Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
10 marca 2023
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 02-06-2014

 Przyczyny i skutki kryzysu Europy - mechanizm bankructwa Unii Europejskiej

Jan Bodakowski

Wywiad z Pawłem Wawrzyńskim autorem pracy „Postdobrobyt.

W swojej najnowszej książce porusza Pan niezwykle istotne dla Polski i Polaków tematy dotyczące polityki gospodarczej i monetarnej, przyczyn kryzysów gospodarczych. Jakie doświadczenie zawodowe za Panem stoi by stawiać tak śmiałe tezy?

Mam wykształcenie ekonomiczne i dobrych parę lat przepracowałem jako analityk i manager finansowy. Stawiam tezy jako ekonomista dosyć dobrze zorientowany w historii gospodarczej. Ujawnia ona zestaw mechanizmów działających w podobny sposób wszędzie. Znajomość tych mechanizmów pozwala z pewną dokładnością prognozować zdarzenia w przyszłości.

Jaka jest sytuacja gospodarcza Unii Europejskiej? I jakie są przyczyny obecnego stanu gospodarki W Unii Europejskiej?

Po załamaniu w latach 2008-2009 w gospodarce Unii Europejskiej panuje stagnacja. Przyczyn tego stanu rzeczy jest kilka i różnie one działają w różnych krajach. Pierwsza przyczyna polega na tym, że prawie wszystkie państwa Unii są bardzo zadłużone. W rezultacie oszczędności obywateli zgromadzone na kontach bankowych nie trafiają do przedsiębiorstw w postaci kredytów na projekty inwestycyjne, tylko są wydane na obligacje skarbowe. Druga przyczyna to euroskleroza. Obywatel państwa starej Europy nie przepracowuje się, bo i tak to państwo zapewnia mu komfort i dostatek. Generalnie istotą rozwoju gospodarczego jest zmiana, czyli robienie czegoś innego, albo tego samego inaczej. Jednak zmiana wywołuje dyskomfort, którego uniknięcie jest w Unii największym priorytetem. Jest jeszcze i trzecia przyczyna, działająca w południowych krajach Unii, jak w Grecji, Hiszpanii i Portugalii. Gospodarki rozwijały się tam stymulowane inwestycjami niemieckimi, francuskimi i włoskimi obliczonymi na wykorzystanie taniej siły roboczej. Ale ponieważ tamtejsza ludność wzbogaciła się, to jej praca już nie jest taka tania, więc te inwestycje są wycofywane. Stąd stagnacja i bezrobocie na poziomach niesłychanych nigdzie indziej na świecie.

Jaki jest mechanizm koniunktury w gospodarce albo jej braku? I jakie mogą być konsekwencje upadku gospodarczego państwa ?

Koniunktura jest wtedy, gdy większość podmiotów stwierdza wzrost zapotrzebowania na swoje produkty czy usługi. Wtedy inwestują, zatrudniają nowych ludzi i produkują więcej. Większy produkt powoduje, ludzie mają więcej przejawiają większe potrzeby zakupowe. Koło się zamyka. Może to także działać w drugą stronę: coraz mniejsze zapotrzebowanie na produkty, zwalniani ludzie, mniejszy produkt itd. Tym co trwale stymuluje koniunkturę jest rozwój technologiczny – podmioty gospodarcze produkują więcej bo mają coraz efektywniejsze środki po temu. Doraźnie koniunkturę może nakręcić rząd dokonując zakupów na kredyt. W Europie rozpowszechniło się przekonanie, że rząd może nakręcać w ten sposób koniunkturę permanentnie. Skutek jest taki, że niczego nie nakręca a jedynie zadłuża się i uzależnia gospodarkę od swoich wydatków. A zadłużenie prowadzi w końcu do bankructw państw.

