Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
27 listopada 2022
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

Polskie sądy niekonstytucyjne. Czy Rzecznik Praw Obywatelskich się obudzi?

Jak pisałem już wcześniej, pod koniec lipca złożyłem skargę konstytucyjną kwestionującą sposób prowadzenia sprawa karnych. Skarga konstytucyjna jest zatem w Trybunale już od dwóch miesięcy i wciąż nie ma decyzji czy w ogóle będzie rozpatrzona. Pomyślałem sobie więc, że ostatecznie próba zmiany systemu sądownictwa w Polsce nie jest jedynie moją sprawą prywatną ale ogólnospołeczną i dlatego powinien zająć się tym Rzecznik Praw Obywatelskich. Jest to tym bardziej istotne, że wymiar sprawiedliwości wymknął się całkowicie spod kontroli społecznej i nie ma żadnej legitymacji społecznej. Dla uważnego czytelnika Konstytucji z podstawową znajomością sposobu funkcjonowania sądów, oczywistym jest, że jednoosobowe prowadzenie przez sędziów spraw karnych bez udziału obywatelskiego stwarza olbrzymie pole do nadużyć. Poza tym Konstytucja w postaci artykułu 182 nakazuje wprost taki udział. Tak więc obecny system sądownictwa karnego jest kompletnie niekonstytucyjny i nieprawny.

Ciekawą rzeczą jednak jest, że w biurze Rzecznika pracuje cała sfora prawników, dla których takie rzeczy powinny być oczywiste. Przypuszczam zresztą że są. Zgodnie z Konstytucją, Rzecznik ma prawo skargi konstytucyjnej nawet bez obywatelskiej inicjatywy. Dlaczego zatem tego nie zrobił, gdy w marcu 2007 usunięto ławników z sądów karnych? Być może Rzecznik reprezentuje interesy niekoniecznie obywateli? Chętne bym usłyszał jego odpowiedź w tym względzie.

W każdym razie w biurze przy Alei Solidarności w Warszawie złożyłem w tej sprawie krótkie pismo a kopię dałem do Trybunału Konstytucyjnego. Na razie jest cisza. Znając jednak procedury urzędnicze wiem, że prędzej czy później odpowiedź jakąś otrzymam. Z doświadczenia wiem też, że owe odpowiedzi to fikcja mająca na celu utrzymanie pozorów stosowania się do wymogów prawa. Niezwykle rzadko zdarza się konkretne załatwienie sprawy. Chciałbym wierzyć, że tym razem będzie inaczej. Będę czytelników o tym informować.

Zgodnie z zapowiedzią złożoną Rzecznikowi, wspomniane na wstępie pismo udostępniam publicznie.

Bogdan Goczyński

Sądy karne niekonstytucyjne? Ławy przysięgłych w Polsce? Telewizja społeczna 11 Minut.

Konstytucja RP.

Dlaczego w Polsce potrzebna jest ława przysięgłych?

Rzeczywiste oblicze polityki prorodzinnej.

Tematy w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

"AFERY PRAWA"
Niezależne Czasopismo Internetowe www.aferyprawa.com
redagowane przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm - Polska
aferyprawa@gmail.com
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~ciociababcia
02-10-2010 / 00:00
Sądy są niekonstytucyjne - pracy, cywilne....