Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
26 października 2021
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

               STOP  ŚMIERCI  NA  PRZYDROŻNYCH  DRZEWACH !

                APEL  O  WYCINKĘ  DRZEW  PRZYDROŻNYCH.

W dniu 28 czerwca 2005r, o godzinie 10:00, w sali klubowej Kościańskiego Ośrodka Kultury w Kościanie przy ul. Mickiewicza 12, odbędzie się konferencja na temat "Przydrożne drzewa, zagrożeniem życia?". Organizatorami konferencji są Sekcja Ruchu Drogowego KPP w Kościanie oraz Stowarzyszenie na Rzecz Zapobiegania  Wypadkom Drogowym "Stop Śmierci".

 

Program konferencji.
Wystąpienia:

godz. 10.10 – 10.30 

Edward Woźniak, inicjator ogólnopolskiego apelu w sprawie zagrożeń stwarzanych przez przydrożne drzewa 

„Drzewa a zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego”

 

godz. 10.30 – 10.50 

 prof. dr hab. Jerzy Karg, Polska Akademia Nauk, Zakład badań środowiska  

 rolniczego i leśnego, Stacja Badawcza w Turwi 

„Rola zadrzewień w krajobrazie rolniczym”

 

godz. 10.50 – 11.30 

  dr Walenty Dudziak, biegły sądowy, prezes Stowarzyszenia Rzeczoznawców Techniki  

  Samochodowej i Ruchu Drogowego w Poznaniu 

„Specyfika zderzeń pojazdów samochodowych z nieodkształcalnymi przeszkodami przydrożnymi, - typu drzewa i słupy, w aspekcie bezpieczeństwa ruchu drogowego”

 

godz. 11.30 – 11.50 

   lek. med. Jędrzej Piotrowski, patomorfolog, biegły sądowy 

„Przyczyny zgonów w przypadku zderzenia pojazdu z drzewem”

 

godz. 11.50 – 12.10 

   ks. mgr Artur Szederski, doktorant na Wydziale Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu    

   im. A. Mickiewicza w Poznaniu 

„Życie ludzkie, wartością bezcenną”

 

godz. 12.10 – 12.30 

   nadkom. mgr Roman Grabara, Naczelnik Sekcji Ruchu Drogowego KPP w Kościanie 

„Drzewa – śmiertelnym niebezpieczeństwem, na przykładzie powiatu kościańskiego” 

http://www.koscian.policja.gov.pl/?a=608

http://www.koscian.policja.gov.pl/?a=639

 

Po wystąpieniach prelegentów przewidziana jest dyskusja nad sposobami rozwiązania problemu.

Zainteresowanych tematem proszę o kontakt. Istnieje także możliwość udziału w konferencji. 

Edward Woźniak

 

      Apelujemy do wszystkich urzędów państwowych i władz samorządowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na drogach publicznych w Polsce o pilne podjęcie działań zmierzających do całkowitej wycinki drzew rosnących  na poboczach. Drzewa te zagrażają bezpieczeństwu uczestników ruchu drogowego i przyczyniają się do około 20% śmiertelnych wypadków na polskich drogach.

     Zwyczaj sadzenia przydrożnych drzew wywodzi się z dawnych czasów, kiedy to podróżowano konno, a drogi były nieutwardzone. Wtedy to drzewa wyznaczały linię drogi – miało to niemałe znaczenie w nocy czy po obfitych opadach śniegu. W czasie wojen drzewa osłaniały ruchy wojsk. Latem cień drzew dawał ulgę w czasie upałów. W tamtych czasach przydrożne drzewa spełniały bardzo pożyteczną rolę. W miarę rozwoju motoryzacji, poprawy jakości dróg i wzrostu prędkości podróżowania, przydrożne drzewa stawały się coraz większym zagrożeniem w ruchu drogowym, gdyż każde wypadnięcie pojazdu z drogi i zderzenie z pniem drzewa przeważnie kończy się tragicznie.