Konsekwencje upadku gospodarczego państwa w bardzo delikatnej postaci obserwujemy w Grecji: bezrobocie, ubóstwo, radykalizacja nastrojów społecznych, niepokoje polityczne. To jednak jest postać łagodna ze względu pomoc Unii i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, które nie pozwalają temu państwu spaść na samo dno. Taki całkowity upadek polega na tym, że wszyscy tracą depozyty zgromadzone w bankach, działalność gospodarcza jest zredukowana o ponad połowę, państwo nie wypłaca wynagrodzeń pracowników sektora publicznego i emerytur lub jedno i drugie znacznie ogranicza. Ponieważ Hiszpania jest zbyt duża, aby utrzymała ją kroplówka z UE i MFW, to ewentualne bankructwo tego państwa miałoby takie skutki.

W swej książę opisuje pan nie tylko kryzys gospodarczy ale i demograficzny w Europie. Jak wygląda sytuacja demograficzna Europy, i jakie będą przyszłe skutki obecnej sytuacji?

W Europie rodzi się 1.5 dziecka na kobietę. Ta liczba opisuje stan współczesnej kultury europejskiej, ponieważ kobiety pochodzące z innych obszarów kulturowych i mieszkające w Europie mają więcej dzieci. Przyroda nie znosi próżni, więc ta sytuacja prowadzi do zanikania starej kultury chrześcijańskiej na obszarze kontynentu i rozpowszechnienia się tu innych kultur.

Jakie były mechanizmy dotychczasowych kryzysów gospodarczych w takich krajach jak Japonia, Argentyna, USA, Grecja i Unia Europejska? Czy keynesistowską receptę na walkę z kryzysem jest efektywna?

Japonia utrzymywała zbyt niską stopę procentową, przez co napompowała bańki spekulacyjne na rynkach finansowych i rynku nieruchomości. Pękły one w roku 1989 wywołując kryzys. W przybliżeniu to samo 19 lat później stało się w USA. Argentyna związała swoją walutę sztywnym kursem z dolarem amerykańskim, który był akurat bardzo mocny, podczas gdy jej własna sytuacja gospodarcza wymagała słabego pieniądza. W efekcie musiała znacznie dopłacać do wymiany peso na dolara i w końcu wyczerpała swoje rezerwy walutowe. Grecja po prostu zadłużyła się bez pojęcia, po czym przyszedł kryzys i przestała być w stanie obsługiwać to zadłużenie. Cała Unia Europejska robi to samo co Grecja, tylko jest na wcześniejszym etapie tego procesu. Ponadto, mamy strefę euro, która nie jest spójnym obszarem gospodarczym, takim jak suwerenny kraj, a jednak działa w nim jedna waluta. To powoduje, że kraje strefy nie mogą prowadzić polityki pieniężnej pasującej do ich bieżącej sytuacji, co pogłębia kryzys. Keynesistowska recepta na kryzys polegałaby na tym, żeby zadłużać się jeszcze bardziej i „pompować pieniądze w gospodarkę”. To tylko przyspieszyłoby wybuch inflacji i kryzys zadłużeniowy. To fatalny pomysł.

Co trzeba zrobić by nie dopuścić do kryzysu?

Wątpię, aby udało się zapobiec bankructwu Hiszpanii, a potem Portugalii i Włoch. Hiszpania zadłuża się w tempie 10% Produktu Krajowego Brutto rocznie i już jest zadłużona na 94% PKB. Proces ten jest w Portugalii i Włoszech zaawansowany bardziej, choć wolniejszy. Tylko rewolucyjna zmiana w polityce tych państwa mogłaby go zatrzymać. Prawdopodobnie rozmiar zniszczeń udałoby się zmniejszyć, gdyby kraje te powróciły do swoich walut narodowych. Wtedy nie mogłyby dalej karmić się iluzją bezpieczeństwa, jaką daje obecność w strefie euro. Ostry kryzys nastąpiłby szybciej, kiedy byłyby mniej zadłużone. Demontaż strefy euro jednak nie nastąpi, zatem około roku 2020 będziemy oglądali domino bankrutujących państw Unii Europejskiej.

Jak będzie wyglądało bankructwo Unii Europejskiej, i ile Polacy będą musieli zapłacić za to bankructwo ?

