Imieniny:

AferyPrawa.com

Redaktor Zdzisław Raczkowski ujawnia niekompetencje funkcjonariuszy władzy...
http://Jooble.org
Najczęściej czytane:
Najczęściej komentowane:

Pogoda
Money.pl - Kliknij po więcej
10 marca 2023
Źródło: MeteoGroup
Polskie prawo czy polskie prawie! Barwy Bezprawia

opublikowano: 26-10-2010

AFERY PRAWA ADWOKACKIE CENNIKI I ZAROBKI ILE ZARABIAJĄ ADWOKACI Adwokackie opłaty i dochody - wartość łupów w tym biznesie to min. 1,5mld zł - czyli nie ma to jak być pasożytem - z cyklu patologie polskiego sądownictwa.

Z danych zebranych przez "Rzeczpospolitą" do rankingu kancelarii prawniczych wynika, że tylko w 2005 r. rynek usług prawnych w Polsce wart był od 1 mld do 1,5 mld zł - a wiadomo że tylko średnio co dziesiąta usługa adwokacka jest zgłaszana i opodatkowana ponieważ firmy potrzebują rachunki.
Osoby prywatne co najwyżej otrzymują jakieś świtki że zapłaciły, albo nic....
Tym sposobem adwokaci ukrywają spokojnie licząc 50% swych dochodów, tak więc spokojnie można przyjąć, że rynek ten jest grubo warty powyżej 2 mld złotych.

Dla pierwszej piętnastki największych kancelarii w rankingu wartość sprzedanych usług to ok. 500 - 600 mln zł, dla pierwszej pięćdziesiątki - od 800 mln do 1 mld zł. Dokładnych danych nie ma.
Rynek usług prawnych jest bardzo zróżnicowany i rozproszony. Różnego rodzaju przybliżone szacunki czynione od czasu do czasu biorą pod uwagę segment obsługi gospodarki. Robi się je najczęściej przy okazji rankingów. "Businessman Magazine" obliczył w listopadzie 2005 r. wartość rynku usług prawnych dla biznesu na 200 mln dolarów (dziś 650 mln zł). Z kolei Krzysztof Zakrzewski z kancelarii Domański, Zakrzewski, Palinka wycenił go dla dużych i średnich firm na ok. 2 mld zł.
- Ta kwota może być większa, jeśli dodać przychody zagranicznych firm prawniczych pracujących dla polskich klientów - powiedział "Rz" Krzysztof Zakrzewski.
Wziął to pod uwagę Jarosław Grzesiak z kancelarii Dewey Ballantine, mówiąc w "Forbesie" o 1 mld, ale dolarów (3,25 mld zł).
Z kolei Robert Jędrzejczyk z kancelarii Gide Loyrette Nouel szacuje roczne obroty pięćdziesięciu największych firm prawniczych na ok. 150 mln dol. (490 mln zł).
Beata Gessel, wspólnik zarządzający w kancelarii Gessel, mówi o 600 - 800 mln zł rocznie.
Robert Mikulski, partner w kancelarii Stopczyk & Mikulski, uważa, że tort dla największych czterdziestu kancelarii to ok. 900 mln zł.

Jak widać, podawane przez prawników kwoty różnią się znacząco.
Zgodni są oni natomiast w jednej sprawie: wartość obrotów w ubiegłym roku wzrosła, a w tym może być podobnie.

Ten tort prawnikom chce znacząco okroić ministerstwo dążąc do obniżenia kosztów usług prawnych.
- Tańsze usługi będą bardziej dostępne dla potrzebujących pomocy prawnej. Chcemy, żeby stawki nie były wygórowane i jednocześnie takie, aby opłacały się adwokatom - mówi Sławomir Różycki z Ministerstwa Sprawiedliwości. Szczegółów jednak nie podaje, ponieważ proponowane kwoty są jeszcze uzgadniane i konsultowane. Projektowane stawki ostateczne mają być generalnie wyższe niż obecne minimalne stawki z rozporządzenia, ale niższe od najwyższych, liczonych zgodnie z jego przepisami jako sześciokrotność stawki minimalnej. W sprawach sądowych stawki będą ponadto zależeć od wysokości wygranej kwoty (patrz przykład w ramce udostępniony przez Ministerstwo Sprawiedliwości). Opłaty za czynności nieprocesowe, np. za poradę czy opinię prawną, mają być określone kwotowo (według projektu nie więcej niż 200 zł).
- Adwokat czy radca, przyjmując sprawę od klienta, będzie mógł pobrać zaliczkę w wysokości 2 proc. wartości przedmiotu sporu, ale nie więcej niż połowę minimalnej płacy (czyli dziś 468 zł) - informuje Sławomir Różycki. Resztę dostawałby dopiero po prawomocnym zakończeniu sprawy. Wynagrodzenie za usługi prawnicy mieliby otrzymywać na rachunek bankowy, a w gotówce tylko do 250 zł po wystawieniu faktury. Innym obowiązkiem byłoby prowadzenie księgi czynności rejestrującej klientów, umowy z nimi oraz otrzymane wynagrodzenia. Te rejestry miałyby służyć aparatowi fiskusa do weryfikacji dochodów prawników.