Wypadnięcie z drogi może się przydarzyć każdemu kierowcy, szczególnie młodemu, początkującemu, ale ci najbardziej doświadczeni też popełniają błędy. Wystarczy chwila dekoncentracji, odwrócenie uwagi, zła ocena stanu nawierzchni, zbyt szybkie wejście w zakręt, nagłe hamowanie, przemęczenie, zasłabnięcie, czy nawet zaśnięcie za kierownicą. Do wypadnięcia z drogi nie zawsze dochodzi z winy kierującego. Często następuje to z winy innych użytkowników dróg, np.:  pojazd jadący z przeciwka wpada w poślizg, lub gdy ma nagłą awarię i kierowca traci panowanie nad pojazdem, gdy kierowca pojazdu jadącego z przeciwka jest pijany, lub zasłabnie za kierownicą, gdy niedoświadczony kierowca niebezpiecznie prowadzi pojazd, czy zajeżdża drogę. Do tego samego doprowadzić może próba ominięcia pieszego, zwierzęcia lub rowerzysty, gdy nagle wtargną na jezdnię. Jeżeli przy drodze nie ma drzew, takie sytuacje nie oznaczają zazwyczaj nic groźnego. Pojazd ląduje na poboczu, w krzakach lub w polu, a w najgorszym przypadku - w rowie. Nawet gdy dojdzie do przewrócenia się pojazdu lub do tzw. „dachowania”, podróżni mają ogromne szanse wyjść z takiej przygody bez szwanku. Niestety, zarządcy dróg publicznych w Polsce sadzą na poboczach, blisko krawędzi jezdni miliony drzew, czego efektem jest śmierć lub kalectwo tysięcy podróżnych, których pojazd wypadł z drogi.

Często wypadnięcie z niej spowodowane jest fatalnym stanem nawierzchni. Do utraty panowania nad pojazdem i wypadnięcia z drogi może przyczynić się nieoznakowana dziura w jezdni, koleina, garb lub wybój, śliska nawierzchnia (nawet gdy jest sucho), kałuża, rozlany olej, rozsypany żwir, błoto lub glina naniesione na jezdnię przez maszyny rolnicze, czy zła geometria drogi. Dla motocyklistów niebezpieczne są nawet poziome znaki na jezdni malowane zbyt śliską farbą, czy okruchy hartowanego szkła leżące na jezdni po kolizji. Wypaść z drogi możemy również wskutek niemożliwej do przewidzenia nagłej awarii technicznej pojazdu, np. nagłe pęknięcie opony podczas jazdy, pęknięcie drążka układu kierowniczego, pęknięcie półosi koła, wyciek podczas jazdy płynu hamulcowego. Jeżeli przydarzy się to na drodze, gdzie rosną przydrożne drzewa, wówczas te pożyteczne rośliny mimowolnie wykonają makabryczną egzekucję na niewinnych użytkownikach dróg. Największa katastrofa z udziałem autobusu i drzewa wydarzyła się 2 maja 1994 pod Gdańskiem. Wskutek pęknięcia opony podczas jazdy, autobus wypadł z drogi i uderzył w przydrożne drzewo. Siła bezwładności w zetknięciu z pniem drzewa spowodowała krwawą masakrę, w której zginęło ponad 30 osób.

Drzewo, rosnące blisko krawędzi jezdni, jest tak samo niebezpieczne, jak wojskowa mina przeciwpancerna i podobnie jak mina nie uczyni nikomu krzywdy, dopóki ktoś na nią nie najedzie.

Czy urzędnikom odpowiedzialnym za nasze drogi, tak trudno porównać skutki wypadnięcia pojazdu z drogi na odcinku porośniętym drzewami, do skutków identycznego zdarzenia na odcinku wolnym od przydrożnych drzew a następnie wyciągnąć z tego porównania właściwe wnioski?

Przydrożne drzewa powodują wiele zagrożeń w ruchu drogowym. Utrudniają kierowcom obserwację pobocza, zasłaniają widoczność na zakrętach i łukach jezdni, przed skrzyżowaniami, przejazdami kolejowymi czy przejściami dla pieszych.

Utrudniają swobodny zjazd na pobocze w celu ominięcia niebezpiecznej sytuacji na drodze lub nagle zauważonej przeszkody. Utrudniają poruszanie się pieszych, rowerzystów i zwierząt poboczem drogi. Utrudniają obsychanie jezdni, a system korzeniowy powoduje rozsadzanie nawierzchni.  Odrastające konary i gałęzie utrudniają przejazd wysokim pojazdom i zwykle zasłaniają ważne znaki drogowe. Migotanie światła słonecznego podczas jazdy aleją drzew, może wywołać u kierowcy zaburzenia widzenia i opóźnienie czasu reakcji. Do poślizgu i wypadnięcia z drogi może doprowadzić warstwa leżących na jezdni liści, pod którą nieraz znajduje się szron. Taki sam efekt może spowodować warstwa rozgniecionych owoców dębu lub kasztanowca, zwłaszcza po opadach deszczu. Zimą cień rzucany przez gęste konary na jezdnię utrudnia stapianie powłoki lodu lub osuszanie nawierzchni, co przy zmianach temperatury powoduje, że sucha jezdnia na odcinku wolnym od przydrożnych drzew niespodziewanie zamienia się w ślizgawicę na porośniętym drzewami odcinku drogi.

