Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
10 marca 2023
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 04-02-2012

Komornik Piotr Celiński z Sejn mylił się czy oszukiwał?  Sąd jednak wyjątkowo :-) nie dał wiary komornikowi... 

Tak mówią przepisy

Egzekucja z nieruchomości jest jednym ze sposobów dochodzenia swoich roszczeń przez wierzyciela. Ten sposób egzekucji jest bardzo rygorystycznie obwarowany przepisami prawnymi. Jednym z  podstawowych przepisów jest konieczność oszacowania nieruchomości przez komornika. Oszacowania nieruchomości dokonuje powołany przez komornika biegły uprawniony do takich czynności (art. 948 kpc).
Oszacowanie jest jednym z istotnych  elementów protokołu opisu i oszacowania (art. 947 par. 1 punkt 7 kpc).
Dłużnik podczas opisu i oszacowania otrzymuje i podpisuje protokół i odbiera jeden egzemplarz oszacowania. Jeśli nie zgadza się z dokonaną wyceną, może  złożyć w ciągu 7 dni do sądu skargę na opis i oszacowanie nieruchomości.    
Dopiero po uprawomocnieniu się opisu i oszacowania możliwe jest przeprowadzenie licytacji zajętej nieruchomości.
    

Tak było w Sejnach

Piotr Celiński, komornik sądowy z Sejn prowadzi postępowanie egzekucyjne (KM 1924/11) z majątku Kazimiery W*.  Wierzycielem jest Getin Noble Bank SA.
Przedmiotem egzekucji jest między innymi mieszkanie stanowiące własność dłużniczki.
Zgodnie z przepisami prawa komornik na dzień 8 listopada 2011r. zaplanował dokonanie czynności - oszacowanie i opis mieszkania, o czym poinformował publicznie stosownym obwieszczeniem.    
Kazimiera W. stawiła się na tę czynność. Jak twierdzi, ku jej zaskoczeniu, komornik oświadczył tylko, iż nie ma operatu szacunkowego, gdyż nie został on jeszcze ukończony. Podał tylko wartość mieszkania. W. twierdzi też, że  podpisała jedynie niewypełniony protokół, który w dodatku komornik zabrał ze sobą (kopii nie dostała).  
Według Kazimiery W., mieszkanie zostało oszacowane na skandalicznie małą kwotę. Następnego dnia pani Kazimiera wniosła do Sądu Rejonowego w Sejnach skargę na czynność komornika - opis i oszacowanie nieruchomości (zaniżona wartość nieruchomości).

"W dniu dokonania czynności, komornik nie dał mi operatu szacunkowego nieruchomości, gdyż nie był on jeszcze ukończony.  Jak otrzymam ww. operat, prześlę uzasadnienie skargi" - napisała między innymi w skardze.

Tego samego dnia do komornika sądowego napisała:

"Wnoszę o niezwłoczne przesłanie mi protokołu   opisu i oszacowania  nieruchomości oraz operatu szacunkowego.
W dniu opisu i oszacowania (8 listopada) nie otrzymałam tych dokumentów. Podpisałam jedynie niewypełniony protokół, który Pan zabrał ze sobą.

Do wiadomości:

Sąd Rejonowy do złożonej skargi na czynność komornika - opis i oszacowanie".


Sąd zażądał od komornika akt sprawy

Sąd w Sejnach nie czekał na przesłanie operatu szacunkowego dłużniczce, gdyż komornik w odpowiedzi na skargę napisał do sądu, iż: "dłużniczka nie otrzymała operatu szacunkowego, bowiem odmówiła jego przyjęcia".  

Z ustaleniem stanu faktycznego i wydaniem orzeczenia w tej sprawie sąd nie miał większych  problemów.
Okazało się bowiem, iż w aktach sprawy brak jest ...operatu szacunkowego.

Postanowieniem z dnia 02 grudnia 2011r. (I Co 371/11), sędzia Lech Naszkiewicz uchylił opis i oszacowanie nieruchomości  oraz nakazał komornikowi załączenie do akt sprawy operatu szacunkowego.

"W aktach sprawy brak jest opinii biegłego. W protokole opisu i oszacowania brak jest uwag, jakoby dłużniczka odmówiła przyjęcia operatu szacunkowego" - napisał w  uzasadnieniu swojego postanowienia sędzia Lech Naszkiewicz.

Jan Wels

PS.
Jak komornicy oszukują i wykorzystują niewiedzę poszkodowanych publikujemy poniżej.
Chcemy zwrócić uwagę na tekst:  Oszustwa i przestępstwa Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w Wadowicach – Artura Urbanowicza - pomimo ewidentnych dowodów jego oszust sąd wadowicki chroni przestępcę. Czy w tym sądzie króluje korupcja?
Komornik A. Urbanowicz założył nam sprawę z art. 212kk czyli niby o pomawianie go. 
Przekonamy się już niedługo - zapraszamy na rozprawę

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~on
26-05-2014 / 09:15
zrozumegzekucje.bloog.pl/ - blog dla dłużników a nie oszustów i cwaniaków. Spojrzenie z drugiej strony.