Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
5 lutego 2023
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

10 najczarniejszych przepowiedni globalnego kryzysu - z cyklu fakty i mity o Ameryce...

W niedzielę na portalu finansowym „Seeking Alpha” ukazał się tekst napisany przez autora kryjącego się za pseudonimem Big Jake przedstawiający 10 czarnych przepowiedni tego, co nas może czekać jeżeli optymizm, który bije z rynków akcji i mediów w ostatnich tygodniach okaże się jedynie mirażem i czczą mrzonką.

Oto one:

1. Bańka spekulacyjna na rynku akcji pęka na dłużej w 2009 roku, po 25 latach hossy lat 1982-2007, a akcje spółek zaczynają odzwierciedlać wyniki finansowe przedsiębiorstw, a nie są jedynie przedmiotem spekulacyjnej gry, w której przegrywa ostatni kupujący. Wraca do łask dywidenda. Amerykański indeks S&P 500 spada poniżej 500 punktów (wczorajsze zamknięcie 903,8 pkt), a władze podejmują różne rozpaczliwe kroki ratunkowe włącznie z całkowitym zakazem krótkiej sprzedaży.

2. W związku z przechodzeniem na emeryturę olbrzymiej grupy ludzi pokolenia tzw. „baby boomers” oraz gwałtownym skurczeniem się stanu rachunków kont

emerytalnych wszystkich Amerykanów wzrośnie presja społeczna na rząd, aby ten podjął też interwencję na rynku akcji. Wzorując się na programach
pomocowych dla banków Fed wydrukowałby w tym celu kolejne setki miliardów dolarów, za które wybrane instytucje finansowe (te same co zawsze) kupowałyby akcje na rynku, tym samym podciągając ich kursy.

3. Miliony emerytów zostaną kompletnie bez grosza przy duszy. Stracą swoje domy i będą szukać pomocy i schronienia u swoich dzieci. System opieki społecznej całkowicie załamie się w 2012 roku.

4. Drukowanie pieniędzy nie przywróci starego modelu
konsumpcjonizmu stymulowanego przez tani kredyt
, ponieważ banki nadal nie będą chciały pożyczać bojąc się ryzyka. Jedynymi skutkami ubocznymi staną się hiperinflacja oraz dewaluacja dolara. Spadek wartości zielonego zaowocuje wprowadzeniem nowej waluty. Amerykanie jako zadłużeni po uszy nawet specjalnie nie będą protestować, a głównymi poszkodowanymi staną się amerykańscy pożyczkodawcy, czyli na przykład Chiny.

5. Rząd przestanie udawać, że podoła finansowaniu monstrualnego deficytu budżetowego na rynku prywatnym i pod koniec przyszłego roku jedynymi kupującymi amerykański dług będą Bank Rezerwy Federalnej oraz kilka innych instytucji zależnych od władz amerykańskich.

6. Dramatycznie wzrośnie bezrobocie, do tego stopnia, że oficjalnie zaprzestanie się podawać niektórych statystyk. Ostatecznie, w najgorszym momencie kryzysu co trzeci Amerykanie pozostanie bez pracy.

7. Z powodu niskich płac pożeranych przez szalejącą inflację Stany Zjednoczone ogarnie masowa fala korupcji w policji i instytucjach publicznych.

8. Nadmiernie rozbudowana infrastruktura nieruchomości komercyjnych zamieni całe połacie Ameryki w miasta-duchy pełne opustoszałych centrów handlowych czy niedokończonych budów osiedli mieszkaniowych.

9. Do końca 2010 roku tysiące gospodarstw domowych będzie zalegało ze spłatą rat kredytów hipotecznych lub po prostu w ogóle zaprzestanie spłaty. To doprowadzi do niepłynności większości banków, które nie będą nadążały z wystawianiem na licytacje nieruchomości bankrutów. Rynek nieruchomości zostanie całkowicie zatkany, a przed załamaniem się systemu finansowego i runem na banki przestraszonych Amerykanów uratuje Fed ze swoją drukarką i kolejnym bilionem świeżych dolarów.

10. Większość społeczeństwa zrzuci winę za trwający kryzys na prezydenta Obamę, zapominając o jego poprzednikach. Wzrośnie przestępczość i tarcia społeczne, a wielu imigrantów wróci do swoich krajów rodzinnych. W 2012 Stany Zjednoczone staną na rozdrożu i ich dalsza egzystencja w obecnym kształcie stanie pod znakiem zapytania.

Czy te czarne proroctwa rzeczywiście się spełnią? Raczej trudno uwierzyć, ale niestety przynajmniej część z nich wygląda na wciąż realne zagrożenie, które mają w dobie globalizacji bezpośrednie przełożenie także na nasz rynek walutowy i giełdowy. W razie zamieszania najpierw inwestorzy pozbywają się ryzykownych walut i akcji, a za takie wciąż uchodzą złoty czy spółki notowane na GPW.

Poza tym w Polsce z powodu wyborów przesunięto na później problem rosnącej dziury budżetowej. W 2001 roku w dość podobnych okolicznościach gospodarczych do dzisiejszych nagle w lipcu minister finansów Jarosław Bauc oznajmił o olbrzymim deficycie, choć wcześniej zapewniał, że wszystko jest w najlepszym porządku. W sierpniu został zdymisjonowany, ale problem pozostał. Ciesząc się z obecnych wzrostów cen akcji nie powinniśmy zapominać, że mogą się one skończyć tak nagle jak się zaczęły, bo okoliczności zewnętrzne trudno nazwać sprzyjającymi.

Treści przedstawione w artykule są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansówz dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji
stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszego artykułu, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszego artykułu.

Tematy w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

"AFERY PRAWA"
Niezależne Czasopismo Internetowe www.aferyprawa.com
redagowane przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI
ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm - Polska
redakcja@aferyprawa.com
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.