Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
10 marca 2023
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

AFERY PRAWA OSZUSTWA

Do adwokata jak na zakupy - kiosk prawny we Wrocławiu

Kiosk prawny w galerii handlowej powstał we Wrocławiu pod patronatem znanej kancelarii. Część palestry jest oburzona

We wrocławskim kiosku prawnym można uzyskać poradę np. w spadku, alimentów czy umowy z deweloperem
autor zdjęcia: Bartek Sadowski
źródło: Fotorzepa
We wrocławskim kiosku prawnym można uzyskać poradę np. w spadku, alimentów czy umowy z deweloperem

To jedyny taki kiosk prawny w Polsce. Nazywa się "Mam prawo. Kancelaria dla Ciebie". Za biurkiem w pasażu galerii Magnolia we Wrocławiu młody prawnik (po studiach, ale bez aplikacji) w godz. 9 – 21 udziela porad. Każda kosztuje 60 zł. Napisanie pisma procesowego czy do urzędu – 180 zł.
Z usług kiosku korzysta blisko dziesięć osób dziennie. Najwięcej – wieczorami i w weekendy.

Bez blichtru kancelarii

Socjologowi Amadeuszowi Krawczykowi i Ireneuszowi Koksztysowi, właścicielowi jednej z największych w Polsce kancelarii prawnych, ten pomysł chodził po głowie od lat.
– Chcieliśmy, by ludzie potrzebujący porad w najprostszych sprawach dotyczących spadków, rozwodów, darowizn, eksmisji, alimentów, umów z deweloperami nie musieli zwalniać się z pracy i płacić za ten cały bizantyjski blichtr w kancelariach adwokackich – wyjaśniają.
– Tam podobne porady kosztują nawet 500 zł – mówi Krawczyk. – A powinny wynosić tyle co u fryzjera czy kosmetyczki. I być dostępne nawet w niedzielne przedpołudnie.

Krawczyk i Koksztys założyli spółkę Foogel, by uruchomić kiosk prawny. Kancelaria wrocławskiego adwokata – jak napisano na szyldzie i ulotkach – jest jego patronem. Ma to wzbudzić zaufanie do jakości porad. Dlaczego kiosku nie założyła po prostu kancelaria? – Z przezorności, spodziewaliśmy się ataku palestry – mówią właściciele.

Kiosk nie podoba się wrocławskim adwokatom, którzy zażądali postępowania dyscyplinarnego wobec mec. Koksztysa. Zarzucają mu łamanie zasad etycznych i zakazu reklamowania usług.
– Wrocławska Okręgowa Rada Adwokacka (ORA) prowadzi postępowanie wyjaśniające dotyczące formy zaangażowania naszego członka w prace kiosku – mówi jej dziekan mec. Andrzej Malicki.
– Część adwokatów jest oburzona naruszeniem standardów pracy. Jak dochować dyskrecji, tajemnicy zawodowej, gdy wokół kręci się tłum?

Szef wrocławskiej ORA zastrzega, że nie ma nic przeciw poradom prawnym w takich miejscach. – Ale nie mogą być kojarzone z pracą adwokata – mówi. – Jestem przeciw takiemu łowieniu ryb przy jazie, a nie na otwartej przestrzeni. Moich bezpłatnych porad w parafii ksiądz nie reklamuje podczas mszy.
Zdaniem mec. Malickiego patronat Koksztysa nad przedsięwzięciem może się sprowadzać do utworzenia ekspozytury kancelarii w galerii handlowej.

Niech zakładają własne

Koksztys sugeruje, że ORA powinna wręcz zalecić podobne działania innym kancelariom. Uważa, że środowisko spętało się nadmiarem zasad i reguł. – Przecież właściciel wielkiej firmy nie będzie rozwiązywał swych problemów prawnych w galerii handlowej, to nie jest konkurencja dla kancelarii – przekonuje. – Zamiast palić mój kiosk, adwokaci powinni zakładać własne.

Przywołuje badania OBOP, z których wynika, że 90 proc. Polaków nie korzysta z porad prawników, bo ich usługi są trudno dostępne. Podkreśla też, że kiosk jest szansą dla młodych prawników, by mogli realizować swe aspiracje zawodowe. Patronat kancelarii prawnej polega na konsultowaniu trudniejszych przypadków. – I jest to właśnie ten element nadzoru, o który tak obawiała się palestra, gdy protestowała przeciw otwarciu zawodów prawniczych – podkreśla Krawczyk.
Zdaniem Malickiego te wyjaśnienia brzmią równie obłudnie jak wywody o zdzierstwie adwokatów. – Nie jest tak, że mając do czynienia z samotną matką, adwokat nie poprowadzi jej sprawy za symboliczne wynagrodzenie. Wrocławska ORA podjęła właśnie uchwałę o włączeniu się w akcję Naczelnej Rady Adwokackiej udzielania bezpłatnych drobnych porad w czasie kryzysu – mówi.
– Kiosk prawny to zastąpienie takiej akcyjności systemowym ułatwieniem dostępu do naszych usług. To proces nie do zatrzymania – twierdzi Koksztys.

Porady w każdym hipermarkecie?

