opublikowano: 18-11-2010
Sprawozdanie z pikiety pod Urzędem Miasta Ząbki k/ Warszawy zorganizowanej przez Inicjatywę Społeczną Porozumienie Rawskie
W dniu 15.11.2010r pod Urzędem Miasta Ząbki odbyła się pokojowa pikieta pod hasłem „CZAS NA ODWYK BURMISTRZU” , w której udział wzięło wiele organizacji i ruchów społecznych z całej Polski. Głównym powodem protestu społecznego jest niewłaściwe działanie Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, braku kontroli nad działalnością KRPA, wyłudzeniu przez Referat Oświaty i Pomocy Społecznej środków z budżetu gminy.
Protestujący żądali wyjaśnienia czy nie doszło do popełnienia przestępstwa urzędniczego przez Burmistrza Miasta Ząbki, polegającego na zaniechaniu obowiązków służbowych.
W latach 2008/2010 zaniechał on nadzoru nad jednostką organizacyjną Gminną Komisją d/s Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, powołaną przez Burmistrza Miasta Ząbki, oraz w okresie 2009/2010 zaniechał koniecznej interwencji o którą zwracał się poszkodowany przez tą Komisję mieszkaniec Ząbek.
Z powodu braku procedur wyznaczonych przez organ założycielski, tj. Burmistrza Miasta Ząbki, określających działania Gminnej Komisji d/s Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, doszło do przestępstwa polegającego na bezprawnym wtargnięciu do domu poszkodowanego przez pracownika socjalnego Małgorzaty Mazur wraz z Ewą Śniadkowską, pracownicą Gminnej Komisji d/s Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Ząbkach - pod jego nieobecność.
Jako nadzorujący pracę Referatu Oświaty i Pomocy Społecznej, nie zadbał o ściągnięcie niesłusznie wypłaconych zasiłków dla tzw. samotnej matki, na podstawie jej fałszywego oświadczenia, w okresie 1.03.2010r do 31.03.2010r. Ta nieprawnie wydana decyzja 315R / 2004 spowodowała znaczne straty finansowe budżetu gminy.
Burmistrz Miasta Ząbki jest funkcjonariuszem publicznym sprawującym w myśl regulaminu Urzędu Miasta Ząbki, nadzór nad powołanymi przez siebie instytucjami.
Brak merytorycznego i formalnego nadzoru, mieści się w definicji działania funkcjonariusza publicznego na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, w wyniku przekroczenia swoich uprawnień lub niedopełnienia obowiązków wynikających z przepisów określających ich zakres z zajmowanym stanowiskiem lub pełnioną funkcja.
Jako organ założycielski Gminnej Komisji d/s Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Ząbkach nie dołożył szczególnych starań nad jej działalnością a w szczególności nie ustanowił nadzoru nad procedurami działań Komisji jak też sam nie sprawował formalnoprawnej kontroli nad jej działalnością.
W wielu wypadkach bezprawne działania komisji spowodowały niekontrolowane wynoszenie z siedziby Komisji dokumentów zawierających szczególnie chronione informacje wrażliwe, brak określonych przez Burmistrza procedur gromadzenia i przechowywania dokumentów w siedzibie Komisji, dowolność dysponowania przez nią informacjami szczególnie chronionymi, brak nadzoru nad obrotem tymi dokumentami spowodowały ogromną dolegliwość dla rodziny mieszkającej w Ząbkach.
Rodzina ta poniosła ogromną krzywdę, gdyż na skutek opisanych powyżej faktów skierowany został przez GK d/s RPA wniosek do Sądu Rejonowego dla Wołomina III Wydział Rodzinny, uznany w konsekwencji za bezzasadny. Trwający ponad półtora roku proces sadowy zakończył się postanowieniem o bezzasadności tego wniosku zakłócając przez ten czas życie pięcioosobowej rodziny. W szczególności czwórki małoletnich dzieci. Dzieci pokrzywdzonego zostały nastygmatyzowane w środowisku rówieśniczym. Siłą rzeczy stały się dziećmi alkoholika.
Konsekwencjami postępowania przed sądem jest także pogarszający się stan zdrowia wnioskodawcy, na skutek silnego stresu towarzyszącego ponad półtora roku procesu, przeszedł rozległy zawał serca. Pomimo wielokrotnych interwencji u Burmistrza Miasta Ząbki, rodzina nie uzyskała pomocy w zaprzestaniu przez GK d/s RPA bezprawnych, szkodliwych, wręcz przestępczych działań. Burmistrz nie podjął się nadzorowania prac Komisji, nie ustanowił żadnego gremium, które sprawdziło by jej działania jak tez procedur ją obowiązujących. Burmistrz, poprzez zaniechanie objęcia nadzoru nad działalności instytucji przez niego powołanej działa nadal na szkodę tak interesu publicznego jak też na szkodę rodziny, a zwłaszcza dzieci w niej wychowywanych.
Jako nadzorujący pracę Referatu Oświaty i Pomocy Społecznej, nie zadbał też o ściągniecie wyłudzonych niesłusznie, wypłaconych zasiłków dla tzw. samotnej matki, mimo wielokrotnych interwencji. Spowodowało to znaczne straty finansowe budżetu gminy.
Postępowanie Burmistrza, osoby odpowiedzialnej za nadzór nad jednostką organizacyjną, Gminną Komisją d/s Rozwiązywania Problemów Alkoholowych powołaną przez Burmistrza Miasta Ząbki spełnia kryteria braku nadzoru, nie dopełnienia obowiązków służbowych i ich zaniechania.
Takie działania nie mogą być tolerowane przez zubożałe
społeczeństwo ani organa ścigania, zwane potocznie „wymiarem sprawiedliwości”.
AP
Pikieta pod Sądem Rejonowym i Prokuraturą Rejonową w Ostródzie w dniu 22.09.2010r.
Komentowanie nie jest już możliwe.