Będzie to traumatyczny proces, w którym wystąpią dramatyczne problemy socjalne, radykalizacja nastrojów społecznych i do władzy będą dochodziły skrajne ruchy polityczne. Państwa będą się nawzajem obwiniały o całe zło i wystawiały sobie nawzajem rachunki. Tym bardziej, że posiadaczami obligacji bankrutujących państw są w dużej części zagraniczne banki, w tym niemieckie i francuskie. Problemy oczywiście dotrą także do Polski. W warunkach ostrego kryzysu gospodarczego niemieccy podatnicy na pewno przypomną sobie o drogach wybudowanych w Polsce za środki z ich kieszeni. Za to przyjdzie zapłacić, jak za wszystko. Ponadto, 75% polskiego sektora bankowego jest pod kontrolą podmiotów zagranicznych, w tym z Włoch, Hiszpanii, Francji i Niemiec. Te banki będą drenowane z kapitału przez swoje zagraniczne spółki-matki.

Tym niemniej, Polska nie jest jeszcze zadłużona tak bardzo i pewnie nie zbankrutuje. Nie jesteśmy też liczącym się wierzycielem innych. Mamy więc szansę wyjść z tego kryzysu znacznie mniej pokiereszowani niż inni i osiągnąć później dużo większe znaczenie niż mamy obecnie. Może więc dzięki kryzysowi zaczniemy rozdawać karty, zamiast ciągle tylko dostawać blotki.

Jan Bodakowski

Więcej:

Stanisław Bulza: Wielkie zgromadzenie szaleńców - globalistów
Globalizm - nowy porządek świata - New World Order już jest i działa...
Wielka Kabała i kontrola świata przez globalistów...
Pieniądze – Banki – Nędza – Niewola. Prawda ukryta za Globalnym Długiem. Opracował: Roman Kafel
STOP GMO I GLOBALNYM KORPORACJOM NISZCZĄCYM ROLNIKÓW - USA: 300 tysięcy rolników przeciwko Monsanto
Przyszłość Demokracja Politycy  Władza w rękach globalistów?
TANGO ARGENTYŃSKIE I KONTROLOWANY RABUNEK LUDNOŚCI. KOLEJ EUROPY NA FINANSOWY TANIEC ŚMIERCI? Tango globalistów dla Węgier?
Nadchodzi ekonomiczna apokalipsa  i totalitarna globalizacja świata.
CZYŻBY POLSKA ZNALAZŁA SPOSÓB NA GLOBALISTÓW?- i zapłaciła straszną cenę [pod Smoleńskiem]
Globalne ocipienie...
11 minut sensacji - z cyklu globalne przekręty...
Globalne ogłupienie - koniec świata bliski :-) Janusz Wojciechowski
11 minut sensacji - globalne przekręty...
Globalne ocieplenie to oszustwo robione pod zamówienie?
Sterowana rewolucja płci i globalny koniec panowania mężczyzn? - komu zależy na niszczeniu autorytetów? 
10 najczarniejszych przepowiedni globalnego kryzysu - z cyklu fakty i mity o Ameryce...
RAPORT WIĘKSZOŚCI - czyli przekręt korupcyjny na tzw. "globalne ocieplenie".
GLOBALNY KRACH - CZYLI JAK SIĘ ROBI KASĘ
KONSPIRACYJNE DZIAŁANIA GLOBALISTÓW!?!
GLOBALIZACJA - CZYLI INNA WOJNA WYNISZCZAJĄCA NARÓD - KUPIMY CAŁĄ EUROPIĘ Dariusz Kosiur 
Walka o kontrolę globu - Iwo Cyprian Pogonowski
Zbrodnia żydowskiego ludobójstwa dokonywana na ludności palestyńskiej przy udziale Żydów z Polski - czy konflikt izraelski przerodzi się w globalną wojnę?
Globalne ocieplenie? - szczyt klimatyczny? - pakietowy zakup prawa do emisji CO2 - czyli dwutlenku węgla ? - to tylko kolejny żydowski przekręt na kasę?
TV globalnego kłamstwa, obłudy, ogłupiania, destabilizacji, tworzenia cywilizacji roboto ludzi, świata MATRIXA...
Polska ofiarą walki o globalne imperium? - nowy wiek amerykański?!?
Pogonowski - Ekonomiczne siły kształtujące dzisiejszy świat - brak stabilizacji globalnego bezpieczeństwo energetycznego - z cyklu polityka, pieniądz, władza...
Żydzi na Madagaskar - plan Hitlera uporządkowania świata nadal aktualny? Jak pozbyć się globalnych mącicieli i złodziei pochodzenia żydowskiego? Iwo Cyprian Pogonowski
George Soros - globalnym konspiratorem finansowej dominacji żydowskiej? - z cyklu niebezpieczne tematy: polityka, pieniądz i władza...
Globalizacja jako miraż - czyli trzecie stadium rozwoju kolonializmu - Iwo Cyprian Pogonowski
ROLNICY NA SPRZEDAŻ? BANK ŚWIATOWY WNIOSKUJE O WYKUPIE ZIEMI OD POLSKICH ROLNIKÓW - CZY GLOBALIZACJA DOPROWADZI DO POWSTANIA 8MLN BEZROBOTNYCH ROLNIKÓW I DALSZEGO SPADKU LUDNOŚCI W POLSCE?
POLSKA NIE WYPADŁA SROCE SPOD OGONA - DYWAGACJE NA TEMAT GLOBALIZACJI INŻ. JERZY SKORYNA
Masomeria - Ideolog globalizmu - Zbigniew Kazimierz Brzeziński
z cyklu "niebezpieczne tematy" - "Żydowskie dzieje i religia" - książka prof. Izrael Szahak GLOBALNY EKSPANSJONIZM ŻYDOWSKI - TOTALITARNA HISTORIA
GLOBALIZM, CZYLI BIERNA AKCEPTACJA IMPERIUM ZŁA...
Tylko dla inteligentnych - RECENZJA KSIAZKI J.M.JACKOWSKIEGO "POLSKA W GLOBALNEJ SIECI" - Zbigniew Dmochowski

