Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
10 marca 2023
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 21-01-2011

Lublin - UMCS: "Ty Żydówo" - umorzono postępowanie ws. sporu pomiędzy wykładowczyniami...

- Rzecznik dyscyplinarny na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej umorzył postępowanie ws. konfliktu między wykładowczyniami, podczas którego jedna miała powiedzieć do drugiej "Ty Żydówo". Według rzecznika nie ma dowodów na to, że takie słowa padły.

- Postanowienie rzecznika zostało w czwartek zatwierdzone przez rektora prof. Andrzeja Dąbrowskiego - poinformowała rzeczniczka prasowa UMCS Anna Guzowska.

Postępowanie wyjaśniające prowadzone przez rzecznika dyscyplinarnego dotyczyło incydentu, do którego doszło w w październiku ub. roku na wydziale humanistycznym UMCS. Pismo w tej sprawie złożyło do władz wydziału kilku studentów. Opisali oni w nim, że do konfliktu doszło, kiedy prof. Barbara Jedynak z Instytutu Kulturoznawstwa przedłużała zajęcia ze swoimi studentami. Do sali weszła dr Marzena Zawanowska z tego samego instytutu, która miała właśnie w tej sali rozpoczynać zajęcia z judaistyki ze studentami. Między wykładowczyniami doszło wtedy do nieprzyjemnej wymiany zdań, w której prof. Jedynak miała powiedzieć do dr Zawanowskiej "Ty Żydówo".

Jak wynika z postanowienia rzecznika dyscyplinarnego o umorzeniu, w sprawie tej "nie ma żadnego świadka, który potwierdziłby, że słyszał, aby prof. Jedynak wypowiedziała wobec dr Zawanowskiej przypisywane jej słowa". Ponadto sama Zawanowska przyznała przed rzecznikiem, że nie słyszała dobrze i wyraźnie wypowiedzi prof. Jedynak i prosiła o jej o powtórzenie, ale bezskutecznie.

Rzecznik dyscyplinarny wobec braku przekonywających dowodów popełnienia przez obwinioną profesor zarzucanego jej przewinienia umorzył postępowanie.

Po wszczęciu tego postępowania w październiku rektor UMCS zawiesił prof. Jedynak w pełnieniu obowiązków nauczyciela akademickiego. Rzeczniczka UMCS powiedziała w czwartek PAP, że konsekwencją postanowienia rzecznika o umorzeniu postępowania będzie przywrócenie prof. Jedynak do pracy.

Incydent na UMCS opisywały lokalne media. Sprawą zajmowała się także lubelska prokuratora, która badała, czy nie doszło do przestępstwa publicznego znieważenia osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej lub wyznaniowej, za co grozi kara do trzech lat więzienia. Ostatecznie prokurator uznał, że do przestępstwa nie doszło i odmówił wszczęcia śledztwa w tej sprawie. Prokuratura ustaliła m.in., że wykładowczyni, do której miały być kierowane słowa "Ty Żydówo", nie jest narodowości żydowskiej.

Umorzenie przez rzecznika dyscyplinarnego postępowania wyjaśniającego oznacza, że wobec prof. Jedynak nie zostanie wszczęte postępowanie dyscyplinarne. Takie postępowania prowadzi uczelniana Komisja Dyscyplinarna, która ma szeroki wachlarz możliwości decydowania - od umorzenia sprawy, poprzez ukaranie pracownika np. naganą, aż do wydalenia go z uczelni.

Czytaj także:
* Ty żydówo! Awantura na UMCS

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~absolwentka
25-01-2011 / 22:27
A władze Uniwerystetu Gdańskiego popierają wyczyny dziwne ( wulgaria, fałszowanie cudzego podpisu) swojej "doktorantki"
~gdyn
23-01-2011 / 13:28
*To wykładowczyni judaistyki nie była Żydówą? A więc kim? Eskimoską? * Gdyby była Eskimoską i powiedziano by do niej "ty Eskimucho!", to też byłoby obraźliwe.
~gdyn
23-01-2011 / 13:27
Jeśli powie "ty polaku" (mała litera i to wyczujesz, to jest zniewaga). Jeśli powie - "ty polaczku", to jest większa zniewaga. Niestety, jeśli chcesz kogoś obrazić, to zw zależności od kontekstu może być zniewagą niemal wszystko, np. "sp. dziadu!".
~gosc
22-01-2011 / 19:31
To już jest jakas paranoja. To jak do mnie ktos powie ty polaku to moge go oskarzyc.? Czyzby takiej rasy jak zyd nie było ? Czy nazwanie kogos zgodnie z narodowoscia jest karalne ? Moze powinno się zamiast zyd mowic ty parchu i wtedy nie będzie obrazy?
~Marek
22-01-2011 / 19:06
Czyż doprawdy nie ma lepszych tematów w miejsce dyskusji o ludziach, którzy oszustwa wysysają z mlekiem matki?
~Zdziwiony
22-01-2011 / 13:54
To wykładowczyni judaistyki nie była Żydówą? A więc kim? Eskimoską? To Eskomosi teraz się najlepiej znają na żydziżmie? Ja kiedyś jednej Francuzce powiedziałem ty franco, ale mi nikt z tego powodu sprawy nie robił...Nawet do głowy nikomu nie przyszło, po prostu w danej chwili było nerwowo i tyle...
~b urzędnik
22-01-2011 / 10:58
Po tym "Adama" komentarzu widzimy jak bardzo pomylił się tak rektor jak i prokurator. I z podobnych powodów został zamordowany we Wrocławiu Aleksander SALOMON. Ten dodatkowo nagłaśniał fałszerstwa magistratu Wrocławia związane z kradzieżami mieszkań komunalnych, które układowcy przejmowali i wykupywali za 3% ich wartości. O tym doskonale wie kardynał Gulbinowicz, Rektor UWr. Prezydenci Wrocławia.