Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
14 kwietnia 2021
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

AFERY PRAWA głos gminy starozakonnych co z tą Polską i żydami? hołd i modły za bojowników getta

GŁOS GMINY STAROZAKONNYCH - hołd i modły za bojowców getta.


W dniu 19 kwietnia spotykamy się o godzinie 11-ej przy Pomniku Bohaterów Getta Warszawskiego, by złożyć hołd i odprawić modły za Tych, co według słów jednego z ostatnich żyjących bojowców getta Symchy Rotema, nie pozwolili niemieckim ludobójcom obrabować się z człowieczeństwa.

Bojowcom Żydowskiej Organizacji Bojowej i wymagającej wydobycia z zapomnienia walki części Polski Podziemnej jaką stanowił Żydowski Związek Wojskowy ściśle współpracujący z Armią Krajową.

Złożymy również hołd Polakom, którzy zginęli niosąc pomoc, a szczególnie żołnierzom AK z Batalionów Śmieciarzy i Straży Pożarnej, które były głównymi drogami przerzutu przez Polaków broni, ludzi i żywności do getta.
Złożymy też hołd żołnierzom Armii Krajowej pod dowództwem Józefa Rejewskiego, Władysława Zajdlera, oraz Henryka Iwańskiego , którzy przedarli się tunelem z Muranowa i walczyli w murach getta, tracąc połowę swego stanu osobowego.

Podczas uroczystości zostanie odprawiony kadisz oraz modły katolickie.
W uroczystości weźmie udział i odprawi modły Ks. Stanisław Małkowski, były kapelan "Solidarności".

Chcemy naszą uroczystością przypomnieć, iż bojownicy getta wywiesili dwa sztandary : Syjonu oraz biało-czerwony.

Oto godna odpowiedź siewcom i spekulantom nienawiści.

Przemówienie Przewodniczącego Gminy Starozakonnych RP pana Bolesława Szenicera, wygłoszone 19 kwietnia pod Pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego w 65 rocznicę powstania. Poprzedziło ono wystąpienie Bohdana Poręby w imieniu Społecznej Fundacji Pamięci Narodu Polskiego oraz Kadisz odprawiony przez Bolesława Szenicera oraz modlitwy za zmarłych prowadzone przez kapelana Solidarności Ks. Stanisława Małkowskiego.

Państwo, Bracia Polacy, Drodzy Patrioci Polscy,

Pragnę serdecznie Państwa powitać, w imieniu społeczności żydowskiej, tu, w tym miejscu pod pomnikiem Bohaterów Ghetta Warszawskiego. W szczególności pozwolę sobie przywitać Pana Bohdana Porębę oraz księdza Stanisława Małkowskiego, byłego kapelana "Solidarności".

19 kwietnia 1943 roku, jest datą którą należy pamiętać i czcić po wsze czasy. 65 lat temu, w wigilię żydowskiego Święta Paschy, ostatni żyjący Polscy Żydzi zamknięci za murami ghetta, wygłodzeni i umordowani przez hitlerowskie Niemcy, w momencie ogłoszenia całkowitej likwidacji dzielnicy żydowskiej przez hitlerowskie wojsko dowodzone przez Jurgena Stroppa, postanowili stawić zbrojny opór, stawić czoła w tej nierównej walce. Rzucić choćby jeden granat, zastrzelić choćby jednego szwabskiego zbira... i zginąć samemu, ale nie iść jak owca na Umschlagplatz, skąd wywózka do Treblinki i tak naznaczona była niechybną śmiercią, tyle tylko, że w komorach gazowych. Ich heroiczny zryw, w tej nierównej walce był krokiem desperacji, w którym nie było złudzeń, iż walka ta zakończy się śmiercią. Tak jak przed wiekami, gdzie w wąwozie pod Kafarnaum broniła się garstka Żydów pod wodzą Szymona Bar-Kochby przed napierającymi legionami rzymskimi.

Ale to Powstanie w Ghetcie Warszawskim możliwe było dzięki pomocy Polskich Patriotów, działających w podziemiu od początku II -ej wojny, którzy mając kontakty z organizacjami żydowskimi i ich przywódcami, jak Anielewicz, czy Apfelbaum, nie tylko dostarczyli broń do ghetta, ale i sami też weszli na teren dzielnicy żydowskiej i osobiście brali udział w Powstaniu. Bojownicy Ghetta nie dali się zaskoczyć wkraczającym oddziałom wojska niemieckiego, ponieważ byli uprzedzeni przez AK-owskie podziemie.

Zasługującym na przypomnienie jest fakt wywieszenia na Placu Muranowskim flagi polskiej i żydowskiej, które nigdy nie zdobyte zostały przez Niemców. Żołnierze Armii Krajowej wraz z Żydowskim Związkiem Wojskowym i Żydowską Organizacją Bojową brali czynny udział w likwidowaniu niemieckich żołnierzy, ginąc wraz żydowskimi bojownikami.

Dla tych bohaterów nie liczyło się czy jest to dzień świąteczny, czy jest się wyznania mojżeszowego, czy katolickiego. Dla nich jedynym celem, był wspólnie znienawidzony okupant naszego wspólnego kraju, w którym Żydzi zamieszkiwali od stuleci.

To zapomniane Braterstwo Wspólnej Walki, było również widoczne w sierpniu 1944 roku, w Powstaniu Warszawskim, gdzie u boku polskiego żołnierza, walczyli żydowscy powstańcy ghetta, którym udało się uciec i przeżyć, po upadku Powstania w Ghetcie i jego likwidacji.

Szanowni zebrani , Przyjaciele,
Dziękuję Wam za to dzisiejsze spotkanie i za oddanie hołdu bojownikom Ghetta Warszawskiego.
Oby nigdy już ta Polska gościnna ziemia, nie doznała takich nieszczęść jakie miały miejsce podczas okupacji hitlerowskiej.


Ich strony:

40 lat później od wydarzeń marca 1968 roku.

STRACH pomyśleć...

Co z tą Polską ?

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

Tematy w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - tematy do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

"AFERY PRAWA" - Niezależne Czasopismo Internetowe www.aferyprawa.com
Stowarzyszenia Ochrony Praw Obywatelskich
Zespół redakcyjny: Zdzisław Raczkowski, Witold Ligezowski, Małgorzata Madziar, Krzysztof Maciąg, Zygfryd Wilk, Bogdan Goczyński, Zygmunt Jan Prusiński oraz wielu sympatyków SOPO

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm
redakcja@aferyprawa.com
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.