Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
14 kwietnia 2021
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

AFERY PRAWA LIST OTWARTY W SPRAWIE IPN

Do Parlamentarzystów - list otwarty w sprawie IPN

Propozycja Komisji Finansów Publicznych, aby budżet IPN na rok 2008 zmniejszyć o 47,5 mln. zł świadczy o braku odpowiedzialności.

Obowiązki nałożone na IPN przez ustawodawcę nie będą mogły być zrealizowane przy tak drastycznie okrojonym budżecie, a wydatki już poniesione i prace wykonane zostaną w znacznej części zmarnowane, jeśli Parlament w konsekwencji okrojenia budżetu IPN „okroi” ustawę.

Nowym zadaniem już realizowanym przez IPN w 2007 roku jest organizacja biura lustracyjnego. Zaawansowane są prace nad komputeryzacją archiwów i ich zahamowanie odbije się na sprawności funkcjonowania IPN w następnych latach. Realizacja hasła wyborczego „tanie państwo” przez destabilizację pracy ważnej instytucji państwowej i marnowanie środków publicznych prowadzi do „drogiego państwa” i jest tanim populizmem.

W konsekwencji ustawy budżetowej szykuje się nam kolejna zmiana ustawy o IPN i tzw. ustawy lustracyjnej, czyli kolejna już awantura polityczna wszczynana przez ludzi, którzy wciąż boją się ujawnienia zawartości archiwów PRL.

Nadzieje na to, że uda się Polaków wreszcie zmęczyć tematem lustracji i zniechęcić do szukania prawdy o najnowszej historii Polski są płonne. Jedni się zmęczą, a inni z tym większym zaangażowaniem i poświęceniem będą prowadzić własne dociekania. Osłabienie pozycji i możliwości IPN nie zahamuje też tendencji do tzw. dzikiej lustracji w doraźnych celach politycznych choćby dlatego, że kopie dokumentów, a być może i oryginały są w posiadaniu byłych funkcjonariuszy służb specjalnych, nie są też tajemnicą dla obcych wywiadów.

Osłabianie polskiej instytucji, która mimo wszystkich przeszkód ma opinię rzetelnej, zagraża bezpieczeństwu państwa. Wśród nieustannych ataków i zawirowań politycznych IPN dopracował się już sporego dorobku naukowego i edukacyjnego. Jeśli Parlament podejmie kolejną próbę utrudniania pracy lub likwidacji IPN, będzie to tylko dowód, że wszystkie deklaracje o swobodzie badań naukowych, o prawie obywateli do prawdy o najnowszej historii Polski, były hipokryzją lub nazywając rzeczy po imieniu - zwykłym kłamstwem.

Umocowanie IPN w Konstytucji RP wynika wprost z Preambuły; w której czytamy:
zobowiązani, by przekazać przyszłym pokoleniom wszystko, co cenne z ponad tysiącletniego dorobku, pomni gorzkich doświadczeń z czasów, gdy podstawowe wolności i prawa człowieka były w naszej Ojczyźnie łamane, pragnąc na zawsze zagwarantować prawa obywatelskie, a działaniu instytucji publicznych zapewnić rzetelność i sprawność; - Ustanawiamy Konstytucję Rzeczpospolitej Polskiej

Troska o IPN jest konstytucyjnym obowiązkiem Parlamentu.

Gdańsk, 17 grudzień 2007

Joanna Duda-Gwiazda

Janina Jadwiga Chmielowska

Podpisy z poparciem prosimy składać na adres:

list.ipn@wp.pl

proszę podać ewentualnie zawód, lub funkcję i miasto

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

Tematy w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - tematy do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

"AFERY PRAWA" - Niezależne Czasopismo Internetowe www.aferyprawa.com
Stowarzyszenia Ochrony Praw Obywatelskich
Zespół redakcyjny: Zdzisław Raczkowski, Witold Ligezowski, Małgorzata Madziar, Krzysztof Maciąg, Zygfryd Wilk, Bogdan Goczyński, Zygmunt Jan Prusiński oraz wielu sympatyków SOPO

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm
redakcja@aferyprawa.com
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~Wiseman
05-01-2015 / 06:38
Your post is a timely couitrbntion to the debate arljldusmx.com [url=bkgdzuyd.com]bkgdzuyd[/url] [link=xglkchoxa.com]xglkchoxa[/link]
~Vinii
25-12-2014 / 08:47
I bought this title in hopes of it hepnilg" rel="nofollow">mvfqxfh.com">hepnilg me create a usable wp ecommerce site. Perhaps it is just my particular cd, but the sound quality is very poor, all the promised extra theme files are missing, and there is absolutely no support site or information listed anywhere on the cd packaging or in any of the files. I have been trying very hard to find someone to contact but have come up short. The cd packing and cd itself look quite unprofessional. There is a website listed on the cd packaging, but it only links to more titles to purchase. Needless to say, I am quite disappointed.