Tematy w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

"AFERY PRAWA"
Niezależne Czasopismo Internetowe 
redagowane przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm - Polska
aferyprawa@gmail.com
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.


Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~Wood
04-01-2015 / 19:29
Of the panoply of website I've pored over this has the most veyacitr. spgfsrkyyn.com [url=okovjof.com]okovjof[/url] [link=xezqmyrdodo.com]xezqmyrdodo[/link]
~Dew
20-12-2014 / 14:06
This character is farkolee, and 2 minutes of research will easily show you some bored people on a web site decided to create a new urban legend/entity hence Slenderman.But thought can be a very powerful thing, IMO.  And the key word there was create . If enough people start believing in it and feeding their fear into it, it may be able to manifest. So if you watch this video some night, then hear some creepy sound, and your mind starts to race it could become quite real.
~K0M0R0WSKI
13-06-2014 / 09:39
MY nie głosujący aż za dobrze wiemy z kim mamy odczynienia np. www.youtube.com/watch?v=i5e60lTmves bezpieka wrocławsko - sejmowo - ministrialna P0 www.youtube.com/watch?v=l6TMutAosRQ terroryzm na fałszerstwie gruP0wym www.youtube.com/watch?v=ZP53xFU4wLo juz w sejmie www.youtube.com/watch?v=lho3U5HRpug ta osoba jest już w sejmie z P0 https://www.youtube.com/watch?v=yarl4Rrnp2g lobby ogólno krajowe / PE/ P0 w świetle smoleńska www.youtube.com/watch?v=ZP53xFU4wLo były zarzuty są już sejmie P0d ochroną www.youtube.com/watch?v=Q4AhWTM5AvM banki www.youtube.com/watch?v=2oJ0CcbS4-A mister budował P0skę łamiąc normy bezpieczeństwa. teraz jest w EP www.youtube.com/watch?v=Q9VsWsJAyEk za ujawnienie zabójstwa rodziny wsadzają na 154 - TU 154 www.youtube.com/watch?v=ZAiubeRwQpI inwalidzi z lat 80 stanu wojennego giną z głodu na oczach " zabójczych P0lityków" https://www.youtube.com/watch?v=pTZOCzym7NI albo do psychiatryka P0 jest to zawodowiec www.youtube.com/watch?v=lho3U5HRpug premier nie u dolnie legalizuje wygrywanie w sądach przez fikcyjne firmy które kradną majątki wartości dziesiątków milionów
~P0SEŁ
11-06-2014 / 20:14
Gdy Sławomir Salomon budował im aquapark na swojej opatentowanej produkcji chyba w 1998r . Przerobił go prezydent Puław na ok 8O.OOO,- Nie P0mogły skargi. Chcieli dalej rżnąć " głupa" więc nie dostali oświetlenia rury. Jest czarna jak w d... u mu.... . www.youtube.com/watch?v=2oJ0CcbS4-A a na de ser https://www.youtube.com/watch?v=yarl4Rrnp2g
