŁOWSKIEGO) poklepują się z MERKEL po … plecach. Zgodnie ze staropolskim porzekadłem :" ... każdy wuj na swój strój ..." - "buduje" się "dla Wolnej, NIEpodległej i Demokratycznej Polski" IMPERIUM, które jest ośmiornicą a hersztem jest GAWŁOWSKI Stanisław niby wielki człowiek a FAKTY świadczą, że pospolity watażka jakich brat Polak zna z okresu SZABROWNICTWA - lat 45 -50 -tych. CURIOZUM - depcze i niszczy NIEPOKORNYCH. Po NAZISTOWSKU - siłą , gwałtem i bezmyślności paranoją. cit. " ... a słowem jak nożem ..." Czesław NIEMEN. GAWŁOWSKI !! Kończ Waść wstydu oszczędź. GENTELMEN to TY jesteś jak mniej niż ZERO. I co dalej. Dalszy ciąg nastąpi. Majom kalendarz się skończył w …12 roku. Podobno papier im się skończył. Wesołego Alleluja !! PS. Koledzy z CBA sprawdźcie udziały GAWŁOWSKIEGO w AMBER GOLD. Rodzina przez Szwajcarię „pierze” pieniądze. Patrz KRS.
~pokrzywdzony
26-08-2012 / 20:40
Proszę Państwa o upublicznienie afery finansowej Getin Bank SA kilkakrotnie większej od afery Amber Gold, skutecznie ukrywanej przez Prokuratora Generalnego RP Andrzeja Seremeta, sędziów Sądu Apelacyjnego w Katowicach i innych wysokich funkcjonariuszy Państwa Polskiego, podaję link: www.youtube.com/watch?v=RC80CaYa41Q&list=UUjiUjzbDWE7ND1d3W4gHlnQ&in