Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
10 marca 2023
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 02-04-2014

Polska sponsorem Gazpromu. Z powodu niekompetencji ekipy PO-PSL płacimy olbrzymi gazowy haracz

foto: Thawt Hawthje (Flickr.com / CC 2.0)

Z powodu nieudolności rządzących z PO-PSL, którzy - przepełnieni paraliżującym strachem przed jakimkolwiek sprzeciwem wobec włodarzy z Kremla - zawierali niekorzystne kontrakty na dostawy gazu, Polska spośród wszystkich państw należących do Unii Europejskiej, płaciła w 2012 roku najwięcej za gaz sprowadzany z Rosji. W 2013 roku było niestety podobnie.

Według szacunków rosyjskiej gazety "Izwestia" (która powoływała się na źródła w Gazpromie) w I połowie 2012 Austriacy płacili Gazpromowi za dostawę 1 tys. m3 gazu kwotę 397 USD, Francuzi - 394 USD, Niemcy - 379 USD, Holendrzy - 371 USD, a Brytyjczycy jedynie 313 USD. Średnia dla wszystkich krajów UE wynosiła 430 USD. Tymczasem Polacy, zdaniem "Izwestii", płacili najwięcej w całej Unii Europejskiej, bo aż 526 USD za 1 tys. m3 gazu. 

4,5 mld zł rosyjskiego haraczu
Zdaniem byłego ministra Skarbu Państwa Mikołaja Budzanowskiego, Polska za gaz sprowadzany z Rosji płaciła jeszcze więcej. W wywiadzie udzielonym 07/11/2012 na antenie TV Biznes powiedział on, że PGNiG płaciło Gazpromowi za 1 tys. m3 gazu kwotę 575 USD! Nawet po obniżce ceny gazu dla Polski przez Gazprom (szumnie ogłoszonej pod koniec ubiegłego roku przez polskie media rządowe mianem "wielkiego sukcesu") Polska i tak płaciła o kilkadziesiąt USD więcej niż reszta Unii Europejskiej za ten sam 1 tys. m3 rosyjskiego gazu. Co ciekawe: w czerwcu 2013 roku Gazprom zapowiedział kolejne obniżki ceny błękitnego paliwa dla europejskich kontrahentów poprzez renegocjacje kontraktów. Na obniżkę mogły liczyć włoskie ENA i francuski Gas de France oraz firmy niemieckie. Na liście ogłoszonej przez rosyjski koncern nie było jednak polskiego PGNiG. Tak wysokie ceny gazu powodują dla polskiej gospodarki miliardowe straty. Łatwo bowiem obliczyć, że kupując od Rosjan 10 mld m3 gazu (dane za 2012 rok) przy cenie 575 USD za 1 tys. m3, musieliśmy zapłacić łącznie 5,75 mld USD (około 18 mld zł). Jeśli jednak mielibyśmy płacić jak reszta Europy (średnia dla UE - 430 USD za 1 tys. m3 gazu), to rachunek dla Gazpromu wyniósłby około 4,3 mld USD (około 13,5 mld zł). Udałoby się zatem zaoszczędzić ok. 4,5 mld zł!

Tusk: "Ja nic nie wiem, ja mało wiem"
Podejście obecnych elit politycznych do kwestii bezpieczeństwa energetycznego kraju najlepiej obrazuje cytat z Donalda Tuska, który kilka miesięcy temu pytany przez dziennikarzy o plany budowy przez Gazprom na terytorium Polski nitki gazociągu Jamał-Europa II, powiedział: "Ja nic nie wiem, nie komentuję czegoś, o czym mało wiem. (...) Decyzje, jakie podejmuje Gazprom, nie są konsultowane z polskim rządem". Znamienne jest szczególnie to ostatnie zdanie: "Decyzje, jakie podejmuje Gazprom, nie są konsultowane z polskim rządem". Tusk powiedział prawdę. Nikt nie konsultuje decyzji z kimś kto rozmawia z pozycji klęczącej. W kontekście powyższego nie możemy zapomnieć o Waldemarze Pawlaku, polityku który jak żaden inny przysłużył się realizacji rosyjskich interesów gazowych w Polsce. Na mocy zawartego przez niego jako wice-premiera w rządzie Tuska porozumienia z Gazpromem, polska strona nie ma żadnych korzyści z transportu rosyjskiego gazu przez nasze terytorium (przez które rocznie przepływa około 28 mld m3 gazu). Wcześniej zyski z tego tytułu były liczone w setkach milionów złotych w skali roku.

Bezradność rządzących pacynek
Jeszcze dalej w opinii na temat obecnego rządu i polityki energetycznej idzie prof. Mariusz Orion Jędrysek (były Główny Geolog Kraju): "Żaden rząd po 1990 r. nie marnował Polski jak obecny. Najgorszy etap SLD-owskiego rządzenia nigdy nie był tak zły jak to, co się teraz dzieje". Okazuje się, że funkcjonowanie strategicznych gałęzi przemysłu w Polsce, jak i pojedynczych gospodarstw domowych, jest uzależnione od decyzji politycznych Moskwy. Rosjanie mogą nam narzucać ceny takie sobie wymarzą. Wiedzą bowiem, że rządzący obecnie w naszym kraju politycy nic z tym nie zrobią. Najgorsza w tym wszystkim jest totalna bezradność - wydaje się, że nie ma nikogo, kto by odważył się przeciwstawić Kremlowi, tak jak robił to choćby Lech Kaczyński. W tym kontekście, zarówno obecny prezydent Bronisław Komorowski, jak i premier Donald Tusk, wydają się być słabymi - całkowicie sterowalnymi, nie mającymi własnego zdania - pacynkami.

Tusk powinien dostać od Putina order za zasługi dla Federacji Rosyjskiej
Reasumując - rząd Donalda Tuska zrobił bardzo wiele dla dobra rosyjskiego przemysłu gazowego. Najpierw podpisał niekorzystną dla Polski (a bardzo korzystną dla Rosjan), długoterminową umowę gazową. Następnie umorzył 1,2 mld zł długu Gazpromu za przesył przez polskie terytorium gazu na Zachód oraz skutecznie sabotował (przez trzy lata, a końca tego paraliżu jeszcze nie widać) powstanie ustawy regulującej kwestie wydobywania gazu łupkowego w Polsce. Mając to na względzie Tusk powinien otrzymać od Putina order Bohatera Federacji Rosyjskiej.

wpis z dnia 01/04/2014 
Za:http://niewygodne.info.pl/artykul3/01129-Polska-sponsorem-Gazpromu.htm 

Tematy w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

"AFERY PRAWA"
Niezależne Czasopismo Internetowe 
redagowane przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm - Polska
aferyprawa@gmail.com
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~Bogumił
09-04-2014 / 09:32
Po co jak lepiej podnosić ludziom podatki i polować na kierowców przy drogach. Toż to bolszewia nie demokracja. Bezprawie królem nadwiślańskim.