~JKM
10-06-2014 / 09:10
likwidacja przymusu działalności gospoP0darczej M0że wskrzesić umarłą gosP0darkę. aby właściciel np " zieleniaka" mógł zarobić 15OO,- musi wygenerować dochód miesięczny ok 7000,- . Jak mówi it statystyka zarobkowość to 8% - dajmy 10% to oznacza, że miesięcznie przedsiębiorca musi wygenerować obrót 70.OOO,- pl. I dlatego ten sP0sób wybrano by was zniszczyć i to zgodnie z założeniami zrobiono. VAT 23% w germani 7% likwidacja ustawy o ochronie danych, gdyż to urzędnicy którzy nas okradli takową sobie ochronę zrobili.
~Marcin
07-06-2014 / 09:35
Ja jeszcze nie widzę tego bankructwa Unii, myślę.... że mimo chwilowej gorszej koniunktury Unia Europejska sobie poradzi. W kupie siła. Ograniczą z czasem biurokrację i wdrażanie bezsensownych pomysłów i sądzę, że Unia będzie jeszcze potęgą. copywritinginternetowy.pl/
~ma ciek
07-06-2014 / 09:24
~L0T NIK
06-06-2014 / 23:14
Pani we wrocławskiej P0dstawówce pyta się małego Rysia. Kim chcesz być z zawodu jak dorośniesz Rysio - Kardynałem jak mój tatuś ale ewentualnie Europarlamentarzystą odP0wiedzialnym za konkordat w całej junii no ostatecznie kosmonauta stanu wojny jak mój przyszły teść
~szczała
06-06-2014 / 18:23
niezalezna.pl/56109-polacy-zrobili-supersamochod-niebawem-trafi-do-p daje bo niezależna jest chyba wrocławskiej rodziny Czarneckich i Hermaszewskich i kardynała Gulbinowicza ? więc zwyczajowo zablokują www.youtube.com/watch?v=2oJ0CcbS4-A część tego auta robiono we Wrocławiu firmą B. który wygrywał w sadzie na sfałszowanych dokumentach co P0twierdził u. skarbowy. Zapytajcie się u Komorników lub adwokata z www.krd.pl Lub i dyrektora dolnośląskiej izby skarbowej tego co go CBA....
~100nka
06-06-2014 / 11:49
w P0lsce jak i we Wrocławiu zostały stworzone grupy kapitałowe związane z bankami, bezpieką, zarządem miast polska.newsweek.pl/tato-go-zmiksowal,91007,1,1.html . P0 co a no by Was i Wasze rodziny kontrolować Politycznie i finansowo. Jeśli ktoś będzie miał odmienne zdanie to 1. zwalnia się go z pracy 2. Kontrole skarbowe , policja, prokuratury sądy dla wszystkich członków rodziny sprawdzonej w kartotekach u, wojew, . 3 jak nie Po może i delikwent się obroni -badania psychiatryczne. 3. więzienie z byle P0wodu 4 likwidacja fizyczna. https://www.youtube.com/watch?v=Q4AhWTM5AvM oraz www.youtube.com/watch?v=i5e60lTmves oraz https://www.youtube.com/watch?v=pTZOCzym7NI www.youtube.com/watch?v=EXDXYbUeTfI