Logiczne, że projekty ministerstwa bulwersują adwokatów i radców, którzy obawiają się obniżenia zarobków.
W obronie przed administracyjną ingerencją w ceny usług przywołują zasadę swobody umów i reguły wolnego rynku.Przykład obliczania wynagrodzenia

Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało nam, jak przykładowo będzie obliczane wynagrodzenie prawnika według projektowanych rozwiązań. Powód wytoczył powództwo przeciwko pozwanemu o 10 000 zł. Obaj mają adwokatów. Zgodnie z projektem rozporządzenia każdemu z nich przysługiwałaby stawka ostateczna w kwocie 1500 zł (15 proc. wartości sporu). Sąd jednak zasądził tylko 7500 zł (czyli 75 proc.), a dalej idące powództwo (o 2500 zł, czyli 25 proc.) oddalił. Adwokatowi powoda, który wygrał sprawę w 75 proc., przysługiwać będzie zatem wynagrodzenie w wysokości 75 proc. z 1500 zł, czyli 1125 zł, a adwokatowi pozwanego wynagrodzenie w wysokości 25 proc. z 1500 zł, czyli 375 zł. Adwokat mógł wziąć w formie zaliczki maksymalnie 2 proc. wartości przedmiotu sporu, czyli w powyższym przykładzie 200 zł. Reszty będzie mógł się domagać dopiero po prawomocnym zakończeniu sprawy.

Ile dziś kosztuje prowadzenie sprawy rozwodowej:
Warszawa od 1000 do 6000 zł
Gdańsk od 1000 zł
Kraków od 1500 zł
Szczecin od 1000 do 5000 zł
Ile trzeba zapłacić za sporządzenie pozwu:
Warszawa od 200 do 1000 zł
Gdańsk od 100 do 500 zł
Kraków od 100 do 1000 zł
Szczecin od 100 zł
prawo_a_3-1.F.jpg Stanisław Rymar, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej broni przekrętów korporacyjnych i nieudolności adwokatów stwierdzając: będziemy zaskarżać je, gdzie tylko się da, także do instancji europejskich, jako sprzeczne z zasadą swobody umów i naruszające interesy polskiej gospodarki.prawo_a_3-2.F.jpg Władysław Lewandowski, sekretarz Krajowej Rady Radców Prawnych stwierdza podobnie, że ministerialne propozycje godzą w wolność gospodarczą zagwarantowaną konstytucyjnie. Wprowadzenie tabeli opłat to realizacja polityki upaństwowienia wolnych zawodów prawniczych. Radcowie w mniejszych miejscowościach mogą zaaprobować stawki ministerialne, ponieważ dla nich mogą się one okazać korzystne. Ich wprowadzenie na pewno uderzy jednak w tych z dużych kancelarii pracujących dla wielkiego biznesu.

Tematy w dziale dla inteligentnych:
ARTYKUŁY - tematy do przemyślenia z cyklu: POLITYKA - PIENIĄDZ - WŁADZA

Wilk Zygfryd - CZARNA BIESZCZADZKA RZECZYWISTOŚĆ...
Polecam sprawy poruszane w działach:

SĄDY PROKURATURA ADWOKATURA
POLITYKA PRAWO INTERWENCJE - sprawy czytelników

"AFERY PRAWA" - Niezależne Czasopismo Internetowe www.aferyprawa.com
Stowarzyszenia Ochrony Praw Obywatelskich
Zespół redakcyjny: Zdzisław Raczkowski, Witold Ligezowski, Małgorzata Madziar, Krzysztof Maciąg, Zygfryd Wilk, Bogdan Goczyński, Zygmunt Jan Prusiński oraz wielu sympatyków SOPO

uwagi i wnioski proszę wysyłać na adres: afery@poczta.fm
redakcja@aferyprawa.com
Dziękujemy za przysłane teksty opinie i informacje.

WSZYSTKICH INFORMUJĘ ŻE WOLNOŚĆ WYPOWIEDZI I SWOBODA WYRAŻANIA SWOICH POGLĄDÓW JEST ZAGWARANTOWANA ART 54 KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ.

zdzichu

Komentarze internautów:

Komentowanie nie jest już możliwe.