Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
10 marca 2023
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 03-11-2012

Akcja windykacja. Jednego komornika, Piotra Gęsickiego ze Szczytna  mniej...

Różnica między komornikami a złodziejami jest generalnie taka, że ci drudzy przestrzegają swojego kodeksu honorowego. Piotr Kęsicki, komornik ze Szczytna przegrał proces o zaniżoną licytację. I kończy karierę. 

To sprawa, która zmieni podejście komorników do dłużników i rzekomych dłużników. Nawet jeśli jeszcze o tym nie wiedzą. Oto, po doskonale przeprowadzonym postępowaniu sądowym przez mec. Lecha Obarę i mec. Szymona Topę z Olsztyna w środę, 31 października przed Sądem Okręgowym w Olsztynie zapada precedensowy wyrok - pierwszy w Polsce przypadek prawomocnego skazania za sporządzenie fałszywego operatu w postępowaniu egzekucyjnym. 
Los komornika leży teraz w rękach Ministra Sprawiedliwości Jarosława Gowina. Tylko teoretycznie, bo z mocy ustawy komornik skazany wyrokiem karnym powinien przestać być komornikiem – gdyby oczywiście komornicy przestrzegali swojego Kodeksu Etyki Komornika Sądowego, Krajowa Rada Komornicza odwołałaby go. Ale tego nie zrobiła.

Biegły rzeczoznawca Waldemar Sienkiewicz określił nieruchomość położoną w Rozogach (powiat szczycieński, woj. warmińsko-mazurskie) jako niezabudowane pole. W rzeczywistości zabudowana ona była domem mieszkalnym i budynkami gospodarczymi. Z kolei komornik Piotr Kęsicki nie zweryfikował operatu szacunkowego, choć spoczywał na nim taki obowiązek. W rezultacie Państwo Jadwiga i Stanisław Drężek pozbawieni zostali dorobku życia, który zlicytowany został za zaniżoną kwotę około 49 tyś. zł. Wartość nieruchomości była natomiast wielokrotnie większa - co najmniej o 150 tys. zł. Znacie to, prawda? Stary numer komorników, którzy wspólnie z rzeczoznawcami zaniżają ceny nieruchomości, żeby je sprzedaż i słono na tym zarobić.

- W całym kraju prowadzimy kilkanaście spraw związanych z nadużyciami w egzekucjach z nieruchomości. Niestety na drodze karnej postępowania z reguły kończą się umorzeniem. Precedensowy wyrok wiąże sąd cywilny. Gwarantuje to, że w postępowaniu sądowym szybko i solidarnie uzyskamy od skazanych, a także od Skarbu Państwa, który odpowiada za komornika, całe należne Państwu Drężkom odszkodowanie – mówi mecenas Lech Obara z olsztyńskiej kancelarii prawnej reprezentującej pokrzywdzonych.

W wyniku procesu biegły skazany został na 8 miesięcy kary pozbawienia wolności
zawieszonej na okres 3 lat, a komornik na 6 miesięcy kary pozbawienia wolności zawieszonej na okres 2 lat. Sąd podzielił stanowisko pokrzywdzonych, że komornik nie powinien już pełnić swojej funkcji, jednak nie zdecydował się zakazać komornikowi dalszego wykonywania zawodu. Uznał, że zająć się tym powinien Minister Sprawiedliwości. Prawomocny wyrok kończy postępowanie trwające od 2009 roku. Stanisław Drężek niestety zmarł nie doczekawszy się sprawiedliwości.

Przypomnijmy, że wyrokiem Sądu Rejonowego w Nidzicy z dnia 22 czerwca 2011 roku ci sami sprawcy skazani już zostali za rażące nieprawidłowości w wycenach w innych postępowaniach egzekucyjnych prowadzonych wobec pięciu pokrzywdzonych. Dnia 27 listopada 2012 roku Sąd Okręgowy w Olsztynie będzie rozstrzygał apelacje oskarżonych komornika i rzeczoznawcy.

Paweł Pietkun Nowy Ekran

Więcej tekstów Pawła:

Więcej o oszustwach komorniczych w dziale: KOMORNICY

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

Tematy w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - tematy do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

"AFERY PRAWA" - Niezależne Czasopismo Internetowe redagowane jest przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres:
afery@poczta.fm
- Polska
aferyprawa@gmail.com

Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.
Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.
1 - Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2 - Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane.

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~on
26-05-2014 / 09:13
zrozumegzekucje.bloog.pl/ - blog dla dłużników a nie oszustów i cwaniaków. Spojrzenie z drugiej strony.
~basia
25-02-2013 / 13:15
ara-to o czym piszesz jest oczywiste-wystarczy spojrzeć na wokandę sędzi , która z byłym mężem < a może rozwód fikcyjny żeby mogli razem uczestniczyć w postępowaniu,,a może warto przyjrzeć się reputacjii pani sędzi , która ma dziecko nie z byłym mężem a z kochankiem>
~ara123
04-12-2012 / 23:08
może wrócimy do komornika Alberta Masternaka, jeszcze 2 skargi i będe gotowa pokazać jak przebiega ,,nienaganna'' współpraca Sądu w Środzie Śląskiej z tym komornikiem. To niesamowite czego człowiek może dowiedzieć się o tzw.WYMIARZE sPRAWIEDLIWOŚCI gdy zacznie walczyć o swój majatek. BAGNO! SYF! nie liczy się nic tylko kasa (wszyscy biorą) .Wyjadę do Norwegii i oddam jej troje inteligentnych i zdolnych obywateli(dzieci) niech pracują ku chwale tego kraju .Jak wszyscy wyjadą to nie będą mieli komu domów na licytacji sprzedawac.Zawsze byłam daleka od oskarżania bez powodu ale ,,klika sędziowsko komornicza '' TO FAKT .Dla komorników Alberta Masternaka i Andrzeja Pokory (notabene ponoć byłego męża Sędzi Aliny Gałęzowskiej) Sąd w Środzie Śląskiej to zaplecze ich kancelarii. Dlatego cieszę się ogromnie że inny ,,cham'' poniósł karę, ale strasznie mi szkoda ludzi - bo życia i zdrowia im nie nikt nie zwróci .
~prodobro
04-11-2012 / 10:46
Komornik ma przywileje, sprzedaje majątek po zaniżonej wartości, sprzedaje swoim znajomym, wyłudza ogromne opłaty za nic. Przestępcami nie są bo prawo mówi, że kto działa zgodnie nim przestępcą nie jest. Ale są zwyrodnialcami na ogół -do takiej pracy trzeba mieć odpowiedni charakter i konkretny cel -ZYSK!!! www.zumen.pl/kredyt-oddluzeniowy już któryś raz widzę jak po prostu wprost mówi się, że komornik to bardzo często złodziej chroniony prawem.
~tramp
03-11-2012 / 14:12
Interesujące.......jednak proszę pisac tys. , tysiąc , a nie tyśąc. Pozdrawiam.
~Agent Orange
03-11-2012 / 09:13
O sprawiedliwość lokalną nie do ministra ale do lokalnej społeczności raczej trzeba się zwrócić. Komornik recydywista i chroniony przez sądy? To dopiero sitwa.