Dużym zagrożeniem dla podróżnych są gałęzie leżące na jezdni po burzy lub opadach mokrego, lepkiego śniegu. Zmuszają one kierujących do gwałtownego hamowania, co grozi poślizgiem i wypadnięciem z drogi wprost na drzewo lub do bardzo niebezpiecznego manewru ich omijania, co z kolei grozi czołowym zderzeniem z pojazdem jadącym z przeciwnego kierunku. W podobnych okolicznościach doszło do tragicznego wypadku w dniu 17 października 2004 pod Lublinem, w którym zginęło kilku sportowców ze Świdnika. Gdyby nie gałąź leżąca na jezdni, tej tragedii by w ogóle nie było.

 Bardzo niebezpieczne są drzewa rosnące przy drogach wiodących przez obszary leśne. W naturalny sposób przechylaja się one w stronę jezdni, gdyż jest tam więcej światła słonecznego. Duży przechył coraz bardziej nadwyręża system korzeniowy aż w końcu wystarczy podmuch wiatru, rozmiękczenie gleby, przyrost masy drewna lub lekka wibracja terenu, by takie drzewo przewróciło się na jezdnię.

Przydrożne drzewa przyczyniają się do tysięcy tragicznych wypadków na polskich drogach. Ale to nie drzewa są winne, gdyż o tym, gdzie one rosną, decydują ludzie mający zdolność logicznego myślenia i przewidywania skutków i następstw swoich decyzji. Drzewa mogą rosnąć w lesie, w parku, na skwerze czy w ogrodzie i cieszyć człowieka swym pięknem, pełniąc jednocześnie wiele pożytecznych funkcji. Niestety, mogą też rosnąć na poboczach dróg, siejąc niepotrzebnie zniszczenia i kalectwo, cierpienia i śmierć.

Drzewa rosnące blisko jezdni stwarzają szczególne zagrożenie w czasie silnych wiatrów, a zagrożenie to dotyczy nie tylko użytkowników dróg. Gdy prędkość wiatru przekroczy 100km/h na jezdnię spadają duże ułamane konary, które mogą przygnieść pojazd i ranić lub zabić podróżnych. Gdy prędkość wiatru wzrośnie, przewracają się na jezdnię powyrywane z korzeniami drzewa, całkowicie tarasując drogi. Tylko w jednym dniu 18 listopada 2004 miało miejsce kilka tego typu wypadków: w Starogardzie Gdańskim na jadący w kierunku Chojnic samochód upadło przydrożne drzewo, zabijając dwie osoby, w Pruszczu Gdańskim drzewo runęło na samochód raniąc dwie osoby, w Giżycku drzewo przewróciło się na samochód, zabijając osobę, która kierowała pojazdem itd.

Odblokowywanie zatarasowanych przez powalone drzewa dróg trwa nieraz bardzo długo i w tym czasie podróżni zmuszeni są do długich postojów lub objazdów, przez co ponoszą straty materialne. Natomiast mieszkańcy miejscowości, do których prowadzą zatarasowane drogi, pozbawieni są możliwości korzystania z pomocy Pogotowia Ratunkowego, Straży Pożarnej, Policji i innych służb ratowniczych. Przykładem może tu być huragan, jaki miał miejsce w rejonie Pisza 4 lipca 2002. Silny wiatr powyrywał z korzeniami około tysiąca przydrożnych drzew, całkowicie tarasując ponad 250 kilometrów dróg publicznych. Podobne huragany wydarzają się w różnych rejonach kraju i w naszym klimacie są zjawiskiem całkowicie normalnym.

