Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
10 marca 2023
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 08-11-2014

Rosyjskie pomniki poza prawem? Manifestacja w Nowym Sączu - niedziela 9.11. godz. 13.00

Wykaz pomników dołączony do umowy polsko - rosyjskiej nie ma mocy obowiązującej. Tak twierdzi obrona Daniela S., oskarżonego o znieważanie monumentu Zwycięstwa Armii Czerwonej w Stargardzie Szczecińskim. Pisze o tym "Nasz Dziennik". 

Mecenas Michał Lizak zaznaczył, że lista pomników opracowana w 1997 roku została sporządzona poza zakresem kompetencyjnej umowy z 1994 roku. Jak wskazuje, artykuł 11. dokumentu przewiduje, iż za jego realizację, czyli między innymi opracowanie załącznika z monumentami szczególnie chronionymi, będą odpowiedzialne dwa kraje.

 Adwokat podważył tym samym argumentację wyroku sądu pierwszej instancji. Daniel S. w sierpniu 2012 zorganizował happening przy pomniku Zwycięstwa w Stargardzie Szczecińskim. Wywiesił plakat z napisem "1920 Bitwa Warszawska, 15 sierpnia zgnietliśmy ruską swołocz". Miesiąc później na specjalnym podnośniku chciał odpiłować sowiecką gwiazdę znajdującą się na szczycie monumentu. W sądzie rejonowym skazano Daniela S. na grzywnę 1200 złotych. Sąd apelacyjny uchylił jednak ten wyrok w listopadzie ubiegłego roku i nakazał prowadzenie sprawy od początku. 

(miko)

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1329,title,Rosyjskie-pomniki-poza-prawem,wid,16968094,wiadomosc.html

śląskie

Żądają usunięcia pomników dedykowanych Armii Czerwonej w Dąbrowie Górniczej

 Nasz Dziennik, WP.PL |  dodane 2014-10-08 


Lokalne środowiska konserwatywne żądają usunięcia dedykowanych Armii Czerwonej pomników, które znajdują się w Dąbrowie Górniczej. Pozostałości poprzedniej epoki budzą kontrowersje również w wielu innych miastach Polski. Dzisiejszy "Nasz Dziennik" opisuje dodatkowo sprawę pomnika wdzięczności Armii Czerwonej, który stoi w warszawskim Parku Skaryszewskim. 

Rosyjski rząd nie zgadza się na usunięcie pomnika w Szczecinie 

W piśmie do rady miasta Dąbrowy Górniczej czytamy: "Dwuznaczne wydaje się utrzymywanie mitu "wyzwoleńczego" Armii Czerwonej i oddawanie jej hołdu i czci, kiedy Konstytucja RP zabrania propagowania faszyzmu, hitleryzmu czy komunizmu. Armia Czerwonabyła organem partii komunistycznej Związku Sowieckiego mającym za zadanie siłowe, po trupach, wprowadzenie rewolucji komunistycznej w Europie i na świecie. Upokarzające dlamieszkańców tak znanego z postaw patriotycznych miasta, jak Dąbrowa Górnicza, jest pozostawienie pomników łamania praw człowieka spod znaku sierpa i młota". 

Pismo w sprawie usunięcia pomników złożyliśmy z okazji kolejnej rocznicy 17 września - dodaje Grzegorz Jaszczura, reprezentujący członków i sympatyków Kongresu Nowej Prawicy z Dąbrowy Górniczej. 

Środowisko konserwatywne, z inicjatywy Józefa Kowalskiego, zwróciło się wcześniej z prośbą o to, by rondo w Dąbrowie Górniczej nazwać imieniem Żołnierzy Wyklętych. - Nie da się opisać historii walk o pamięć Niezłomnych czy walki o likwidację nazw i pomników komunistycznych - komentuje Kowalski, lokalny działacz patriotyczny oraz dziennikarz. 

Proces za oblanie farbą 

Dzisiaj "Nasz Dziennik" opisuje z kolei sprawę pomnika wdzięczności Armii Czerwonej. Według IPN monument pomnikiem nie jest i powinien zostać przeniesiony. 

Instytut Pamięci Narodowej sporządził specjalną opinię na potrzeby procesu dwóch młodych ludzi, którzy kilka lat temu oblali monument farbą. 

Wynika z niej, że stanowi on pozostałość dawnego nagrobka, ale już kilkadziesiąt lat temu stracił swoją pierwotną funkcję, stając się rodzajem ozdoby parkowej. Nie nabył też do końca charakteru pomnika. Dlatego, zdaniem historyka IPN Wojciecha Muszyńskiego, logicznym rozwiązaniem byłoby przyniesienie go, na przykład na cmentarz żołnierzy sowieckich. 

