Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
18 sierpnia 2022
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

AFERY PRAWA OSZUSTWA

Nawet Chuck Norris by tego nie wymyślił - czyli kolejna wymiana podręczników szkolnych...

Wymiana wszystkich podręczników szkolnych na nowe, co gwarantuje biznesowi wydawniczemu nowa podstawa programowa, nie zadowala lobbystów działających w obszarze edukacji. Oni chcą więcej. Nie trzeba być geniuszem, trzeba tylko nie mieć sumienia, żeby wyciskać pieniądze na najbiedniejszych rodzinach i dożynać jedną z najsłabiej zaopatrzonych finansowo gałęzi życia państwa.

Po zmianie podręczników i lektur wcielane jest w życie kolejne biznesowe przedsięwzięcie, firmowane przez Platformę Obywatelską i szefa MEN, Katarzynę Hal. Do 14 tys. szkół w Polsce i polskich szkół za granicą, wysłano już pakiety płyt DVD, zawierające 55 filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Większość z nich to spuścizna po antypolskiej, indyferentnej i antykościelnej ideologii z czasów PRL.

Twórcy programu o buńczucznej nazwie „Filmoteka szkolna” twierdzą, że filmy dobrane są w 26 zestawów tematycznych, zaproponowanych przez „ekspertów” [ulubione słowo pani Hall] od języka polskiego, historii, wiedzy o sztuce i wiedzy o społeczeństwie. Filmy nie są ekranizacjami lektur, ani zestawem najważniejszych osiągnięć polskiej kinematografii. Na płytach znajdują się m.in. „Popiół i diament” Wajdy, „Jak być kochaną” Hasa, „Zmruż oczy” Jakimowskiego, czy „Dług” Krauzego. To są „wybitne” filmy dla dzieci...

Warto wyobrazić sobie, jakie wartości przyświecały tym razem „autorytetom”, skoro zaangażowane są takie indywidualności, jak nieśmiertelna Agnieszka Odorowicz czy córka b. premiera AWS Agata Buzek.
A wrocławska „Gazeta”
tak pisze: „…Filmoznawcom, krytykom i historykom kina pomagają zarazić młodzież ambitną sztuką artyści - od reżyserki Małgorzaty Szumowskiej, przez kabaret Mumio, po rapera PONO. To właśnie ich subiektywne komentarze dołączone do pakietu lekcji dają największe szanse na powodzenie projektu…”.

Doboru repertuaru dokonał czterdziestoosobowy zespół „specjalistów i znawców”?!? z zakresu filmoznawstwa, kulturoznawstwa, medioznawstwa i psychologii pod kierownictwem prof. Nurczyńskiej-Fidelskiej, prof. Lubelskiego, prof. Hendrykowskiego, i prof. Szczepańskiego. Oprócz filmów, w każdym zestawie lekcyjnym znajduje się komentarz filmoznawczy i komentarz znanych osób, czyli np. Tomasza Lisa, czy Kabaretu Mumio.
Szkoda, że w gronie komentujących zabrakło Chucka Norrisa, bo przecież jest wynalazcą bezprzewodowej słuchawki od prysznica i tylko on potrafi założyć hełm na lewą stronę i podnieść krzesło, na którym właśnie siedzi…

Za to projekt kosztował 3,2 miliona złotych i jak zawsze wzbudził zachwyt :-)))

Młodzież ma oglądać filmy na lekcjach języka polskiego i historii, czyli kosztem lekcji z tych przedmiotów, na których już teraz nauczycielom trudno jest zdążyć ze wszystkimi treściami programowymi. Przypominam, że np. w liceach na poziomie podstawowym uczniowie będą się trudzić na historii przez …1 godz. tygodniowo. Kosztem rzetelnej wiedzy, która mogłaby poszerzyć horyzonty młodych Polaków i pogłębić umiejętność krytycznego myślenia, uczniowiedą poznawali subiektywną, ideologicznie zaangażowaną wersję historii, podaną przez reżysera i skomentowaną, zgodnie z duchem obowiązującej poprawności politycznej.

Tego typu lekcje będą uzasadniać współczesną tezę Ministerstwa Edukacji, że nie trzeba czytać dzieł polskiej literatury, i że w ogóle nie warto czytać. Uczniowie nie będą wiedzieli np. jakich manipulacji dokonano w filmie, w przypadku adaptacji powieści. Ale już nie szukajmy w zestawie Sienkiewicza, Żeromskiego, Reymonta, … bo ich tam nie ma, podobnie jak w nowej podstawie programowej.

Za projektem przemawiają jedynie względy ideologiczno-komercyjne. Chodzi o to, aby pozbawić młodego człowieka możliwości zdobycia rzetelnej wiedzy, zakorzenienia w ojczystej kulturze i wartościach oraz zidentyfikowania swojej tożsamości narodowej.

Mirosław Orzechowski

Tematy w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

"AFERY PRAWA"
Niezależne Czasopismo Internetowe www.aferyprawa.com
redagowane przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI
ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm - Polska
redakcja@aferyprawa.com
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.