Jak to możliwe, że w III RP, będącej demokratycznym państwem prawnym,  w latach 1990-2004 przydrożne drzewa przyczyniły się do śmierci około 20 tysięcy i okaleczenia ponad 100 tysięcy użytkowników dróg publicznych. Przecież Konstytucja RP zapewnia każdemu prawną ochronę życia, prawo do bezpiecznych warunków pracy, ochronę przed działaniami zagrażającymi zdrowiu i bezpieczeństwu, itp. Dlaczego urzędy odpowiedzialne za bezpieczeństwo na drogach dopuściły do tak ogromnej liczby ofiar? Dlaczego nadal  ignoruje się zagrożenia powodowane przez drzewa rosnące przy drogach?  Dalsze tolerowanie tego stanu jest niedopuszczalne i  świadczy wyłącznie o braku elementarnego szacunku dla życia i zdrowia uczestników ruchu drogowego. Usprawiedliwianie obecnej sytuacji ochroną przyrody i ekologią jest wielkim nadużyciem. Te piękne idee powinny służyć wartości nadrzędnej, jaką jest dobro człowieka. Ich realizacja nie może odbywać się kosztem życia i zdrowia tysięcy obywateli.

 Działania urzędów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na drogach publicznych muszą polegać na eliminowaniu wszystkich możliwych do usunięcia zagrożeń, a nie na ich namnażaniu. Drzewa rosnące na poboczach nie są niezbędnym elementem infrastruktury drogowej i należy je możliwie niezwłocznie wyciąć. Pobocza należy obsadzać innymi, bezpiecznymi dla użytkowników dróg roślinami krzewiastymi, które nie tworzą grubego pnia np. krzewami bzu, głogu, tarniny, leszczyny, tui, jaśminowca, czeremchy, śnieguliczki, forsycji, kaliny, kruszyny, wierzby energetycznej. 

Najwyższy czas przerwać to niekończące się pasmo niepotrzebnej, bezsensownej śmierci i cierpienia rannych. Najwyższy czas położyć kres gigantycznym stratom moralnym i materialnym Najwyższy czas zrozumieć, że na obecnym etapie rozwoju motoryzacji, pobocza dróg nie są właściwym miejscem do sadzenia drzew. Najwyższy czas powiedzieć stanowczo: 

S T O P  ŚMIERCI  NA  PRZYDROŻNYCH  DRZEWACH !

                                                                                                                           Sulęcin 12.04.2005.

 

Apel podpisali:

Edward Woźniak – inicjator apelu - ul. J.Ch. Paska 54, 69-200 Sulęcin, e2rdwo@vp.pl ,                    tel. 095 755 41 56.

 Obywatelski Ruch Obrony Praw Człowieka i Walki z Korupcją /Zbąszynek/

 Stowarzyszenie Nasze Bezpieczeństwo /Opole/

 Stowarzyszenie Psychologów Transportu w Polsce

 Stowarzyszenie Ania – Bezpieczna Droga /Gdynia/

 Stowarzyszenie Przeciw  Przemocy /Lódź/

 Środkowopolska Fundacja Pomocy Ofiarom Wypadków Komunikacyjnych /Warszawa/

 Mirosław Naleziński, 81-457 Gdynia, Stoczniowców 11/2   

 Piotr Walendowski, Paderewskiego 40c/9, 63-400 Ostrów Wlkp.

 Grzegorz Wichłacz, Paderewskiego 40/9, 63-400 Ostrów Wlkp.

 Grzegorz Książek, ul.W. Roentgena 23/26, 02-781 Warszawa.

 Agnieszka  Wichłacz, 63-400 Ostrów Wlkp, Paderewskiego40/9

 Wojciech Grabowski, Zeromskiego 2/3 69-200 Sulęcin

 Teresa Walendowska, Paderewskiego 40c/9, 63-400 Ostrów Wlkp

  Zbigniew Banasik, 63-400 Ostrów Wlkp, Jankowskiego 8c/10.

 Jacek Pola, 69-200 Sulęcin, os. Kopernika 6F/9

 Janina Walendowska, 63-400 Ostrów Wlkp, Armii Krajowej 8d/12

 Violetta Banasik, Jankowskiego 8/10, 63-400 Ostrów Wlkp.