Obrońca jednego z oskarżonych, mecenas Krzysztof Wąsowski uważa, że 
proces jest niepotrzebny. Wskazuje, że prokurator nie zadał sobie trudu, by zbadać, czy monument z Parku Skaryszewskiego jest pomnikiem w sensie prawnym. 

Żądają rozbiórki pomnika Armii Czerwonej w Nowym Sączu
(ks)

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1329,title,Zadaja-usuniecia-pomnikow-dedykowanych-Armii-Czerwonej-w-Dabrowie-Gorniczej,wid,16940975,wiadomosc.html

 ------------------------------------------------------------------------------

Przypominam o terminie wyjazdu.
Są jeszcze wolne miejsca - warto zobaczyć obiekt po  zmianach.
Manifestacja w Nowym Sączu - niedziela 9.11. godz. 13.00.
Dla osób z Krakowa organizuję wyjazd do N. Sącza i z powrotem - cena 20 zł. Płatne przy wsiadaniu do autobusu.
Osoby nie mające pieniędzy - przejazd za darmo - wystarczy zgłosić to do mnie.
Wystarczy przesłać do mnie e-mailem imię i nazwisko osoby wyjeżdżającej.
Wyjazd z Krakowa niedziela 9.11. punktualnie o godz. 10.30 ul. Kopernika spod Domu Turysty.
 Proszę  być wcześniej około 10.15, bo wyjeżdżamy punktualnie o 10.30  .
Powrót z Nowego Sącza tego samego dnia około godz. 15.00,   zaraz po zakończeniu manifestacji.

Z szacunkiem
Krzysztof Bzdyl

Tematy  w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY  PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

"AFERY PRAWA" 
Niezależne Czasopismo Internetowe www.aferyprawa.com
redagowane przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

    uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm  - Polska
aferyprawa@gmail.com
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje. 

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.


Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~Sunny
05-01-2015 / 05:58
It's spooky how clever some ppl are. Thnkas! jjmzpjw.com [url=mnkneay.com]mnkneay[/url] [link=vyeowyisy.com]vyeowyisy[/link]
~Rizalyn
24-12-2014 / 11:53
Musze przyznać, że" rel="nofollow">zlzyvfxludb.com"> tgiekao Dnia Kobiet dawno nie było .Kwiaty, życzenia, przemili druhowie, fantastyczna atmosfera .Ach . żeby ten dzień trwał wiecznie Bardzo serdecznie dziękuje!!!
~Zerodegree
20-12-2014 / 20:19
DZIEŃ KOBIET CUDOWNE ŚWIĘTOŻyczenia, ach te życzenia Życzę wytrwałości w cnlyem dążeniubezcennych radościsiły w bezsilności prf3bie radościw smutnej rzeczywistościpozornie uśmiechu na twarzy gdy smutekciepła w chłodzie codziennościspokoju w zawiłych sytuacjachrozwiązań doskonale prostychi o wiele więcej tego niewypowiedzianegoupragnionego uśmiechu duszypiękniejszego jeszcze.
~dziennikarz
08-11-2014 / 10:36
27 września 2014 r. grupa Polaków znieważyła pomnik NKWD w Nowym Sączu. Wydarzenie to nagłośniły wolne media; również „Wolny Czyn” opublikował własną obszerną relację filmową (zob. łącza poniżej). W tym tygodniu szerokim echem odbiła się decyzja władz Nowego Sącza usunięcia symboli totalitarnych z pomnika. Jednak milicja rosyjska wciąż nęka uczestników wydarzenia. Należy do nich Mariusz Cysewski, dziennikarz z KPN. 5 listopada Rosjanie przedstawili mu zarzuty o to, że: W dniu 27 września 2014 r. ok. godz. 14.40 w Nowym Sączu przy ul. Aleja Wolności poprzez głośne krzyki oraz śpiewy zakłócił spokój i porządek publiczny, tj. wykroczenie art 51 § 1 kodeksu wykroczeń; W dniu 27 września 2014 r. ok. godz. 16.30 w Nowym Sączu przy ul Grottgera, pomimo obowiązku odmówił podania swoich danych personalnych funkcjonariuszowi policji, tj wykroczenie art. 65 § 2 kodeksu wykroczeń (to skąd wiedzieli, komu przedstawić zarzuty? ;) Dziennikarz odmówił zeznań. RELACJA FILMOWA: https://www.youtube.com/watch?v=lShFy4Z-Yms