Gdyby zarzuty łamania zakazu reklamy i nieetycznego działania mec. Koksztysa się potwierdziły, dziekan Malicki poprosi go o wycofanie informacji o patronacie z kiosku prawnego. – Wtedy zastanowię się, czy nie zrezygnować z zawodu adwokata, który krępuje moje działania – odpowiada Koksztys.
Na razie spółka Foogel dopłaca do działającego od grudnia 2008 r. kiosku. Pierwsze zyski mają być przeznaczone na tworzenie kolejnych, w innych miastach.
– Kilka lat temu wszystkich szokowało, że w hipermarketach banki otwierały placówki – mówi Krawczyk. – A dziś to standard.

Płatnych porad prawnych może udzielać nie tylko adwokat czy radca prawny, ale każdy, kto ma dyplom ukończenia prawa. Może też pisać pisma procesowe, pozwy itp. Ale nie wolno mu się pod nimi podpisywać ani reprezentować klienta przed sądem. To wyłączna domena adwokata czy radcy prawnego. By nim zostać, absolwent prawa musi dostać się na aplikację (w 2008 r. udało się to kilkunastu proc. przystępujących), ukończyć ją i zdać egzamin. Potem trzeba jeszcze uzyskać wpis na odpowiednią listę. Lista to jedyna prócz szyldu kancelarii i informacji teleadresowych (np. w Internecie) możliwość informowania o świadczeniu usług.
Zasady etyki adwokackiej zakazują reklamy.

Jarosław Kałucki

Tematy w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

Polecam sprawy poruszane w działach:
SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

"AFERY PRAWA"
Niezależne Czasopismo Internetowe www.aferyprawa.com
redagowane przez dziennikarzy AP i sympatyków z całego świata których celem jest PRAWO, PRAWDA SPRAWIEDLIWOŚĆ DOSTĘP DO INFORMACJI
ORAZ DOBRO CZŁOWIEKA

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm - Polska
redakcja@aferyprawa.com
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.

~akshay
18-10-2015 / 10:19
I must concede that you share one of the best data I have perused. www.boostfollower.com/buy-pinterest-followers/
~Tadek
19-08-2012 / 11:57
Jaki adwokat jest dobry -ten co zna sędziego.Jak produkuje się sprawę Kowalskiemu.Prosto-Policja przynosi w zębach prokuratorowi,sąd tylko skazuje.Wszyscy to zatwierdzą na szkodę niewinnego.To częsta praktyka.Wobec powyższego-organy te działają w sposób skorumpowany od czasów poprzedniego ustroju.Bez żadnego nadzoru i odpowiedzialności.Nasz system prawny jest czymś odosobnionym w porównaniu z Europą i całym cywilizowanym światem.Archaizm i dyktatura prawna jest nie do opisania przez przeciętny czasowo artykuł.
~Emanuell
19-01-2010 / 00:00
[b][color=Grin]Zbigniew Ziobro były Minister Sprawiedliwości za rządów PiS-u zaczął rozwalać ten Betonowy schron twardszy niż niemieckie bunkry za czasów II wojny światowej. Adwokaci wnieśli larum, że Minister wchodzi w ich układy. To hermetyczna, niedostępna grupa, która wyłącznie swoich dopuszcza do zrobienia Aplikacji. Ludziska tylko pomyślcie... co by oni mieli za straty, gdyby każdy Mgr. Prawa mógł reprezentować klienta w sądach. Ceny spadły by 10-krotnie. Już Ma-cene Sorki miałem napisać Mecenas nie dostawał by tyle kasy, aby wyroki wygrać, tajemnicą Poliszynela jest " Chcesz sprawę w sądzie wygrać-odpowiednio zapłać, abym miał się czym podzielić z sędzią prowadzącym sprawę. Zasada jest prosta jak w życiu...Płacisz-Masz. Myślę, że każdy podziela moja opinię. Sorki wybaczenie państwo w państwie Macenasi z Palestry adwokackiej, wy nie podzielacie mojej opinii z powodów jak wyżej[/b]
~Emanuell
19-01-2010 / 00:00
[b]Zbigniew Ziobro były Minister Sprawiedliwości za rządów PiS-u zaczął rozwalać ten Betonowy schron twardszy niż niemieckie bunkry za czasów II wojny światowej. Adwokaci wnieśli larum, że Minister wchodzi w ich układy. To hermetyczna, niedostępna grupa, która wyłącznie swoich dopuszcza do zrobienia Aplikacji. Ludziska tylko pomyślcie... co by oni mieli za straty, gdyby każdy Mgr. Prawa mógł reprezentować klienta w sądach. Ceny spadły by 10-krotnie. Już Ma-cene Sorki miałem napisać Mecenas nie dostawał by tyle kasy, aby wyroki wygrać, tajemnicą Poliszynela jest " Chcesz sprawę w sądzie wygrać-odpowiednio zapłać, abym miał się czym podzielić z sędzią prowadzącym sprawę. Zasada jest prosta jak w życiu...Płacisz-Masz. Myślę, że każdy podziela moja opinię. Sorki wybaczenie państwo w państwie Macenasi z Palestry adwokackiej, wy nie podzielacie mojej opinii z powodów jak wyżej[/b][/b]