 Mariola Marczak, 69-100 Lubniewice, os. Trzcińce

 Maciej Czowgan 10sekund@vp.pl

 Jerzy Półkarz sztab@ratownictwo.org

 Krystyna Wiśniewska kj.biuro@post.pl

 Regina Roj Starogard Gdański

 Lukasz Malinowski ul. Sądowa 5/11, 13-230 Lidzbark

 Karol Murawski ul. Jarzębinowa 9, 13-230 Lidzbark

 Maciej Sablik redakcja@motoweb.pl

 Elżbieta Banasik Jankowskiego 8/10,  Ostrów Wielkopolski

 Piotr Leszczyński ratownictwo@tlen.pl

 Tadeusz Chochulski  66-437 Lemierzyce 13

 

poradnik kierowcy:

Nowe publikacje o tematyce aferalnej i korupcyjnej: 
ALEKSANDER KWAŚNIEWSKI - JAKI PREZYDENT, TAKIE PAŃSTWO
KIM NAPRAWDĘ JEST PREZYDENT R.P.???? ALEKSANDER KWAŚNIEWSKI, CZY MOŻE STOLZMAN???
NIEZNANE FAKTY Z ŻYCIA KWAŚNIEWSKIEGO - KOLEJNA AFERA SLD?
"CZY JOLANTA KWAŚNIEWSKA  MA SZANSE  ZOSTAĆ PREZYDENTEM RZECZPOSPOLITEJ???"
czy fundacje "piorą pieniądze?" , zostały tylko krzyż narodu polskiego? - Judaizm, czyli "Jak rozpoznać Żyda".
10 kłamstw Aleksandra Kwaśniewskiego??? - a co na to Unia Europejska ? - podaj dalej...

TAJNE - JAWNE TAJEMNICE PAŃSTWOWE?
Raport o działalności pułkownika Władimira Ałganowa z KGB w sprawach:
Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego, Premiera Józefa Oleksego i Leszka Millera, szefa MSWiA oraz Ministra Spraw Zagranicznych Włodzimierza Cimoszewicza, Ministra Skarbu Wiesława Kaczmarka, oraz biznesmena Jana Kulczyka.
Jedwabne tylko dla Żydów? i witryna OBYWATELSKIE NIEPOSŁUSZEŃSTWO  i dodatkowo:

Tym samym dochodzimy do setna sprawy, czy "Raportu o stanie sądownictwa polskiego"

Zapraszamy wszystkich sędziów, prokuratorów, adwokatów, polityków i resztę urzędniczego "badziewia" zamieszanego we wszelkie oszustwa do ogólnopolskiej "czarnej listy Raczkowskiego"... 
miłego towarzystwa wzajemnej  adoracji w ukrywaniu durnowatych kantów... 
wierzcie mi, że prawda zawsze na wierzch wypłynie...., zresztą już ja się o to postaram... 

www.aferyprawa.com - Niezależne Wydawnictwo Internetowe "AFERY - KORUPCJA - BEZPRAWIE" Ogólnopolskiego Ruchu Praw Obywatelskich 
i Walki z Korupcją.
prowadzi: (-)  ZDZISŁAW RACZKOWSKI.
Dziękuję za przysłane teksty opinie i informacje. 
    uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: Z.Raczkowski@aferyprawa.com 

WSZYSTKICH SĘDZIÓW INFORMUJĘ ŻE PROWADZENIE STRON PUBLICYSTYCZNYCH
JEST W ZGODZIE z  Art. 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ 
1 - Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. 
2 - Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane.
ponadto Art. 31.3
Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~regina
24-08-2011 / 14:10
Mój mąż wraz z kolegą jadąc samochodem zginęli na miejscu przywaleni topolą na drodze krajowej nr 22 pod Starogardem Gdańskim. Z pełną determinacją dążyłam do wyjaśnienia całej prawdy dotyczącej tego nieszczęśliwego w skutkach wypadku. Walczyłam jednocześnie o odszkodowanie dla siebie i małoletniego syna. Walka trwała 6 długich lat. Jednak warto było! Po umorzeniu przez Prokuraturę śledztwa karnego, która w uzasadnieniu śmierć dwóch osób przypisała tzw. siłom wyższym. Założyłam sprawę cywilną przeciw ubezpieczycielowi GDDKiA. Wygraną mogę zawdzięczać sobie no i oczywiście niezawisłemu sądowi. Nie była to łatwa droga, ale zakończyła się sukcesem. Dumna jestem przede wszystkim z tego, że udowodniłam zarządcy drogi wiele zaniedbań i zaniechań w zakresie drzew przydrożnych m.in. ich pielęgnacji (a właściwie jej brak), nieodpowiednia klasyfikacja drzew do wycinki, brak zatrudnienia osoby ds. zieleni przydrożnej itd. Sprawą zainteresowało się Biuro Rzecznika Ubezpieczonych, które wspierało mnie istotnymi dla sprawy poglądami. Sprawa stała się precedensowa, gdyż prawdopodobnie nie zdarzyło się jeszcze, żeby ktoś obalił prokuratorskie "siły wyższe".