Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
10 marca 2023
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 07-07-2011

Mieszkasz w fatalnych warunkach socjalnych, gorszych niż więźniowie w celach – masz prawo do zadośćuczynienia.

Żyjemy w gorszych warunkach niż więźniowie w celach - skarżą się lokatorzy.

Sytuację ok. 70 rodzin, które mieszkają w dwóch blokach socjalnych na osiedlu w Zdzieszowicach opisała lokalna Gazeta. Lokatorzy skarżyli się m.in. na urągające warunki, obskurne wspólne toalety na piętrach, brak aneksów kuchennych, wszechobecny smród, odpadającą farbę, popękane tynki. Niedawno panowała tam epidemia wszawicy. Najgorszy jest jednak ścisk - na 17 m kw. żyje średnio aż 7 osób.
Na skargi lokatorów burmistrz Zdzieszowic Dieter Przewdzing odpowiadał krótko i bezczelnie:
- Jak im się nie podoba, niech się wyprowadzą.
Jak widać, zwierzęta lepiej są traktowane przez urzędników i mają więcej praw niż ludzie. Wcześniej gmina odmawiała też przeprowadzenia nawet drobnych remontów w blokach socjalnych.
Zdzieszowicki prawnik po lekturze tekstu stwierdził , że:
- Mogło dojść do poważnego naruszenia ustawy o ochronie praw lokatorów w mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego. Przepisy mówią wyraźnie, że lokal socjalny musi spełniać dwie obligatoryjne przesłanki
- Po pierwsze musi to być lokal, który nadaje się do zamieszkania ze względu na swoje wyposażenie i stan techniczny,
- Po drugie powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego nie może być mniejsza niż 5 m kw.

Uważa, że jeśli te przesłanki nie są spełnione, można domagać się zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od tego, kto na dane mieszkanie skierował, a więc od komornika bądź od gminy.
- Każdą sprawę trzeba rozpatrywać indywidualnie, może się przecież zdarzyć, że na osiedlu na małym metrażu mieszka rodzina dwuosobowa, wtedy wszystko w świetle prawa jest w porządku .

Jednym z klientów który będzie domagał się zadośćuczynienia jest Pan Marek Rosiński, który do bloków socjalnych trafił z całą rodziną, eksmitowany przez komornika Piotra S. z Kędzierzyna – Koźla .

Wcześniej, gdy pracował w zakładach koksowniczych, z konkubiną i piątką dzieci (od 2 do 18 lat) mieszkał na 56 m2. Teraz wspólnie z rodziną zajmuje lokal o powierzchni całkowitej 35 m2, na który składa się pokój o powierzchni 12 m2, kuchnia o powierzchni 18 m2, łazienka o powierzchni ok. 3 m2, oraz przedpokój o powierzchni ok. 2,7 m2. Na jednego członka rodziny Marka Rosińskiego przypada 1,71 m2, ponieważ zgodnie z przepisami przez liczbę osób nie dzieli się całej powierzchni mieszkania, a tylko jego pokoje.

Rosiński jest bezrobotny, choruje na serce, ma astmę. W jednopokojowym mieszkaniu część łóżek stoi w pokoju, część w kuchni. Stół jest jeden i wszystkie dzieci odrabiają przy nim lekcje, cała rodzina ogrzewa się piecem węglowym, który stoi w kuchni, wszyscy korzystają z tej samej, maleńkiej łazienki, w której ciągle robi się grzyb i wybija szambo.

Dla porównania, w Polsce powierzchnia przypadająca w więziennej celi na jednego skazanego nie może być mniejsza niż 3 m2. Cele muszą być wyposażone w odpowiedni sprzęt kwaterunkowy, zapewniający miejsce do spania, odpowiednie warunki higieny, dostateczny dopływ powietrza i odpowiednią do pory roku temperaturę, a także oświetlenie. Naruszenie tych norm wielokrotnie już powodowało, że osadzeni domagali się zadośćuczynienia. Przykładowo 20 stycznia 2009 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka zasądził od Polski 10 tys. euro odszkodowania na rzecz Sławomira Musiała, który skarżył się na przeludnienie i złe warunki w jednostkach penitencjarnych. W sentencji wyroku uznano je za nieludzkie i poniżające.
Rosiński żąda od komornika zadośćuczynienia w wysokości 84 tys. zł tj. po 8 tysięcy złotych dla każdego członka rodziny i drugie tyle na rzecz noclegowni dla bezdomnych w Nysie. Odszkodowania w tej wysokości domagali się również skutecznie skazani, osadzeni w polskich więzieniach

Źródło: Gazeta Wyborcza Opole

REDAKCJA AFER PRAWA WSPIERA TAKĄ INICJATYWĘ – MIESZKASZ W WARUNKACH SOCJALNYCH GORSZYCH NIŻ WIĘŹNIOWIE MASZ PRAWO DO ZADOŚĆUCZYNIENIA OD TEGO, KTÓRY DOPROWADZIŁ DO TAKIEJ SYTUACJI TJ. OD GMINY ALBO KOMORNIKA.

Przygotujemy pozwy o zadośćuczynienie i będziemy pilotować takie sprawy w sądach i dyscyplinować sędziów.

Polecam sprawy poruszane w działach:
 SĄDY   PROKURATURA  ADWOKATURA
 POLITYKA  PRAWO  INTERWENCJE - sprawy czytelników  

"AFERY PRAWA" 
 
Niezależne Czasopismo Internetowe www.aferyprawa.eu
  redagowane przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI 
ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

    uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm  - Polska z zagranicy na skrzynkę:
aferyprawa@gmail.com
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje. 

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

 

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.