Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
22 stycznia 2022
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

Krzysztof Olewnik Fundacja na Rzecz Pomocy Ofiarom Porwań

W Olsztynie rozpoczęła działalność Fundacja na Rzecz Pomocy Ofiarom Porwań im. Krzysztofa Olewnika.

Na otwarcie fundacji przyjechał do Olsztyna minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Janusz Kaczmarek.

W powołanie Fundacji im. Krzysztofa Olewnika zaangażowało się Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie na Rzecz Bezpieczeństwa, założone po serii porwań olsztyńskich biznesmenów. Fundacja im. Olewnika ma udzielać pomocy prawnej, psychologicznej i finansowej ofiarom porwań i ich rodzinom.

Krzysztof Olewnik, syn znanego płockiego biznesmena, został porwany w 2001 roku. Mimo przekazania przez rodzinę 300 tysięcy euro okupu mężczyzna nie wrócił do domu. Rok temu policja odnalazła jego zwłoki. Śledztwo toczyło się 5 lat, m.in. w Warszawie, jednak bez widocznych efektów.
Ówczesny prokurator krajowy Janusz Kaczmarek przekazał dochodzenie prokuraturze w Olsztynie. Kilka miesięcy później zaczęły się pierwsze aresztowania. Prokuratura ma skierować sprawę do sądu w najbliższych tygodniach. Prokuratorzy badają też podejrzenia rodziny o zmowę organów ścigania z porywaczami.

Zobacz powiekszenieMówi Włodzimierz Olewnik, ojciec zamordowanego Krzysztofa.

Podczas dzisiejszego spotkania inaugurującego działalność Fundacji w Olsztynie, ojciec i siostra porwanego Krzysztofa Olewnika łamiącymi głosami pytali dlaczego nikt im nie wierzył, dlaczego nikt im nie pomógł przez 5 lat. Jak twierdzą, jedyną osobą, która próbowała ich zrozumieć i pomóc był prokurator Janusz Kaczmarek, dziś minister spraw wewnętrznych i administracji. Podczas spotkania w Olsztynie minister powiedział, że rodzina Olewników to byli ludzie załamani i bezsilni postawą tych, którzy mieli im pomóc.

Wybrałem Olsztyn na siedzibę Fundacji Krzysztofa Olewnika, bo dopiero tutejsi policjanci i prokuratorzy rozwiązali sprawę porwania mojego syna - mówi Włodzimierz Olewnik.


Kaczmarek przyznał, że śledczy na początku sprawy popełnili dużo błędów.
- Gdyby od początku przyjęto tezę o porwaniu dla okupu, a nie trzymano się wersji o samoporwaniu, nie spotkalibyśmy się tutaj - mówił minister - Olewnikowie musieli walczyć z chłodem instytucji, które powinny im pomagać.

Minister poinformował też, że na jego wniosek Sejm zajął się wczoraj nowelizacją kodeksu karnego, która zakłada zaostrzenie kar za porwania do minimum trzech lat więzienia. Teraz jest to rok.
- W Polsce rocznie jest 20-30 porwań. To znacznie mniej niż w latach 90., kiedy było ich od 150 do 200. Nie możemy jednak wykluczyć, że ta fala powróci - mówił minister.

Cezary Kamiński, olsztyński prokurator okręgowy, powiedział, że śledztwo wobec osób bezpośrednio zaangażowanych w zaginięcie Krzysztofa Olewnika dobiega końca, w lipcu do sądu w Płocku ma być skierowany akt oskarżenia wobec 20 podejrzanych m.in. o jego porwanie i zabójstwo. Potem zajmiemy się innymi wątkami, w tym współpracą policjantów z porywaczami i wykryciem zleceniodawców porwania - zapowiada Kamiński.


FUNDACJA KRZYSZTOFA OLEWNIKA

Włodzimierz Olewnik powiedział, że do jego fundacji mogą zgłaszać się nie tylko rodziny porwanych. - Postaramy się pomóc także tym, którzy mają inne kłopoty z przestępcami.

Siedziba fundacji mieści się w Olsztynie przy ul. Leyka 7. Kontakt telefoniczny pod numerami: 607 090 050, 509 72 72 63.

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

Tematy w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - tematy do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

"AFERY PRAWA"
Niezależne Czasopismo Internetowe www.aferyprawa.com
redagowane przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI
ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm - Polska
redakcja@aferyprawa.com
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~Simona
20-12-2014 / 19:41
Ostatecznie mf3głby je raczej podjąć jako druga osoba w państwie, skoro pizrwseej nie było. Faktem jest poza tym, ze ani zamachu terrorystycznego - moze poza tragedią smoleńską, w ktf3rej sprawie on nie zrobił wtedy nic, formalnosciami, śledztwem z nieszczęsnym przekazaniem go Rosji (!) zajmował się rząd - ani wojny. Choć może ta katastrofa byłaby początkiem wojny w każdym innym kraju.Piszę celowo w taki sposf3b aby ukazać, ze Komorowski nie dał swoimi pf3źniejszymi działaniami uzasadnienia dla pośpiechu, z jakim objął urząd. Powiedziałabym, że w ich umysłach zagościła obawa przed zamachem stanu w reakcji na tragedię smoleńską i pospieszyli się w celu zachowania władzy.Taki też efekt wywarło zbyt skwapliwe objęcie p.o. przez Komorowskiego: jak śmieli posądzać ludzi, że wyjdą jak jacyś mordercy na ulicę przeciwko nim? To nawet gorsze od obsesji władzy przesłaniającej tragedię prawie stu osf3b i ich rodzin. Sam napisałeś, ze większosć, jak Krzywonos, nie zna Konstytucji, więc nie wiedziała, ze ta skwapliwosć jest sprzeczna z prawem. Jednak Krzywonos jako postać publiczna zaangażowana osobiście w kampanię Komorowskiego miała obowiązek wniknąć w większym stopniu, niż wyborcy, ktf3rzy oczekuja informacji od autorytetf3w.Nie ma tu kwestii sympatii. Niezależnie od zgodnosci z konstytucją. Z politykf3w to ja lubię np. Gadzinowskiego. Lubiłam Szmajdzińskiego, sympatyczny. Stasiaka i ... zaskakująco? Wassermanna. Był czas, ze lubiłam Marcinkiewicza, teraz nie mogę powiedzieć, ze go nie lubię. Jakoś tam lubię Schetynę, uwazam, ze zabawny z niego człowiek i jedyny liberał w PO! Co z tego?Pozdrowienia :)
~MATKA
18-04-2011 / 08:44
Fundacja im.K.Olewnika nie działa. Jest to niemoralne, gdyż oszukuje ludzi poszukujacych pomocy, odbiera nadzieje.