Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
10 marca 2023
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

XV Walne Zebranie Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polskich

Ameryki Łacińskiej - Jubileusz USOPAŁ

Sprawy czarnych list nie zostawimy w spokoju

- Niezależnie od tego, czy przyczyny oddalenia od Polski były dobrowolne, czy nie, uczucie miłości i przywiązania do korzeni jest dla nas motorem do podejmowania działań pozwalających nam na identyfikację ze wspólnotą – wspólnotą, która chce być pożyteczna dla swej Matki Ojczyzny – mówił prezes Jan Kobylański, prezes Unii Stowarzyszeń i Organizacji polskich Ameryki Łacińskiej podczas otwarcia Walnego zebrania tej polonijnej organizacji. W Punta del Este w Urugwaju odbyło się XV spotkanie Unii.

XV walne zebranie USOPAŁ rozpoczęło się Mszą św. pod przewodnictwem księdza biskupa Rodolfo Wirza, ordynariusza diecezji Maldonado w miejscowej katedrze. W homilii ksiądz biskup przypomniał, że Polska przez lata wiele wycierpiała ze Wschodu i z Zachodu. – I mówię to ja, który z pochodzenia jest Niemcem – zaznaczył ksiądz biskup Wirz – Wierzymy jednak w nowy świat, Chrystus może spowodować, że świat się odrodzi – dodał ordynariusz diecezji Maldonado. Po Eucharystii delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem Artigasa, bohatera narodowego Urugwaju, w Koszarach Dragonów.

Na spotkanie przybyli przedstawiciele Polonii z Ameryki Południowej, m.in. z Argentyny, Brazylii, Chile, Paragwaju, ale także Polacy z Kanady i Stanów Zjednoczonych. W XV Walnym Zebraniu USOPAŁ biorą także udział parlamentarzyści: poseł Bogusław Kowalski oraz senatorowie Czesław Ryszka i Waldemar Kraska, a także profesorzy Jerzy Robert Nowak i Zdzisław Ryn, były ambasador w Chile, Boliwii i Argentynie.

- Chcielibyśmy, aby nasz kraj ojczysty pozostawał zawsze wolny i demokratyczny, w poszanowaniu naszej historii, naszej kultury i przede wszystkim naszej świętej religii katolickiej, którą wyznaje ponad 90 proc. narodu polskiego, a która zawsze towarzyszyła mu na dobre i na złe. Wszyscy wiemy, że w ciągu ostatnich 20 lat, po okupacji komunistycznej, sprawy przedstawiały się inaczej. Wolności osobiste, poszanowanie prawa, autentyczna sprawiedliwość, nie były realizowane przez rządzących tak jak tego Naród oczekiwał – mówił podczas otwarcia obrad Jan Kobylański, prezes USOPAŁ. Zaznaczył również, że w ciągu 15 lat istnienia organizacji, wszyscy jej członkowie solidarne włożyli wiele wysiłku w zacieśnianiu więzów kulturalnych, handlowych i społecznych między Ojczyzną a krajami zamieszkiwania. W swoim przesłaniu na Zebranie odczytanym przez ojca Grzegorza Moja, o. dr Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja, zwrócił uwagę na Ojczyzna jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli, ale też jest dla wszystkich wielkim obowiązkiem, szczególnie w obliczu konsekwentnego i radykalnego prowadzenia dekonstrukcji państwa. – W tej sytuacji SA Polacy, patrioci, zatroskani o los Ojczyzny i Rodaków. Takich Polaków gromadzi wspiera USOPAŁ, założony i prowadzony od lat przez pana Prezesa. Gratulujemy i dziękujemy Panu Bogu za każde budowanie dobra i jedności w prawdzie o Człowieku i Ojczyźnie – Polsce, za wytrwałość mimo wielu przeciwności i nie tylko braku wdzięczności, ale w XX-tym i XXI-tym wieku, w czasie deklaracji demokracji, poszanowanie człowieka i wartości – prześladowania Pana Prezesa za patriotyzm i jednocześnie Polaków dla dobra wspólnego – napisał o. dr Tadeusz Rydzyk.

Najwięcej emocji wśród uczestników spotkania wzbudził problem czarnych list, które zostały spreparowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. O tym, że one istnieją przekonał się oficjalnie senator Waldemar Kraska, który wystosował pismo do Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego z zapytaniem o zakaz kontaktów MSZ i ambasad z Janem Kobylańskim. – Proszę odpowiedzieć na pytanie, jaką politykę zamierza prowadzić MSZ wobec Polonii Ameryki Łacińskiej – pytał wówczas senator Kraska i powtórzył to podczas XV Walnego Zgromadzenia USOPAŁ. W odpowiedzi na swe pytanie otrzymał pismo, w którym napisano, że podjęta przez ministra spraw zagranicznych decyzja o zakazie współpracy polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych z Unią Stowarzyszeń i Organizacji polskich ameryki Łacińskiej kierowana przez Jana Kobylańskiego, a także z osobami i organizacjami jawnie wspierającymi działania tej struktury, nadal pozostaje w mocy.- Jest to spowodowane szkodliwą dla wizerunku Polski i szkalującą nasze państwo działalnością Unii – czytamy w piśmie. Potwierdzają to słowa Andrzeja Zabłockiego z Chile, wiceprezesa USOPAŁ, który usłyszał od pracownika ambasady, że gdyby tylko odsunął się od prezesa Kobylańskiego, byłby zapraszany na koktajle. Nie uczynił tego i jak mówi, stosunki z ambasadą nic się nie zmieniły. – jestem dalej izolowany jako prezes Zjednoczenia Polskiego w Chile kim. Ignacego Domeyki – mówi Andrzej Zabłocki. Podobne doświadczenia ma Marian Kurzac, prezes największej organizacji polonijnej, brazylijskiego Juventusu, który także jest separowany od wszelkich oficjalnych spotkań w ambasadzie. Jak zaznaczył poseł Bogusław Kowalski, w MSZ istnieją dwie czarne listy. – Jedna dotyczy polaków na Białorusi, którzy nie poparli pani Borys. Druga zaś tych, którzy tworzą Unię Stowarzyszeń i Organizacji Polskich Ameryki Łacińskiej i współpracujących z USOPAŁem – mówił poseł Kowalski – Niestety MSZ dal się wmanipulować w prywatną wojnę pana Schnepfa – dodał poseł i zaznaczył, że sprawy czarnych list nie można zostawić w spokoju. Nawiązując do owej wojny, profesor Jerzy Robert Nowak zauważył, że można ja wygrać, ale tylko atakując.

Spotkaniu w Punta del Esten towarzyszyła emisja okolicznościowego datownika pamiątkowego z okazji XV Walnego Zebrania USOPAŁ, czego dokonał Julio Vieytes, wiceprezes Poczty Urugwajskiej. Natomiast przed rozpoczęciem obrad delegacja przybyła na polonijne spotkanie oddała hołd Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II przy pomniku naszego wielkiego rodaka, który stoi na jednej z głównych arterii Montevideo, stolicy Urugwaju,

Katarzyna Cegielska, Punta del Este

15.12.09


Tematy w dziale dla inteligentnych:

ARTYKUŁY - do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

"AFERY PRAWA"
Niezależne Czasopismo Internetowe www.aferyprawa.com redagowane przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI
ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm - Polska
redakcja@aferyprawa.com
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.